Aluksi: koska edellinen aloitus meni evankelioimiseksi ja väittelyksi Jeesuksen ristiriipunnan tärkeydestä, niin pistin lyhyemmän version samasta aiheesta. Tässä ei ole juuri mitään uutta ekaan versioon, mutta vastapainoksi palstan evankelijoille.
Raamatun tarinoissa esiintuleva vihamielinen, kostonhimoinen, säälimätön ja Kaikkivoipa Rakkauden ja Armon Jumala on vastenmielinen mielikuvituksen luomus.
Tuollainen absoluuttista ihailua vaativa, jokaista askeltakin vahtiva ja ikuisella helvettilupauksella kiristävä satu-olento omaa vakavan persoonallisuushäiriön, eli kansanomaisemmin, tuollainen hahmo on sadistinen narsisti. Tosin pelkkä kuvitelma, mutta erittäin vastenmielinen sellainen.
Se ihmis- ja eläikunnan kokema kärsimysnäytelmä, joka maassa on paraikaakin menossa, on kuitenkin vasta pientä esileikkiä varsinaiseen Jumalansa järjestämään ikuiseen Megakärsimykseen verrattuna.
Uskova saattaa rukoilla kuvitteelliselta jumalaltaan apua vaikka polvikipuunsa, mutta Rakkauden Jumalansa järjestämät ikuiset Kärsimysorgiot ei uskovaa häiritse. Ei, vaikka tietää suurimman osan ystävistäänkin sinne joutuvan. Tämä on maalaisjärjen vastaista ja kertoo taikauskonsa ylivoimasta järkensä suhteen.
Tuollaisen olennon kuvaaminen ylistys-sanoilla: Armollinen, Rakastava, Anteeksiantaja ym on joko täydellisen epä-älyllistä tai sitten todella perverssiä huumoria.
Sadistinen narsisti on osuvampi määrittely ja vastaavaan palvontaan törmätään vain mielenvikaisten diktaattorien kohdalla.
Koska koko luonto on yhtä henkiinjäämistaistelua, niin idea siitä, että jokin kaikkivoipa ja hyvä yliluonnollinen mahti olisi seurannut menoa maanpäällä koko eläin- ja ihmiskunnan olemassaolon ajan on järjenvastainen.
Osa 2 Raamatun tarinoiden jumala on sadistinen narsisti
14
107
Vastaukset
- 1213
Mielenkiintoista, "ateisti" yrittäää saada ihmiset uskomaan omaan sadistiseen narsisti Jumalaan.
Toivottavasti ihmiset vielä ajattelevat omilla aivoilla ja tutkivat asioita itse, eivätkä niele kaikkea tuputusta automaattisesti.1213
24.1.2012 19:13
>>>Mielenkiintoista, "ateisti" yrittäää saada ihmiset uskomaan omaan sadistiseen narsisti Jumalaan.- 1213
ikiateisti kirjoitti:
1213
24.1.2012 19:13
>>>Mielenkiintoista, "ateisti" yrittäää saada ihmiset uskomaan omaan sadistiseen narsisti Jumalaan."Aloituksessa on lyhyesti se, mihin te uskovat uskotte, eli kuvaus on teidän fundamentalistien kuvittelemasta raamatun jumalasta."
Sinulla ei sitten näytä olevan mitään käsitystä siitä, mihin uskon, vaikka käsittääkseni olen sinullekkin kertonut paljon.
Tämäkin aloituksesi näyttää olevan puhtaasti tarkoitettu saarnaavaksi, ei keskustelevaksi. Kaikesta päätellen sinulla ei näytä olevan mitään pyrkimystä totuuteen. 1213 kirjoitti:
"Aloituksessa on lyhyesti se, mihin te uskovat uskotte, eli kuvaus on teidän fundamentalistien kuvittelemasta raamatun jumalasta."
Sinulla ei sitten näytä olevan mitään käsitystä siitä, mihin uskon, vaikka käsittääkseni olen sinullekkin kertonut paljon.
Tämäkin aloituksesi näyttää olevan puhtaasti tarkoitettu saarnaavaksi, ei keskustelevaksi. Kaikesta päätellen sinulla ei näytä olevan mitään pyrkimystä totuuteen.1213
24.1.2012 21:56
>>>Sinulla ei sitten näytä olevan mitään käsitystä siitä, mihin uskon>Tämäkin aloituksesi näyttää olevan puhtaasti tarkoitettu saarnaavaksi, ei keskustelevaksi.>Kaikesta päätellen sinulla ei näytä olevan mitään pyrkimystä totuuteen.
Mm Katolinen kirkko antoi aikoinaan hiljaisen siunauksen Francisco Francon sekä Mussolinin ristiretkille. Jostain syystä näistä asioista ei juuri näe täällä puhuttavan.
http://maallikkoapuri.blogspot.com/2011/11/vatikaanin-ja-fasismin-erottamaton.html- murhajumala
Vittumainen isä: suorita tämä mun keksimä temppurata mua ylistäen niin et joudu kärsimään ikuisesti.
Voidaanko sanoa että huojennus on suuri kun ymmärtää sen olevan vain kamelikuskien keksitty nuotiotarina.
Nimim: uskonlahjaa odotellessamurhajumala
24.1.2012 21:41
>>>Vittumainen isä: suorita tämä mun keksimä temppurata mua ylistäen niin et joudu kärsimään ikuisesti.- pitäjä***,,.
ikiateisti kirjoitti:
murhajumala
24.1.2012 21:41
>>>Vittumainen isä: suorita tämä mun keksimä temppurata mua ylistäen niin et joudu kärsimään ikuisesti.onko SINUN syndroomasi digitalisoitu?
pitäjä***,,. kirjoitti:
onko SINUN syndroomasi digitalisoitu?
pitäjä***,,.
26.1.2012 10:29
>>>onko SINUN syndroomasi digitalisoitu?
- oletsirutettu
Hyvä! Aloittajalla on mielipide entiteetin toimintatavasta; sovitetaan nyt tämä mielipide korkeateknologiseen valvontayhteiskuntaan ja sen erinäisiin päättömiin koneistoihin.
Digitaalisuus mainostetaan räätälöytynä kuluttajan/käyttäjän toiveisiin ja tarpeisiin
tämä on yksilövapaus!
Käytännössä sinä olet kahlittu ja merkattu ja sinun ns vapaus on ohjattavissa/poistettavissa napinpainalluksien päästä...
Tämä sinulle tarjottu yksilöllinen vapaus on sinun "jumalasi"-olet oikeassa mielipiteesi kanssa.- oletsirutettu2.0 ***
http://www.hs.fi/paakirjoitukset/Ihmisten valvonta lisääntyy salakavalasti/a1305554205966
"Ubiikkitekniikka on viestintätekniikkaa, joka sulautuu eläviin olioihin, arkisiin esineisiin ja ympäristöön. Sen avulla ihmiset ja esineet voidaan tunnistaa ja paikantaa yksilöinä ja näiden toimista, viestinnästä ja sijainnista voidaan kerätä tarkkaa tietoa.
Ubiikkiyhteiskunnalla tarkoitetaan tietoyhteiskuntakehityksen uusinta vaihetta, jossa ubiikkitekniikkaa ollaan ottamassa käyttöön niin laajassa mittakaavassa, että se vaikuttaa koko yhteiskunnan toimintaan.
"
"Raamatun tarinoissa esiintuleva vihamielinen, kostonhimoinen, säälimätön ja Kaikkivoipa Rakkauden ja Armon Jumala on vastenmielinen mielikuvituksen luomus."
Koet Raamatun Jumalan erittäin vastenmieliseksi. Se rassaa sinua kovasti samoin kuin kristittyjen edesottamukset. Ole huoleti. Viimeistä tulkintaa näiden asioiden merkityksestä ei ole vielä kirjoitettu sinun eikä kenenkään muunkaan maan päällä elävän ihmisen toimesta.
Joskus järkevältä näyttävä voi muuttua järjenvastaiseksi ja päinvastoin>>>Koet Raamatun Jumalan erittäin vastenmieliseksi.>Se rassaa sinua kovasti samoin kuin kristittyjen edesottamukset.>Viimeistä tulkintaa näiden asioiden merkityksestä ei ole vielä kirjoitettu sinun eikä kenenkään muunkaan maan päällä elävän ihmisen toimesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172424Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162061829Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021481Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491396Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu571377Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1901231- 941140
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1511025Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14951Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !
Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako134840