Sitten on hyvä pyöräyttää pentu tai parikin niin saa olla mukavasti kotona kun ei vielä tiedä "mitä oikeasti haluaa" kätevää eikö!
Tosin ikävää, ettää ne lapset kuluttaa ja saat vähemmän röökii ja baari keikkoja.
Eikö työnteko innosta
5
179
Vastaukset
- hyvänäin!
Oli hyvä pyöräyttää lapsi koulujen väliin ettei tulevat opinnot keskeydy äitiysloman takia. Tämä oli ainoa meille sopiva väli ennen lähemmäs 30v ikää.. Raha riittää kaikkeen tarpeelliseen ja turhuuksiin, "röökiin ja baariin" ei ole uponnut eikä uppoa :) karkki kyllä maistuu sillontällön! Namskis!
- ylpeä äiti
Minkä takia teidän keski-ikästen pitää tulla tälle palstalle kirjottamaan tollasta potaskaa?? Tämä ei oo teidän palsta.. -.-
Tai sitten ootte oikeesti vaa kiinnostuneita teinivanhempien elämästä ;)
Mutta oma lapseni tuli hyvään aikaan, koska alan vaihto ois kuitenki ollu eessä :)
Raha riittää, ja ensi syksynä tarkotus lähtee oppisopimuksella opiskelemaan kun lapsi reilu vuoden ja hoitopaikka järjestyy.
Ja en polta / käy baareissa :) - vvBBBvvvvvv
Eiks se ole mukavampaa instua kotona kun ei-tiedä-vielä-mitä-haluaa ilman lasta
Eiks se lapsi tee kaikkea hankalammaksi - ylpeä äiti
Tiedän kyllä millekkä alalle olen lähdössä opiskelemaan, ja kun lähtee oppisopimuksella, siitä saa vielä palkkaakin joten saan hyvin elätettyä sekä itseni että lapseni :)
En tiedä miksi teidän pitää olla tuollaisia KAIKKIA teinivanhempia kohtaan,kun tuskin edes tunnette yhtäkään ja kyllä mekin pärjätään, ihan yhtälailla kuin kuka tahansa muukin äiti. Toki kyllä on myös sellaisia jotka voivat jättää lapsensa muille, mutta kaikki eivät todellakaan ole sellaisia. Ihan yhtälailla vanhemmissakin äideissä voi sellaisia olla..
Ja siitä vielä että "teinivanhemmat elää meidän verorahoilla", niin jokainen äiti saa ne lapsilisät,vanhempainrahat ja kotihoidontuet..
Ja heti ollaan laittamassa miinusta meidän kommentteihin kun kerromme että meillä menee hyvin.. Vooi huh.. -.-
Nuo teidän kommentit ei kyllä latista yhtään,päinvastoin, antavat vaan enemmän potkua näyttää että kyllä mekin pärjätään.. ja tietysti ne ovat todella,todella lapsellisia.. :) - yksinuoriäiti
Juu kyllähän sitä "röökiä" on tullut vedeltyä, ja siellä "baareissa" tullut käytyä, muttei kertaakaan raskausaikana tai synnytyksen jälkeen =). Ja ihan omasta tahdosta. Ja voin sanoa olevani ylpeä siitä. Ei ollut alkoholin kulutusta silloinkaan kummoista, kerran pari vedin kunnolla ja eipä ole jälkeenpäin maistunut. Tupakkaa polttelin satunnaisesti kavereiden seurassa, enkä voi muuta sanoa, kuin että hyi hitto =D
Itselläni ei kyllä kieltämättä ole ollut tietoa siitä, mitä tulisin tekemään työkseni. Enpä ollut ajatellut asiaa tältä kantilta. Lapsi kasvattaa ja olen huomattavasti kypsempi ja kaikin puolin kehittyneenpi, kuin ennen lasta. Ehkäpä nyt tiedän yo-kirjoitusten jälkeen, mitä oikeasti haluan tehdä, niin ei mene nuoruuden hölmöyksissä vuosia hukkaan "vaeltelemalla" (Sturm und drang ilmiö), Joka tarkoittaa valitettavaa ilmiötä aikuistumisen kynnyksellä olevista nuorista, jotka etsivät itseään ja tarkoitusta elämälleen ikään kuin vaeltelemalla. He eivät tiedä, mitä tahtovat tehdä tulevaisuudessaan ja tämän seurauksena kokeillaan eri opintomahdollisuuksia ja työpaikkoja. Kaverit ja juhliminen, ja kaikki muu hauskan pito menee edelle. Vaeltelu kattaa myös pätkätyö ilmiön, joka haittaa lopullisen työuran alkua.
Lapsi kuluttaa.. Tosiaan, mutta onneksi kelalta saadaan "lapsiperheen etuuksia", että kun täällä kotona istuskelen suorittamassa etänä lukio-opintoja ja avoimen yliopiston kursseja etänä, samalla, kun hoidan "pentuani", niin voin keskittyä tärkeimpään, eli pohtimaan; mitä minusta tulee isona? Samalla kun lapsen isä opiskelee lukiossa ja käy iltapäivisin töissä =)
Menneisyydestäni olen myös läheisten esimerkkien kautta oppinut kantapään kautta päihteiden huonot puolet, joten voin henkeeni ja vereeni vakuuttaa, etteivät baarit löydy sitten 30-vuotiaana ja vie sitten mennessään =)
Mutta kiitos sinulle, kun avasit silmäni, oi kunlapsisaalapsen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691309En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5531198- 531135