I kierroksen jälkee, Tämä se vielä puuttui. Presidentti on arvojohtaja ja presidenttiys on instituutio. Jos Haavisto valitaan se on kaikkea muuta. Minkä sanoman välitämme lapsillemme ja nuorisolle. Skandaalihan tämä on. Kun Väyrynen hävisi, on valittava "kahdesta pahasta pienempi". Pakko se on arvokonservatismia äänestää. Nyt ei voi mennä tunteella. Toivotaan että Väyrynen jaksaa tulla vielä ulos ja kannatta tässä tilanteessa Niinistöä. Haluammeko, että Suomea aletaan boikotoida sen takia että meillä on miesten keskeinen pari presidenttinä ja puolisona. Hyi helvetti! On paljon kansakuntia ja valtioita joissa tätä ei hyväksytä. Kyllä siinä diplomaateilla tulee harmaita hiuksia.
Ajatellaanko tässä kansakunnan parasta. Vastuu on äänestävien kansalaisten. Sitä saa mitä tilaa.
II kierros on otettava vakavasti
47
331
Vastaukset
- ex kokoomuslainen
Höpö-höpö. En olisi uskonut vielä jonain päivänä äänestäväni vihreää. Mutta Haavistoa olen aina pitänyt fiksuna kaverina. Ja nyt tämä kaikki kohtaan aidosti suvaitsevainen saa ääneni. Vielä edellisissä vaaleissa olin pitkäaikaisena kookoomuslaisena tiukasti Niinistön takana, mutta hän ei saa enää ääntäni.
- ex kokoomuslainen
Äänestin muuten ensimmäisellä kierroksella Väyrystä. Niinistö nykykokoomuksesta puhumattakaan ei aja kuin etelän asiaa.
- ääni Niinistölle
Minä äänestän kuitenkin Niinistöä. Hän ja hänen perheensä edustaa parhaiten näkemyksiäni ja arvojani, mitä vaadin Suomen tasavallan presidentiltä.
- haaviauki
On se vaan mukava mennä itsenäisyyspäivän vastaanotolle jos Haavisto puolisonsa kanssa on kättelemässä ! Saattaa siinä moni laittaa kutsun roskikseen.
Kumpikohan haaviston perheessä on perheenpää?- huhouh
Sinua ei kutsuta juhliin, oli kuka tahansa presidenttinä. Kutsutut ovat yleensä siinä määrin fiksua porukkaa, että eivät jää suu auki toljottamaan uutta ja ihmeellistä.
- Veteraanit?
huhouh kirjoitti:
Sinua ei kutsuta juhliin, oli kuka tahansa presidenttinä. Kutsutut ovat yleensä siinä määrin fiksua porukkaa, että eivät jää suu auki toljottamaan uutta ja ihmeellistä.
Epäilen, kyllä homous on joillekin niin vakava asia ettäh...
- sotainvalidin tytär
Veteraanit? kirjoitti:
Epäilen, kyllä homous on joillekin niin vakava asia ettäh...
Siellä rintamalla oli kaikki miehet myös homoseksuaaleja. Oikeasti rintamalla olleet ymmärtävät tämän.
- Xdtra
Suvaitsemattomuus ja ahdasmielisyys - tauteja, joihin ei valitettavasti lyijyä kevyempää lääkettä ole löydetty.
Haavisto sai ääneni ensimmäisellä kierroksella ja saa myös toisella kierroksella. Miksikö? Protestina tätä peräkammarimentaliteettia vastaan. - pekka
meikäläinen kanssa äänestää pekkaa. niinistö ei varmasti panis tikkua ristiin vähäosaisten puolesta; ajais vaan 'tukijoukkojensa' etua eli niiden kauniiden ihmisten onnellisuutta mitä telkkarissakin nähtiin, samalla kauppais viimeisetkin valtion metsät riistoyhtiöille näyttävien kaupanedistysmatkojensa jatkoilla, ja veis suomipoikaa ihan tutkalla johonkin nato-johtoiseen operaatioon, mihin meillä ei oo mitään osaa eikä arpaa.
- naiset ratkaisevat
Haaviston äänestäminen on samanlainen tasa-arvokysymys kuin naispresidentin saaminen. Nyt kun kaikki naisehdokkaat ovat poissa pelistä, voimme murtaa tämänkin seksuaalivähemmistöön liittyvän lasikaton. Ja onhan Saulikin ihan kelvollinen edustamaan maatamme, mutta Pekka on sen lisäksi aidosti sydänmen sivistynyt ja fiksu.
- Paha paikka
Toinen porvari ja toinen on mikä on,pitäiskö vaikka kysyä Putinilta tartteeko sivuhommia.
- cv,möbglkhypo
Totta kai Pekkaa äänestän ihan näiden ahdasmielisten junttirasistien takia joita täälläkin näyttää pyörivän.
- Naurettavuuksia!
Saksassa on homo ulkoministeri, ei ole mitenkään syrjitty häntä missään maassa. Samoin Islannissa. Homoudesta ei siis saa mitenkään mitään perustelua tässä suhteessa.
Linnan juhlat, ei hyvää päivää! Jos ei joku sinne mene siksi että siellä kätellään homoparia, niin mitäs sitten? Kyllä sinne joka ikinen vuosi jää monia tulematta paikalle milloin mistäkin syystä. Oma moka jos sitten harmittaa niin kovasti, mutta ei se ole mikään syy olla äänestämättä.
Käyn saletisti äänestämässä Pekkaa ennakkoon, ettei vain pääse jäämään ääni menemättä minulta. - 7+8
Ja miten tämä liittyy Kuopioon? Mene muualle mesoamaan viherpiipertäjä ja ituhippi.
Homoa en äänestä ikinä. Koiraspari linnassa. Maailmanloppu on tulossa.- ....................
Ai Haavistoa vastustava on viherpiipertäjä ja ituhippi? Aika erikoinen päätelmä.
- LESBOOOOOOOOOOOOOOOO
sinulle 7 8
haittakse???????
niin minun mieleinen mies HAAVISTO
HAAVISTO VAAN VALTAAAN..... - Hahahaa
Täällä taas nämä kolmekymppiset peräkammarinpojat vauhdissa... Onhan se kamalaa kun tulee miehellinen presidentti, kun itse ei olla saatu edes naista. ;)
- ....................
Miehellinen presidentti? Viiko vitsi.
Vai puhuitko Venäjän Presidentistä Putinista?
Haavistolta puuttuu vain hamekangas.
- Hyvä juttu vaan
Nyt itsestään epävarmat homonuoret saavat sellaisen viestin, ettei heidän tarvitse hävetä eikä pelätä, kun homo pääsee ihan presidentinvaalin toiselle kierrokselle! Ei sitä häpeämällä heteroksi muututa...
- linnankundit
Heiiii. Mitäs valtaa pressalla on suomessa nykyään ??? ei mitään
toista se oli kekkosen aikaan ,. mutta suomi kuvaa se ryvettää kummasti jos homopari on valtion päämiehenä , tässä pointti miksi äänestän Saulia. Oispa Väyrys Pate päässy toiselle kiekalle .... - ....................
Kekkonen pyörii haudassaan. Kekkosen aikaan homous oli vielä sairaus ja niin se pitäisi olla vieläkin.
Homoilla ei ole kaikki palikat järjestyksessä.- hotmeteli
Ja kaikkihan oli hyvin Kekkosen aikana. Olit silloin lapsi tai nuori, tottakai kaikki oli hyvin kannaltasi.
- Tutki historiaa
Homoushan poistettiin rikoslaista vuonna 1971, joka oli vielä Kekkosen aikaa!
- vbghyjut
Nykymaailmassa jos maalla on homopresidentti niin maan kilpi vain kirkastuu ei ryvety pöhköt! Siitä saa heti sen kuvan että tuo maa ei ole mikään takapajuinen ääriuskonnollinen muslimi- tai kristittymaa vaan sivistynyt edistyksellinen valtio jossa uskonnot ja muut hömpötykset ei ohjaa ihmisten ajattelua. Tuon jälkeen kaikki maailman edistykselliset maat pitäisivät Suomea edelläkävijänä.
- arvot kunniaan
Uskotko tosiaan noin? Minä uskon, että on päinvastainen vaikutus. Riippuu mitä tarkoitat edistyksellisenä? Niinhän aina puhuttiin kommunismistakin - niin silloin, kun se oli voimissaa. Kommunisteja pidettiin edistyksellisinä, kun he tuhosivat aatteellisuudessaan kansalaisia ja kansakuntia. Perinteellisiä arvoja kunnioittavia sanottiin konservatiiveiksi ja taantumuksellisiksi.
Kuinka kävikään. Nämä edistykselliset ajoivat itsensä umpikujaan ja perinteisiä ihmisarvoja kunnioittavat "taantumukselliset" pärjäsivät, ihmisarvoisella ja ihmisläheisellä politiikallaan jota esimerkiksi Niinistö edustaa. - hiipivähulluus
arvot kunniaan kirjoitti:
Uskotko tosiaan noin? Minä uskon, että on päinvastainen vaikutus. Riippuu mitä tarkoitat edistyksellisenä? Niinhän aina puhuttiin kommunismistakin - niin silloin, kun se oli voimissaa. Kommunisteja pidettiin edistyksellisinä, kun he tuhosivat aatteellisuudessaan kansalaisia ja kansakuntia. Perinteellisiä arvoja kunnioittavia sanottiin konservatiiveiksi ja taantumuksellisiksi.
Kuinka kävikään. Nämä edistykselliset ajoivat itsensä umpikujaan ja perinteisiä ihmisarvoja kunnioittavat "taantumukselliset" pärjäsivät, ihmisarvoisella ja ihmisläheisellä politiikallaan jota esimerkiksi Niinistö edustaa.Niinpä. Homot suunnittelevat kansalaisten ja kansakuntien tuhoamista, koska heillä on hiipivä skitsofrenia. Onneksi Niinistö estää tämän.
- Sänkyedustusta?
Uuno12 kirjoitti:
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Onko sitten pillupano sen edistyksellisempää, muuten kuin syntyvyyden kannalta? Miten se liittyy päätöksentekoon? Ei Suomea sängystä edusteta, ja tämä koskee yhtä lailla myös Niinistöä...
- kokeneinparas
Ulkopolitiikkaan liittyvät asiat ovat presidentin keskeintä vallankäytön aluetta.
Haavisto:
Hän on Eduskunnan ulkoasiain- ja puolustusvaliokuntien varsinainen jäsen, ja EU-asioita käsittelevän suuren valiokunnan varajäsen. Eduskuntatyön ohella Haavisto toimii ulkoministerin erityisedustajana Afrikan kriiseissä (A. Stubbin pyynnöstä), erikoisalueenaan Sudanin ja Somalian konfliktit.
Vuosina 1999-2005 Haavisto toimi YK-tehtävissä maailman kriisialueilla, mm. Balkanilla, Afganistanissa, Palestiinassa, Irakissa, Liberiassa ja Sudanissa johtaen useita YK:n ympäristöjärjestön UNEP:n kenttäselvityksiä kriisien aiheuttamista ympäristötuhoista. UNEP-tehtäviin kuuluivat myös selvitys Baia Maren kaivosonnettomuudesta Romaniassa sekä useat köyhdytetyn uraanin kenttätutkimukset sota-alueilla. Vuosina 1994-1995 Haavisto johti YK:n Euroopan talouskomission UNECE:n evaluaatiota, joka johti moniin uudistuksiin.
Vuosina 2005-2007 Pekka Haavisto toimi EU:n erityisedustajana Sudanissa ja Darfurissa. Tällöin hän otti osaa EU:n edustajana myös Darfurin rauhanneuvotteluihin. Vuonna 2007 hän toimi myös YK:n erityisasiantuntijana Darfurin kriisissä.
Haavisto on ollut vierailevana tutkijana Ulkopoliittisessa Instituutissa, hänen erityisalueenaan ovat Venäjään liittyvät kysymykset sekä uudet turvallisuusuhat. Hän on ollut vierailevana luennoitsija Bristolin yliopistossa, aiheena kansainväliset ympäristökysymykset. Haavisto luennoi säännöllisesti Helsingin yliopistossa ja NATO-koulussa Oberammergaussa.
Haavisto on toiminut YK:n aavikoitumissopimuksen asiantuntijana, ja oli jäsen Heinrich Böll Foundationin “Johannesburg Memo” -ryhmässä, joka valmisti raportin kehitys- ja ympäristökysymyksistä YK:n kestävän kehityksen kokoukselle Johannesburgissa 2002. Hän oli jäsenenä professori Jeffrey Sachsin johtamassa YK:n “Millennium Task Force” -ryhmässä. Haavisto on tehnyt selvityksen Arktisen Neuvoston tulevaisuudesta neuvoston jäsenmaiden pyynnöstä, ja on toiminut Saksan kestävän kehityksen arvioijana Saksan hallituksen kutsumana.
Lisäksi puolustusvoimien komentaja on myöntänyt Haavistolle sotilasansiomerkin kansainvälisestä rauhantyöstä.
www.pekkahaavisto.net
-------------------------------------------------------
Niinistö:
Ministeriuran aikana lukuisia kansainvälisiä kohtaamisia eri valtioiden ministereiden ja päämiesten kanssa, neljä vuotta Euroopan investointipankin varapääjohtajana sekä neljä vuotta rakentamassa suhteita Euroopan demokraattisen unionin EDU:n puheenjohtajana.
http://www.niinisto.fi- 6paras
Lisäksi Niinistö kuulemma neuvotteli 1980-luvulla ruotsinlaivalla humalaisen kanssa viimeisen hummerin jakamisesta buffetpöydässä.
- kaskeala
http://www.iltalehti.fi/presidentinvaalit/2012012515124794_pd.shtml
Kaskealan mielestä Haaviston pätevyys on täysin riittävä puolustusvoimien ylipäällikölle.
- Hän vieläpä tuntee melko hyvin puolustusvoimien rakenteen, ja olen aina kunnioittanut hänen tietämystään sotilaallisissa asioissa. - z<x-ödflk
Tännekin näitä junttirasisteja eksynyt jotka kiertää joka osiossa kertomassa kuinka homous on sairaus. Tulee mieleen nazit ja ajatukset sairaudesta nimeltä juutalaisuus joka pitää hävittää maan päältä. Onneksi sentään Kuopio on tässäkin edellä käviä tässä osassa maata. Haaviston kannatus Kuopiossa lämmitti mieltä, kuin myös Niinistön. Oli mukava huomata että täällä Väyrynen ja Soini ei ole kovassa huudossa. Varsinkin kun katsoi noita alueellisia prosentteja, niin voi olla ylpeä itsestään ja naapureistaan täällä Niiralassa. Täällä ei juntit juhli.
- lösdfklö,opavmkopbm
Mitä muuta homous on kuin sairaus? Kyllä siinä on jäänyt yksi ratas puuttumaan.
- 6
Sauli edustaa arvojani. Siksi piirrän lappuun 6.
- .
Niinistölle menee ääni.
- Melua tyhjästä
En ole koskaan ymmärtänyt, miksi toisten homouden kommentointi kiinnostaa niin paljon. Jos ei pidä homoudesta, kai se riittää, kun ei itse sellainen ole! Vai ollaanko itsekään kovin heteroja, kun sitä täytyy koko ajan pönkittää noilla puheilla...
- järkikäteen
Muistakaa äänestää Niinistöä koko kansan presidentti köyhien ja vähenpiosaisten puolesta puhuja ei natoon!
- Viikon_vitsi
Tuo oli huumoira? Kun savolainen kirjoittaa niin lukijalla on vastuu.
Mies voi lähteä kokoomuksesta, mutta kokoomus ei lähde miehestä.
Kyllä Niinistö on aito porvari, joka kannattaa tätä hallituksen KIristys ja KYykytys (KIKY) linjaa. - voeolla
Tuleekohan Sauli taas pressaks saa nähdä!
- kovaukko
voeolla kirjoitti:
Tuleekohan Sauli taas pressaks saa nähdä!
Hyvin on presidentin tehtävät hoitanut niinistö ja kova kannatus galluppien mukaan!
- pappaeläkkeelle
Enpä äänestänyt eurohuijaria, lälläslää.
- äänestän.saulia
Muutama fakta:
1. Niinistö on vahvasti koko kansan presidentti, jota voi hyvin kannattaa niin kokoomuslainen kuin kommunistikin ja kaikki siltä väliltä.
2. Presidentin tehtävät eivät liity puoluepolitiikkaan. Kommentoida voi, mutta päätösvalta on nolla. Siksi ei oikein voida puhua mistään taustoista jne.
3. Suomessa ei ole aitoa köyhyyttä. Jos joku niin väittää, niin suosittelen kiertämään maailmaa muuallakin kuin Euroopassa. Täällä suurin ongelma ovat psyykkiset ja myös tietyt fyysiset sairaudet ja syrjäytyminen, joiden vuoksi joku voi kokea olonsa myös köyhäksi. Köyhyyden kokemuksista kannattaa valittaa maan hallitukselle, ei presidentille.
4. Jos pelkkää ansioluetteloa tutkitaan, niin pätevimmät ehdokkaat kokemuksensa perusteella tasavallan presidentiksi ovat Väyrynen ja Niinistö. Niinistöllä toki etu, koska on jo toiminut tehtävässä. - äänestäjäkuopiosta
äänestän.saulia kirjoitti:
Muutama fakta:
1. Niinistö on vahvasti koko kansan presidentti, jota voi hyvin kannattaa niin kokoomuslainen kuin kommunistikin ja kaikki siltä väliltä.
2. Presidentin tehtävät eivät liity puoluepolitiikkaan. Kommentoida voi, mutta päätösvalta on nolla. Siksi ei oikein voida puhua mistään taustoista jne.
3. Suomessa ei ole aitoa köyhyyttä. Jos joku niin väittää, niin suosittelen kiertämään maailmaa muuallakin kuin Euroopassa. Täällä suurin ongelma ovat psyykkiset ja myös tietyt fyysiset sairaudet ja syrjäytyminen, joiden vuoksi joku voi kokea olonsa myös köyhäksi. Köyhyyden kokemuksista kannattaa valittaa maan hallitukselle, ei presidentille.
4. Jos pelkkää ansioluetteloa tutkitaan, niin pätevimmät ehdokkaat kokemuksensa perusteella tasavallan presidentiksi ovat Väyrynen ja Niinistö. Niinistöllä toki etu, koska on jo toiminut tehtävässä.Haavistollakin olisi pätevyyttä virkaan. Vanhanen, Torvalds ja Haatainen vähän siinä ja siinä. Huhtasaari ja Kyllönen ei missään nimessä.
- Suomi_Pohjois_Korea
äänestän.saulia kirjoitti:
Muutama fakta:
1. Niinistö on vahvasti koko kansan presidentti, jota voi hyvin kannattaa niin kokoomuslainen kuin kommunistikin ja kaikki siltä väliltä.
2. Presidentin tehtävät eivät liity puoluepolitiikkaan. Kommentoida voi, mutta päätösvalta on nolla. Siksi ei oikein voida puhua mistään taustoista jne.
3. Suomessa ei ole aitoa köyhyyttä. Jos joku niin väittää, niin suosittelen kiertämään maailmaa muuallakin kuin Euroopassa. Täällä suurin ongelma ovat psyykkiset ja myös tietyt fyysiset sairaudet ja syrjäytyminen, joiden vuoksi joku voi kokea olonsa myös köyhäksi. Köyhyyden kokemuksista kannattaa valittaa maan hallitukselle, ei presidentille.
4. Jos pelkkää ansioluetteloa tutkitaan, niin pätevimmät ehdokkaat kokemuksensa perusteella tasavallan presidentiksi ovat Väyrynen ja Niinistö. Niinistöllä toki etu, koska on jo toiminut tehtävässä.5. ja lehmät lentää
- enutus
Haavisto ja Niinistö menee toiselle kierrokselle! Sama asetelma toistuu ja Niinistöstä tulee presidentti!
- lautamasi
Veikkaisin Matti Vanhasta toiselle kierrokselle Salen vastustajaksi!
- Väyrynen.presidentiksi
Aion äänestää Paavo Väyrystä presidentiksi. Hänellä on kaikkein järkevimmät suhtautumiset Suomen ja suomalaisten asioihin vaalikoneenkin mukaan.
Olen äänestänyt Väyrystä ennenkin, jo 90-luvulta alkaen jolloin sain äänioikeuden täytettyäni 18v.- Just_så
Sitä se Venäjäkin äänestää mutta ei siellä onneksi ole äänioikeutta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864