PERUNKIRJOITUS

KUITENKIN

Olin Usa:ssa silloin kun perunkirjoitus oli ja asun edelleenkin. Sinä aikana sisarukset tyhjensivät pesän ja myivät minun kesähuvilan
jonka rakennutin suvun maille.ja omistin sen.
En ollut ehtinyt muuttaa sitä omiin nimiin,VAAN SE OLI ISÄNI NIMISSÄ.
Mutta kylläkin maksoin itse sen.Sopimus piti
viime syksynä laatia kirjalliseksi ,mutta
tullessani syksyllä suomeen huvilalle ,niin
luulin ,että siellä oli varkaita mutta porukka
joka siellä oli kertoi ,että h e ostivat sen
ja katkeruus oli syvällä. Menin läheiseen
hotelliin ja soitin sisaruksille ja he tietenkin ilmoittivat myyneensä mökin ja rahat
oli jo jaettu. En tiedä miten pitäisi menetellä.

6

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osakas....

      Jos sinulla on rakennuskuitit tallessa, ehkä voit vaatia jaetuista rahoista palautumaan jotakin? Sinähän et omistanut huvilaa jos se oli isäsi nimissä. Kunka on mahdollista että et reagoinut silloin kun oli myynti menossa, annoitko valtakirjan sisaruksille tai lakimiehelle?
      Paljon kysymyksiä herättää.

    • .......

      " omistin sen.
      En ollut ehtinyt muuttaa sitä omiin nimiin,VAAN SE OLI ISÄNI NIMISSÄ. " - Eli et omistanut.

      Jos et ole maksanut ylläpidosta yhtään mitään pitkään aikaan eikä sinulla ole todistaa että olet maksanut rakentamisen(joka ei välttämättä edes auta mitään) niin aika huonot luulis olevan sun mahdollisuudet saada tuosta rahaa edes oikeusteitse.

      Silti sen pitäisi olla 100% mahdottomuus että perikunta saa myytyä sinunkin omaisuuttasi ilman mitään valtakirjoja tai sopimuksia joihin sinäkin olet nimesi laittanut. joku viranomainen tuossa on tehnyt virheen, luultavasti sopimuksia laatiessa joku ottanut oikeuden omiin käsiinsä kun et kuitenkaan ole ollut täysin tavoittamattomissa olesassi USA:ssa tai sinua ei ole pidetty kuolleena.

      Aika kusipäinen temppu perikunnalta, jos se ei ole sinun nimissäsi niin lain mukaan perikunta voi ihan hyvin jakaa mökin osiin keskenään, sillä kuka sen on rakentanut/maksanut ei pitäisi olla mitään merkitystä.

    • mitä vi...a

      te vapisette,eihän teillä ole mitään salattavaa????Tämä meni minun sukulaisille,jotka jonain päivänä saavat katua tekoaan ja karvaasti!!!!!Meni erityisesti veljelleni ja hänen vanhemmalle pojalle,joka oli mukana tuossa petoksessa!Piru perijät jättää!!!!

      • ,,j,,

        Hällä väliä, mitä yhdestä mökistä.


    • jj

      vai iin

    • monen isä

      millähän järjellä olet usaan matkustanut kun sinua on muka kusetettu näin yksinkertaisessa asiassa ja vielä maalaistyttöä, kaupunkilaisen ymmärtäis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      286
      8463
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      69
      5111
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      287
      4488
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      63
      3099
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2556
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      1942
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      6
      1823
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      112
      1812
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1713
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1680
    Aihe