86,4% suomalaisista EI halunnut Haavistoa toisellekierrokselle

Kaikista äänestysoikeutetuista 86,4% ei halunnut Haavistoa toisellekierrokselle. Aika suuri prosentti mielestäni.
688
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

60 prosenttia ei myöskään halunnut Niinistöä presidentiksi.

Niinistö oli ykkössuosikki, joten on aika todennäköistä että hän ei juurikaan saa uusia ääniä toisella kierroksella.

Äänestä

Vielä pienempi osuus halusi toiselle kierrokselle Väyrysen, Soinin, Lipposen, Arhinmäen, Biaudet'n ja Essayahin. Tätä sanotaan demokratiaksi. Eniten ääniä saaneet pääsevät jatkoon ääniosuuksista riippumatta.

Äänestä
  • Tuo avaukseni oli täysin vihreiden logiikkaa viime eduskuntavaaleista. Silloin se kyllä päti Perussuomalaisten kannatukseen, kysymys kuuluukin miksi se ei nyt pätisi Haaviston kannatukseen?

    Äänestä

...halunnut Soinia, jopa puolet omista kannattajista vierasti nyt tussahdusta.

Ja Niinistöä piti ensisijaisena ehdokkaanaan vain 37% vaikka kannatus oli välillä jotain ihan muuta.

Äänestä

Väärä laskutapa, ei ole totta!

Äänestä

Kyllä Paavo Väyrynen kuuluu toiselle kierrokselle äänimäärällään, sanokoot kuka mitä hyvänsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laeme kirjoitti:

Kaikista äänestysoikeutetuista 86,4% ei halunnut Haavistoa toisellekierrokselle. Aika suuri prosentti mielestäni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu