Tämä voi olla hölmö kysymys, mutta onko teillä kumppaninne kanssa sängyssä vakiintuneet roolit, vaihdatteko silloin tällöin vai oletteko suunnilleen yhtä paljon alla/päällä? (Tälle on varmaan joku järkevämpikin ilmaus.)
Vastaukset 11
- Ruudelffie
Tottakai sitä kangistuu kaavoihin kuten kuka tahansa, mutta ei meillä ole rooleja, koska roolit eivät ole minun juttuni. Emme myöskään ole erityisesti päällä tai alla, koska hyväilyä voi tehdä missä asennossa hyvänsä.
Jos kuvittelet, että me olemme takatuuppareita, olet väärässä. Niinkuin kuka tahansa homo, olen minäkin tuumaillut sitä, mutta minun mielikuvani keskittyvät kyllä täysin etumukseen. En innostu mistään, minkä koen likaisena.- Hienostunut rouva
baystreet kirjoitti:
Sama meilla ollaan oltu yhdessa vuosia. Vain sucking on hienoa.
On se alapään nuoleminen ennenkaikkea todella HIENOA sanan varsinaisessa merkityksessä.
- buub8
Tarkoittaakohan tässä ketjun aloittaja, että vaihtelevatko ns. top- ja bottom-roolit sänkypuuhissa. Moni taitaa olla "versatileja", eli tykkää kummastakin roolista, mutta on myös niitä (ml. minä), jotka nauttivat vain toisesta roolista.
- yx vaan
Edellisiin viesteihin pitää vielä lisätä yksi suorastaan ikävä, mutta valitettavasti realistinen seikka... kun sitä on oltu yli toistakymmentä vuotta yhdessä, niin se varsinainen seksi ei enää maistu... ollaan vain yhdessä. Siis rakastan miestäni, ja hyväilemme silloin tällöin toisiamme ja teemme kaikkea kivaa yhdessä, mutta seksin harrastaminen on jäänyt aika vähäiseksi viime vuosina.
- freegay
ainakin rehellinen vastaus, hra yx vaan, että siitä vaan miehet naimisiin niin saatte kaikki ne heteroliiton herkut kaupan päälle, siis väljähtyneet seksin ilot ja sitä myöten syrjähypyt ja salailut, meille freegay:lle ne onkin hyvin tuttuja tarinoita, niin homo- kuin "hetero"aviomiehiltä kuultuina
- _samppa_36
freegay kirjoitti:
ainakin rehellinen vastaus, hra yx vaan, että siitä vaan miehet naimisiin niin saatte kaikki ne heteroliiton herkut kaupan päälle, siis väljähtyneet seksin ilot ja sitä myöten syrjähypyt ja salailut, meille freegay:lle ne onkin hyvin tuttuja tarinoita, niin homo- kuin "hetero"aviomiehiltä kuultuina
No minä voin ainakin sanoa ettei totisesti kiinnosta enkä halua kenenkään muun kanssa olla missään seksuaalisessa yhteydessä kuin oman avokkimieheni, vaikka olemme jo sen kymmenen vuotta asuneet saman katon alla. Pelkkä ajatuskin on suoraan sanottuna kuvottava - kiitos ei.
Ja ketjun aloittajalle: roolit menee miten sattuu tykkäämään, joskus vaihtelee samassakin 'sessiossa'.
- j viinikainen jkl
minä tykkään olla aina alla kun on niin mukavaa antaa suklaata kavereille aina.
- Sadepäivä
Juu itekki ollut saman kaverin kanssa yhdessä 8 vuotta ja alkuvuosien jälkeen seksiä ei ole, hyvin kyllä tullaan toimeen muuten.
- kokemuksen ääni
Itselläni neljä vuotta parisuhdetta takana nykyisen kumppanini kanssa. Aluksi roolit vaihtelivat, kunnes sitten alkoi selvitä mistä kumpikin enemmän nauttii.. Seksiä on kuitenkin myös ihan ilman rooleja. Seksi kun on paljon muutakin kuin "sisään ja ulos". Hyväilyä, suuseksiä jne. onkin sitten molemmin puolin.
Monet puhuivat täällä miten seksiä on kuihtunut vuosien mittaan.. Mieleeni heräsi kysymys, että no kuinka paljon olette yhdessä panostaneet pitämään seksielämänne aktiivisena..? Mielestäni on itsestään selvää, että suhde kuihtuu jos ei sitä hoideta ja sama pätee seksin suhteen.. Mikäli alkaa tuntua, että seksi ei innosta, niin kannattaisi varmaan keskustella kumppanin kanssa aiheesta ja miettiä miten saataisiin vipinää kehiin. Kaavoihin kangistuminen on pahinta myrkkyä suhteelle.. Puhukaa ja flirttailkaa keskenänne.. Se on sitä parisuhteen hoitamista! ;) - timpe
Puolin ja toisin mennään, itse varmaan vähän enempi topin 'roolissa'. Oikeastaan riippuu täysin siitä miten sattuu käymään, vaihdellaan rooleja ihan luontevasti.
Kohta neljä vuotta suhdetta takana eikä mikään oo 'kuihtunut'. Oppinut paremmin tuntemaan toista ja mistä toinen tykkää, samalla tunteet syventyneet.
Luulisi näin tapahtuvan jokaisessa parisuhteessa.... mutta tunnen minäkin yhden parin jossa ollaan enemmän vain kämppiksiä 'with benefits' ja varsinaiset tunteet on kuihtuneet pois. =(
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67768
- 113732
- 37696
- 129649
- 67589
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40589Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 26465
- 41432
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405- 66405
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30398Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64384Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58377- 29374
- 34364
- 32361
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24359