Olen sitä mieltä, että vaalisalaisuus on vaalivilpin suurin mahdollistaja ja yhtä kuin länsimaisen demokratian rappio ja että vaalivilppi Suomessa on vakiokäytäntö. Haluan vaalisalaisuuden pois ja vaaleissa annetut äänet julkisiksi! Emme tarvitse vaalisalaisuutta olemattoman poliittisen vainon maassa! Ajatelkaapa, jos sinun, naapurisi, minun ja kaikkien kansalaisten äänet olisivat yhdessä listassa nähtävissä jaettuina ehdokkaiden kesken. Silloin jokainen kansalainen voisi todentaa, että hänen äänensä meni oikealle ehdokkaalle ja että se myös hyväksyttiin. Tällöin vaalivilppi tulisi mahdottomaksi. Jos pidätte mielipiteestäni, levittäkää sitä kaikille tutuillenne vähintään kotisivuillanne ja Facebook-profiileissanne!
http://markusjansson.blogspot.com/2011/02/suomessa-jatkuvasti-vaalivilppia.html
http://sakumatto.fi/vaalivilppi-lienee-sittenkin-totista-totta-suomessakin
Vaalivilppi ja -salaisuus pois!
1
64
Vastaukset
Suomen kansaa ohjaillaan monin tavoin. Vallanpitäjillä on kytköksiä valtamedian omistajiin (valtamedia on harvojen käsissä). Toimittajia ohjeistettiin puhumaan pahaa Soinista mutta jättämään Väyrynen ja muut rauhaan ensimmäisellä kierroksella, jotta Soini saatiin pudotettua toiselta kierrokselta. Asia varmistetaan vielä ääntenlaskennan haamuäänillä, joita aina esiintyy merkittäviä määriä Suomen vaaleissa.
Taitaa julkaisujen arvonlisäveron tiukentamisen taustallakin olla ainoastaan valtataistelu. Kun arvonlisäveron korotus kaataa kymmeniä pieniä, hallitsevaa politiikkaa kritisoivia lehtiä, jäljelle jäävän valtamedian suhteellinen vaikutusvalta kasvaa, mikä sopii vallanpitäjille hyvin, koska valtamedia laulaa vallanpitäjien lauluja.
Suomen armeijan määrärahoja leikataan ja jalkaväkimiinat kielletään, jotta kansa saataisiin hyväksymään Suomen Nato-jäsenyys.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1603566Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.512030Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281088
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381024- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872
