"Kuten alussa mainitsin, näen pakkoruotsikysymyksessä demokratiaongelmia. En voi käsittää, miten kokoomuksen puoluejohto voi kävellä puolueen ylimmän päättävän elimen, puoluekokouksen päätöksen yli. Puheet puoluekokouksen päätösten ristiriitaisuudesta ovat naurettavia, koska hylätty aloite ei velvoita puoluejohtoa suuntaan eikä toiseen, mutta hyväksytty aloite velvoittaa. Toisekseen mm. kokoomuksen ja keskustan nuorisojärjestöjen vastustaessa pakkoruotsia lähes yksimielisesti on selvää, että pakkoruotsi tullaan joka tapauksessa poistamaan jossain vaiheessa. En ymmärrä, miksi tätä kehitystä tulisi viivyttää, kun kansan enemmistön tahtokin on selvillä."
- Tämän puoluekokouksen päätösten ristiriitaisuuden Elisa Siekkinen selittää loistavasti: Hylätty aloite ei velvoita mihinkään mutta hyväksytty velvoittaa!!!
http://elisasiekkinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/67705-minun-suomeni-on-kaksikielinen-mutta-kaikkien-ei-ole
Nuori kokoomusnainen näkee omassa puolueessa demokratiaongelman!
4
<50
Vastaukset
- coccare
No, siitä vaan puolueeseen liittymään. Jos et ole jäsen, ei mielipiteesi kiinnosta.
- 11
Siekkisen blogissa puhuu sangen tyypillinen suomalainen vapaaehtoisen ruotsin kannattaja - lukeakaa nyt palstan äärifennoja kaikkialla näkevät loukkaantuneet tarkkaan:
"Osallistuin eilen eduskuntatalon edessä järjestettyyn mielenosoitukseen koulujen pakollista ruotsin kielen opetusta vastaan. Tämä oli ensimmäinen kerta, kun osallistuin mielenosoitukseen Suomessa ja myös ensimmäinen kerta, kun koen demokratiaa halvennettavan Suomessa ja puolueessani."
"Olen entinen pakkoruotsin kannattaja. Rakastan ruotsin kieltä ja suomenruotsalaista kulttuuria. Olen Transilvaniassa unkarilaisvähemmistön edustajien kanssa puhuessani kokenut tietynlaista naiivia ylpeyttä siitä, että meillä kaikki joutuvat opiskelemaan ruotsia viiden prosentin vähemmistön takia. Se kuulostaa sorretuista ulkounkarilaisista käsittämättömältä ja käsittämätöntä se onkin."
"Tutustuin ennen viime kesän puoluekokousta monipuolisesti sekä pakkoruotsin puolesta että sitä vastaan esitettyihin argumentteihin ja huomasin, että vastustajien argumentit ovat paljon parempia. Huomasin kannattaneeni pakkoruotsia lähinnä tunneperäisistä syistä. Äänestin siis puoluekokouksessa pakkoruotsin poistamisen puolesta."
"Pidän tärkeänä sitä, että ruotsinkieliselle vähemmistölle taataan hyvät vähemmistöoikeudet ja että suomenruotsalaista kulttuuria vaalitaan, mutta se ei edellytä ruotsin kielen opettamista kaikille. Pakkoruotsi itseasiassa vain luo negatiivista asennoitumista suomenruotsalaisia kohtaan, mikä ei ole toivottavaa kehitystä."
Ja vielä kertauksena oleelliset kohdat:
- koen demokratiaa halvennettavan Suomessa ja puolueessani
- tutustuin sekä pakkoruotsin puolesta että sitä vastaan esitettyihin argumentteihin ja huomasin, että vastustajien argumentit ovat paljon parempia
- pidän tärkeänä sitä, että ruotsinkieliselle vähemmistölle taataan hyvät vähemmistöoikeudet ja että suomenruotsalaista kulttuuria vaalitaan
- pakkoruotsi vain luo negatiivista asennoitumista suomenruotsalaisia kohtaan - RKProvokaatio
Kyllä he tietävät tämän asian.
Uskon, että pahimmat "fennojen" nimiin merkityt kirjoitukset ovat RKP:n nettikomppanian provokaatioita.
Ei kukaan vakavissaan kirjoita "hurriloisista" ja vastaavista.
RKP tarvitsee uhkakuvia.. - Svekohämäys!
Kokoomuksen svekojohto perusteli puoluekokouksen pakkoruotsia vastustavan päätöksen kumoamista sillä, että toinen päätös kannatti kaksikielisyyden säilymistä.
Katainen ja kumppanit tiesivät tasan tarkkaan, että päätökset EIVÄT olleet ristiriidassa.
Nimittäin kaksikielisyys ei vaaadi mitenkään sitä, että kaikkien olisi pakolla opiskeltava ruotsia. Edes perustuslaki ei vaadi sitä.
VAIN surujen laatimat kielilaki ja opetuslaki sitä vaativat. Ja ne voidaan muuttaa helposti yksinkertaisella eduskunnan enemmistöpäätöksellä.
Eli puolueen svekojohto teki vakavan ja tahallisen virheen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242124Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352028Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2111818Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581496Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341399Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5481156Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50998Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115937Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348929