Bensa haisee Evandassa

Evandaattori

Taas huolta ja murhetta. Kävimme tuossa viikonloppuna lähes tuhannen kilometrin reissun. ABS ja TCS-valot pysyvät tällä kelillä toisinaan pois pitkäänkin ja jarrut sekä luistonesto pelaavat ihan normaalisti. Sitten kun sammuttaa vähäksi aikaa, esim bensan oton yhteydessa, merkkivalot voivat jäädä palamaan, mutta eivät välttämättä, ja silloinhan absit ja luistonesto myös ovat pimeänä, kuten noissa aikaisemmissa valituksissani olen kertonut.

Uutena murheena eilen iltasella kun palailimme kotiin, tuli selkeä raakan bensan haju, joka ilmeni kun auton seisotti esim liikennevaloissa. Lievä haju tuli silloin sisälle, mutta häipyi, kun lähdettiin taas liikkeelle. Ulkona kun auto kävi, niin haju tuntui selvästi. Mikähän siinä nyt mättää? Onko jollekin tuttu juttu?

Bensana olen käyttänyt 98 oktaanista, mitä pari kertaa joltakin kylmäasemalta laittanut kympillä 95:ttä, kun muuta ei ole ollut tarjolla. Tyttö tosin tankkasi kerran ysivitosta vahingossa, kun en muistanut korostaa, että pitää ottaa sitä kallimpaa laatua. Olen nyt itse ajanut autolla vajaa 20tkm. Ostin sen kesällä yhdeltä vanhalta papparaiselta, joka lopetti autoilun kokonaan. Sitä en tiedä, millaista menovettä hän on käyttänyt. Lieneekö laittanut sitä, mitä pumpusta kulloinkin on sattunut tulemaan. Tosin ei hän kovin paljon ollut ehtinyt v.2010 aikana kymppibensallakaan ajaa, jos on pelkästään sitä käyttänyt. 95:hän muuten kyllä Evandalle riittäisi, ellei siinä olisi liikaa sitä etanolia.

0

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Janne Ahonen E R O A A

        Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
        Kotimaiset julkkisjuorut
        148
        2639
      2. En kai koskaan saa sinua

        Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
        Ikävä
        154
        1669
      3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

        Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
        Maailman menoa
        134
        1634
      4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

        On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        150
        1381
      5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

        Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
        Ikävä
        66
        1338
      6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

        Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
        Tv-sarjat
        13
        1190
      7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

        Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
        Maailman menoa
        285
        1183
      8. Ootko huomannut miten

        pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
        Ikävä
        156
        986
      9. Miksi ihmeessä?

        Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
        Ateismi
        24
        940
      10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

        Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
        Ikävä
        58
        899
      Aihe