Kaarinassa tapahtuu kummia juttuja!

Kuhilastie 3

Kaarinassa tapahtuu kummia juttuja!

Onko Kaarinassa tehty vakava rikos kun eräs talo on tyhjennetty lähes kaikesta irtaimistosta (Turun) Kaarinassa Kuhilastiellä?

Asian tekee erikoiseksi sellainen seikka, että talossa asunut vanha nainen ei ollutkaan talon omistaja, eikä hävitetyn irtaimistonkaan ainoa omistaja. Taloa yritettiin jopa myyntiin kunnes tekijöille paljastui karmea yllätys: Talo olikin naisen tyttären nimissä ja osa hävitetystä irtaimistosta olikin ex. miehen omaisuutta.

Nyt kaikki irtaimisto on teillä tietymättömillä. Kaikki perheen vanhat dokumentit ja asiapaperit, valokuvat jne. on nähtävästi hävitetty ja enin irtaimisto lienee myyty.

Kuka suoritti tuon operaation ja kenen käskystä? Oliko sosiaalitoimi asialla?

Nyt kävi jollekin taholle todellinen moka ja oikeuteen ollaan hyvää vauhtia menossa. Talon autotallista vietiin mm. perämoottorit ja kaikki muutkin koneet. Vain vanha piano ja muutama huonekaluista oli talossa enää jäljellä kun siellä käytiin ennen joulua. Täysin lailliset metsästysaseet oli toimitettu poliisin haltuun.

Ulkomailla asuvalle tytärelle olikin melkoinen yllätys kun hänen omistamansa talo oli laitettu Suomessa myyntiin.

13

2736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin kävi.

      Ensin katkaistiin puhelin, ettei voi hän soittaa apua ja sitten katkaistiinkin vanhan rouvan käsi siinä rytäkässä.

      Saattaa olla kohta sosiaalin "edunvalvonnassa" selviteltävää...

    • Uteliasta kiinnostaa

      Pistäkääpä naapurit kommenttia, mitä siellä oikein tapahtui, siis sivullisen silmin.

      Kuinka Suomessa voi käydä niin, että toisen omaisuus viedään noin vain?

    • ???? Outo juttu...

      Eikö ole ketään joka tietää?

      Oliko sukulaiset asialla kuten eräs väitti?

      • kyttärit

        kyttärit!


    • hah,haa.

      menipä tytöllä jutu vituksi, selvää lesotusta tän tytön jutut, on korkeintaan nähnyt uutisista juttua......

      • Heh, hee

        Siis mitä?

        Tarkoitatko Amerikassa tutkijana olevaa tytärtä, sitä tohtoria?


    • Kyllä lähtee ;=)

      Nyt alkaa tapahtumaan asian tiimoilta... kummallista on, että asiaan sekaantuneet viranomaiset esittivät itse ostotarjouksia talosta.

      Kaarinan kunnassa taitaa jollain taholla pallit tutista, ihan kirjaimellisestikin. Asiaa tutkivat jo ihan toiset tahot.

      Toivottavasti tulee virkarikosssyytteitä ja lujat korvaukset maksettavaksi.

    • Norppa

      Onko tuo se autiotalo?

    • Merkkeliinis

      Tänään viimeksi käveli talon ohi.. hiljaista on. Miksei sitä ole missään myynnissä, jos kerta alkuviestissä kerrottiin olevan? Samaten kuulin huhun että vanha rouva on ollut himohamstraaja ja sieltä on vaan turhia karsittu poies.. Tiedä sitten. Alusta asti, siis kun olen kesämäkeen muuttanut, niin talo ja sen asukkaat ovat kiinnostaneet.. Ehkä se on se aavemaisuus ja hautausmaatuntu..

      • Kaarinan kauhut

        "Miksei sitä ole missään myynnissä, jos kerta alkuviestissä kerrottiin olevan?"

        Edunvalvoja yritti realisoida toisen omistamaa taloa, jota ei ole ollut tarkoituskaan myydä. Kohde oli jopa ilmoitettu myytäväksi, mutta sitten paljastui eräs "pieni niksi", eli edunvalvojan "valvottava" ei enää omistanutkaan taloa. Talon omistaa tämän lapsi.

        Voiko virkamies / (-nainen) enää asioita pahemmin rys_siä?


    • Autiotaloko? EI!

      Kaarinan kunnan sosiaaliviranomaiset on kusessa korviaan myöten ja juttu on menossa äräjille.

      Yrittivät myydä toisen omistaman talon ja rosvosivat toisten omaisuutta autolasteittain.

      Nyt vielä varastettiin omenatkin puista!

      Vaikuttaakos talo autiolta? Onko "talonmies" paikalla? ON on...

      "XX on rasittanut Kaarinan kunnan sosiaaliviranomaisia tavattomasti viimeisen puolen vuoden aikana"

      Ja rasittaa edelleenkin, lujasti.

      10 000€ kunnan rahoja myönnettiin talon tyhjentämiseen TOISTEN OMAISUUDESTA.

      Ei juma_lauta voi olla pahempaa soppaa maan päällä.

    • Vääryysvaltiosta

      Huvittavin juttu oli naapuri, joka ensin varasti omenat tontilla olleista puista, mutta kun kuuli asiasta tehdyn rikosilmoituksen, niin kiireesti palautti omenat kaataen ne takaisin tontille! Onkohan nyt kyseessä "puutarhasadon tai omaisuuden laiton lainaaminen?" Naapuri oli vain myöhässä, sillä tehtyä ei saa tekemättömäksi!

      Nyt on Kaarinan kunta ylimpine sosiaalivirkailijoineen todellisessa kuseesa: he yrittivät myydä toisen omistaman talon, tyhjennyttivät irtaimistoa ulkopuolisella "operaattosilla" jolle maksettiin 10 000€ kyseisestä "työstä".

      Nyt on useamman henkilön omaisuutta hukattu autokuormittain ja asia on jo oikeuskäsittelyssä!

      Eipä käy kateeksi Kaarinan kunnan sosiaaliviranomaisia.

      Kyseisen instanssin päättäjät yrittivät realisoida koko omaisuuden rahaksi, myydä metsäpalsta ei puolilta Suomea jne.

      He unohtivat VAIN erään pikkuseikan: Talo olikin jo toisen henkilön omaisuutta!

      Eräs asiaa selvitellyt henkilö kertoi Kaarina kunnan sosiaalilautakunna olleen "äärimmäisen työllistetty" tapauksen vuoksi, kuten lautakunna edustaja oli asian ilmaissut!

    • Hukka-setä

      "Nyt vielä varastettiin omenatkin puista"

      :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      4019
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      15
      3859
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      3042
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      66
      3038
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      147
      2595
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      68
      2462
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2193
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      30
      1559
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      112
      1548
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      65
      1370
    Aihe