Taas huolta ja murhetta. Kävimme tuossa viikonloppuna lähes tuhannen kilometrin reissun. ABS ja TCS-valot pysyvät tällä kelillä toisinaan pois pitkäänkin ja jarrut sekä luistonesto pelaavat ihan normaalisti. Sitten kun sammuttaa vähäksi aikaa, esim bensan oton yhteydessa, merkkivalot voivat jäädä palamaan, mutta eivät välttämättä, ja silloinhan absit ja luistonesto myös ovat pimeänä, kuten noissa aikaisemmissa valituksissani olen kertonut.
Uutena murheena eilen iltasella kun palailimme kotiin, tuli selkeä raakan bensan haju, joka ilmeni kun auton seisotti esim liikennevaloissa. Lievä haju tuli silloin sisälle, mutta häipyi, kun lähdettiin taas liikkeelle. Ulkona kun auto kävi, niin haju tuntui selvästi. Mikähän siinä nyt mättää? Onko jollekin tuttu juttu?
Bensana olen käyttänyt 98 oktaanista, mitä pari kertaa joltakin kylmäasemalta laittanut kympillä 95:ttä, kun muuta ei ole ollut tarjolla. Tyttö tosin tankkasi kerran ysivitosta vahingossa, kun en muistanut korostaa, että pitää ottaa sitä kallimpaa laatua. Olen nyt itse ajanut autolla vajaa 20tkm. Ostin sen kesällä yhdeltä vanhalta papparaiselta, joka lopetti autoilun kokonaan. Sitä en tiedä, millaista menovettä hän on käyttänyt. Lieneekö laittanut sitä, mitä pumpusta kulloinkin on sattunut tulemaan. Tosin ei hän kovin paljon ollut ehtinyt v.2010 aikana kymppibensallakaan ajaa, jos on pelkästään sitä käyttänyt. 95:hän muuten kyllä Evandalle riittäisi, ellei siinä olisi liikaa sitä etanolia.
Bensa haisee Evandassa
Evandaattori
0
163
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741