johnson 60 -89 ongelmia, kun kierrokset kasvaa

Mikä vialla, kun nostan kierroksia koneessa niin alkaa hakata? Ikäänkuin olisi jonkinlainen rajoitin päällä. Akku, laturi, bensansyöttö, vai mikä?
41275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

että rajoittaa kierroksia, joko ylilämpenemisen estin jäänyt päälle, tai sitten öljyhälytys, ainaskin Jammun koneissa voi vikadiakmoosi olla tälläinen

Äänestä
  • Taitaa olla öljyn syötössä...
    Vesi kyllä kiertää.
    Täytyy putsailla röörejä.
    Kaukosäätölaite hälyttää samalla.
    Lyhyttä piippausta.

    Äänestä

Itselläni oli aivan sama ongelma 60hv evarissa.
Kierrosten noustettessa yli 4000:nen alkoi hakkaaminen. Syy löytyi sytytysboksille menevästä liittimestä. Yksi pinni oli painunut liian syvään ja huono kostetus aiheutti jännitehäviön, joka puolestaan kadotti kipinän joka pytystä.

Äänestä
  • Itselläni on ollut kyseinen laite useamman vuoden käytössä ja voin kokemuksesta sanoa, että vika on termostaatissa. Olen hankkinut omaani jo muutaman kerran uuden mutta aina vaan sama ongelma palaa takaisin. Toimii lähes koko kesän ihan ok mutta sitten...

    Jos alkaa pitkällä rannasta tekemään tuota niin usein auttaa kun avaa termostaatin kotelon (kiinni neljällä pultilla moottorin takaosassa) ja heiluttelee vähän jousta. Pelaa taas ihan hienosti. Ennen kuin itselleni valkeni tuo todellinen vika, kävi moottori useasti huollossa, putsasin kaasarit, vaihdoin tulpat, uusin johdotuksia jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesäkippari kirjoitti:

Mikä vialla, kun nostan kierroksia koneessa niin alkaa hakata? Ikäänkuin olisi jonkinlainen rajoitin päällä. Akku, laturi, bensansyöttö, vai mikä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu