Olen jo pidemmän aikaa kehitellyt ajatusta ryhtyä ns. varamummoksi sellaiselle
lapselle/lapsille joilla ei ole mummosuhdetta. En vain tiedä mistä löytäisin itselleni
mummon paikan. Olen 52-vuotias, en kyllä mummon näköinen, yh-äiti. Omat lap-
set jo isoja (aikuinen ja kohta aikuinen). Omia lapsenlapsia ei ole tiedossa vuosiin.
Toivosin "varalapsenlapseni" asuvan Jyväskylässä ja haluaisin luoda häneen/hei-
hin koko lapsuusajan kestävän mummosuhteen.
Olen savuton, raitis, ehdottoman kunnollinen, työssäkäyvä, terve, iloinen ja lapsi-
rakas. Toivoisin lapsen/lasten olevan vielä pieniä. Minulla on pieni seurakoira, jo-
ten koira-allergia voi olla este.
Jos mummolle löytyy tarvetta, niin toivon viestejä kestusteluketjuun.
PS. Vain ihan asiallisia viestejä.
Varamummoksi
3
752
Vastaukset
- -------
Harmi, kun asut Jyväskylässä. Omilla lapsillani on vain yhdet isovanhemmat, eikä heitäkään suuremmin kiinnosta ja välimatka on pitkä. Mutta me asumme Turussa, joten välimatka jää liian pitkäksi sinuunkin.:-(
- anstiina
Hei! Oletko vielä vailla "varalapsenlasta"? Ilmoituksen jättämisestä on pitkä aika, mutta oman elämäntilanteemme vuoksi olisimme lasteni kanssa vailla varamummoa. Mikäli vielä tämän viestin löydät, ota yhteyttä minuun annastiina.mehto@gmail.com niin mietitään vaihtoehtoja! :)
- äippä76
Hei!
Olemme muuttaneet Jyväskylään vasta reilut kuukausi sitten..Ajattelin kokeilla vieläkö etsit "lastenlapsia" itsellesi..Minulla on suloiset 4- ja 6-vuotiaat pojat vailla hyvää "varamummolaa" kun omat hyvät ja rakkaat mummolat jäivät Ouluun asti reilut vuosi sitten. Ota yhteyttä, jos vielä "paikka on auki" s.postitse PaulaJuola@luukku.com..alkuun ja sitten voin heti antaa puhelinnumeron. yst.tarv.Paula Juola
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864