PYHÄNTÄ esittää Hangasnevaa turvetuotantoon

pyhäntäläinen.....

Pyhännän kunnanhallitus esittää, että Hangasneva voidaan ottaa turvetuotantoon. Noin 100 ha:n suo ja vapo nostaa turpeen. N. 1km kanavaa - josta edelleen huhmarpuroa myöten kuuluisaan Iso - Lamujärveen johdetaan vedet. Iso - Lamujärvellä n. 300 vapaa - ajan sekä kiinteää asuntoa.
Konnunsuo jätti jo valtavat ympäristöhaitat, järvessä on valtavat määrät turvepäästöä.
Tekeekö teollinen Pyhäntä jälleen ympäristöteon, jota ei voi korjata.
Pyhännänjärvi on on tuhottu, tie järvenläpi, teollisuus pyhäntäjärven rannalla pohjavesi alueella ja perunamäski pyhäntäjärvessä. Mitä vielä?

22

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mökkiläinen...

      On suuri vahinko, että saastutetaan ainoa vielä arvokalaa siltävä järvi. Samoin vapaa - ajan asukkaat ovat investoineet mittavasti asuntoihin, joiden arvo tulee laskemaan. On vahinko tuo Pyhännän kh:n päätös.

      • Anonyymi

        arvokalaa saa k-kaupasta


    • lap, lap -

      Nyt on vihreät arvot liikkeellä. Pyhäntäläisille ei ne näytä käyvän, ovat eri suuntaan suuntautuvia.

    • Avaaja....

      Nimimerkki 10009 ei käsittele samaa turvetuotantoaluetta kuin mitä keskustelun avaaja tarkoittaa.
      Nyt kunnannanhallituksen myöntävä päätös koskee Hangasnevaa Iso Lamujärven itäpuolella. Kuten keskustelussa on ilmennyt tuotannon päästövedet laskee Huhmarputoa myöten Iso Lamujärveen.

      TARKKUUTTA!!!!

    • vesipäästö....

      Patasuo on parempi vaihtoehto ottaa turvetuotantoon kuin tämä hangasneva. Parempi Iso Lamujärven ekolookisuuden vuoksi.

      • tuulimyllyt

        valitettavasti kumpaakaan ei tulla saamaan ikinä aloituslupaa


      • Anonyymi

        mutta ei mökkien likaavallisuuden vuoksi


    • omat nurkat....

      Sitten Pyhäntä kai puhdistaa Pyhäntäjärven potunmäskistä?

    • päätös

      Pyhäntä on ollut kautta-aikojen (100 vuotta) ympäristöstä vastuuta kantava kunta, tekihän se tien nro 28 Pyhäntäjärven yli. Oikean Helmen se sai rikottua.
      Samahan se on sitten pilata myös Iso Lamunjärvi, vaikka turvetuotannon päästöillä.

      • aavan pena

        ee seo mikkään helmi millonkaa ollukkaa ja konnunsuo veet pilloo rikkajoen kiuruveenpuolella.


      • Anonyymi

        Tie nro 28 ei mee pyhäntäjärven läpi


    • riittää jo

      Menee vielä naapurimaakunnan puolelle, sillähän on valloitus politiikka. Paskata myös naapurin tontti.

    • Anonyymi

      Turvetuotanto, nosto ja poltto kuljetus on paha ilmasto-rikos, tuottaa kasvihuonekaasuja ja metaania ja saastuttaa vesistöt ja ilmaston, jonka johdosta esim nyt -talvi on tämmöstä vetistä loskaa ja kesät sitä sun tätä jopa lunta juhanuksena, maalimalla pyörremyrskyjä joka tunnissa panee kaupunki päreiks ja suomessa trombeja kaataa metsää irrottaa kattoja, ennen ei ollut nyt on.
      keskustapuolue kannattaa turpeella ilmastonpilaamista saadakseen lisää kannatusta, koska maatalous on myös metaanin pääästäjä kaasuista pahinta, vain Aatun syklooni_B on/oli pahempaa.
      Hallitus, lue keskusta, suosittelee sähköautoja joitten päästöt valmistuksesta ja akuista on aivan samat kuin nyky- diesel-autoissa, lisäksi s-auton akkumateriaali on häviävä ja riittämätön luonnonvara, jolloin akkujen hinnat nousee pilviin,,s-autolla ei voi vedättää esim peräkärryä, latauspisteitä harvassa p-suomessa, s-auto on hiljainen ja kylillä vaara vanhuksille.,,
      Turvetuotanto-alue, jo nostettu, tuottaa metaania vielä noston jäkeenkin, jos sitä ei ennallisteta, joko vesittämällä ojat tukkoon tai istuttamalla kenttään metsää, metaani-päästö loppuu.

      • Anonyymi

        em saastuttamisen lisäksi turvetuotanto on veronmaksajilta verotuki tuote, turpeella saadaan vain 6% energiaa mutta tuottaa 12% haitat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        em saastuttamisen lisäksi turvetuotanto on veronmaksajilta verotuki tuote, turpeella saadaan vain 6% energiaa mutta tuottaa 12% haitat

        ,, Hangasneva on monimuotoinen kasvistoltaan ja linnustoltaan.
        turvetuonnon vero-hyöty menee t-grynnäreille ja koneliikkeille, joitten kuntaan maksamat verot on pientä, kaluston uusimisen ja vähennysten vuoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ,, Hangasneva on monimuotoinen kasvistoltaan ja linnustoltaan.
        turvetuonnon vero-hyöty menee t-grynnäreille ja koneliikkeille, joitten kuntaan maksamat verot on pientä, kaluston uusimisen ja vähennysten vuoksi.

        em lisäksi Hangasnevan Avin-lupa ei sisällä ilmastorasitus selvitystä, se on j nyt ajankohtainen, koska turpeen noston ja polton ilmastorasitus kestää yli v2035 joka on määräaika ja Hallituksen päätös ilmastoneutraalisuudelle.

        sama puute Patasuon Avin-luvassa.

        ja ovat siten puutteeliset siltä osin

        Talvivaaran saasteitten lisäksi nyt Avi- auttaa ilmaston saastuttamista


      • Anonyymi

        #Metaani on pahin kasvihuone-kaasuista, koska se nousee ylä-ilma-kerrokseen jossa on auringon ultravioletti säteeltä suojaava #Otsoni kerros, otsoni suojelee ihmistä ihosyöpä-Melanoomalta.

        "Metaani-kaasua eritoten tuottaa ojitetut turvesuot-ja turvekentät, myös karjatalous, maito-ja liha tuottaa suuret metaani päästöt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        #Metaani on pahin kasvihuone-kaasuista, koska se nousee ylä-ilma-kerrokseen jossa on auringon ultravioletti säteeltä suojaava #Otsoni kerros, otsoni suojelee ihmistä ihosyöpä-Melanoomalta.

        "Metaani-kaasua eritoten tuottaa ojitetut turvesuot-ja turvekentät, myös karjatalous, maito-ja liha tuottaa suuret metaani päästöt.

        totuus ja vain totuus


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        totuus ja vain totuus

        ilmastosaasteet aiheuttaa pyöremyrskyjä joissa yhdessä on 200 kertaisesti maaliman energiatuotano/vuodessa, siinei mene kuin vartti kun sellainen iskee kaupunkiin, niin se on/oli.


    • Anonyymi

      Seon oikein,sinnevain lammuun .

      • Anonyymi

        ei anna työpaikkoja kuin urakoitsijoille, ei jalakamiehelle, urakoitsijat vähät maksaa kuntaan veroja, konepoistoihin verot menee


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      180
      6181
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      265
      3384
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3344
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2798
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1924
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      29
      1678
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1626
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1497
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1478
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1367
    Aihe