Toisen kierroksen ensimmäinen kaupallinen gallup, tosin melko pienellä otoksella, on nyt tehty. IS-gallupissa 25 % ei ilmoita kantaansa. Niinistön ja Haaviston välinen ero on pudonnut 60 %:sta 30:een.
1. kierroksella samassa identtisessä gallupissa Niinistön kannatus toiselle kierroksella oli 80 % ja Haaviston 20 %. Nyt ero on supistunut puoleen Niinistölle 65 % ha Haavistolle 35 %.
IS-gallup antaa Niinistölle kaikkia muita galluppeja selvästi korkeammat luvut, koska kantaansa ilmoittautuneiden osuutta ei ole lainkaan huomioitu omaksi itsenäiseksi joukokseen.
Kun IS-gallup muutetaan vanhanmallisesta muiden tutkimuslaitosten nykyisin käyttämään muotoon, on Niinistön kannatus pudonnut jo alle strategisen 50 % rajan 48 prosenttiin.
Muutos on syntynyt hyvin lyhyessä ajassa. 1. kierroksen kokemukset osoittavat, että Haavisto on nyt nousukiidossa ja Niinistön pudotusnopeus ylittää kaikki rohkeimmatkin arviot.
Haavisto on järjestämässä Suomen poliittisen lähihistorian suuryllätystä.
1. kierroksella samassa identtisessä gallupissa Niinistön kannatus toiselle kierroksella oli 80 % ja Haaviston 20 %. Nyt ero on supistunut puoleen Niinistölle 65 % ha Haavistolle 35 %.
IS-gallup antaa Niinistölle kaikkia muita galluppeja selvästi korkeammat luvut, koska kantaansa ilmoittautuneiden osuutta ei ole lainkaan huomioitu omaksi itsenäiseksi joukokseen.
Kun IS-gallup muutetaan vanhanmallisesta muiden tutkimuslaitosten nykyisin käyttämään muotoon, on Niinistön kannatus pudonnut jo alle strategisen 50 % rajan 48 prosenttiin.
Muutos on syntynyt hyvin lyhyessä ajassa. 1. kierroksen kokemukset osoittavat, että Haavisto on nyt nousukiidossa ja Niinistön pudotusnopeus ylittää kaikki rohkeimmatkin arviot.
Haavisto on järjestämässä Suomen poliittisen lähihistorian suuryllätystä.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Erkko yrittää turhaan manipuloida tilastoja. Johan se nähtiin ekalla kierroksella. Suomalainen ei ole niin tyhmä kuin valtaeliitti luulee!!
Johan on tulkintaa. Jännä juttu, että admin poisti asiallisemman viestin?
Niinistöä kannattaa enää vaalikoneisto ja osa maksettua mediaa. Yksikään puolue, edes Kristiilset, ei ole asettunut Niinistön taakse. Haavistoa tukee koko muu suomalainen parlamentaarinen demokratia.
Kokoomuksen kannattaminen on jokaiselle puolueelle lopun alkua. Siirtyminen Kokoomuksen apupuolueeksi viime presidentinvaaleissa ja seuraavassa hallituksessa teki Keskustasta pikkupuolueen. Nyt Väyrysen ansiosta puolue sai takaisin ainakin osan äänestäjistään. Tällä kertaa Keskusta tuskin hukaa nyt saamansa palanneet äänestäjänsä ja tekee enää samanlaista virhettä kuin kuusi vuotta sitten kannattaessaan Niinistöä.
Väyrystä äänestäneet pohjoisen keskustalaiset ovat valitelleet, että nyt heidän on valittava kahden "etelän hyväosaisia" edustavan kaupunkilaisehdokkaan väliltä. Moni onkin ilmoittanut jättävänsä mieluummin äänestämättä.
- Molemmat ehdokkaat ovat liian kaukana Pohjois-Suomen ongelmista sekä henkisesti että fyysisesti, sanoo haukiputaalainen Pekka Heinonen, joka seurasi tiistaina Niinistön kampanjointia Oulussa.
Tänään kristilliset ja rkp.
Luuletko että vataamatta jättäneet äänestää kaikki Haavistoa? Älä unta nää.
Niinistö menettää 15 % päivässä. Mainosrahat ei riitä kahdeksi viikoksi :D
Loppuakohden kokoomus ottaa kovat aseet esille, siis kun rahat ja taidot loppuvat. Rupee loka lentään ! - Epätoivoista mutta toimivaa tyhmälle äänestäjäporukalle joita suomessa riittää. Lampaita oomme kaikki, oomme kaikki...
Minusta Haaviston vaalimenestys ei ole osoitus vastajytkystä vaan pikemminkin jytkyn jatkosta. Haavisto oletti saaneensa paljon ääniä perussuomalaisilta. Uskon, että tarkempi analyysi tulee osoittamaan oletuksen oikeaksi. (Tilastollisin menetelmin pystytään äänestysaluekohtaisista tuloksista päättelemään paljon.)
Haavisto ja Niinistö mainitaan usein herrasmiesmäisinä, sellaisia he molemmat ovat tiettyyn rajaan saakka. Kun täytyy aikaansaada herrasmiesmäisyys laitetaan pöytälaatikkoon siksi hetkeksi, kun asioiden vauhtia tulee edistää luotettujen seurassa.
Molemmista löytyy tilanteen niin vaatiessa tiukka kysyjä. Oliko tämä todella mitä sovimme tehtäväksi? Kummankaan esikunnan tehtävä ei ole helppo, mutta kumpainenkin osaa saada esikuntansa viihtymään työn saavutusten kautta.
Ylen vaalitentti alkoi kysymyksillä ehdokkaiden puolisoista ja niistä käydystä julkisesta keskustelusta. Pekka Haaviston (vihr) mielestä on tärkeää, että ihmiset tottuvat mahdolliseen presidenttipariin jo ennakolta.
Hän uskoo, että samaa sukupuolta oleva presidenttipari on monelle suomalaiselle uusi asia.
- Hyvä, että sitä käsitellään, hän sanoi.
Haavisto kuitenkin uskoo, että mielenkiinto ei lopulta keskity puolisoihin.
- Enemmän ollaan kiinnostuneita siitä mitä presidentti tekee, puoliso tulee kaupan päälle. Häntä ei voi valita.
Vaikka väittely olikin kovin tasainen, yhdessä kohdassa Niinistö sortui epäloogisuuteen ja jankuttamisen. Hän yritti saada Haaviston myöntämään, että tämä olisi näkemyksellään sitä vastaan, että Yhdysvallat ei ansaitsisi tukea aloitteelleen Irania vastaan – ”siis kenen tahansa muun aloite kelpaa mutta ei Yhdysvaltojen”.
Muita ”itsestäänselvyyksiä” oli, ettei Paavo Väyrysestä olisi mihinkään, kun ei Keskustan johto häneen tikullakaan olisi koskenut, mutta Väyrynen teki kampanjassaan komean ja kunnioitettavan työn.
Paavo Lipponen puolestaan vaikutti kuin ei olisi (mielessään) päässyt valtiomies-roolistaan ja toivotusta presidenttiydestä koskaan ehdokkaan asemaan ja joukkoon, eikä SDP:kään vaikuttanut kampanjoivan tosissaan. Ja nyt, totta kai äänestämättä jättäminen on vaihtoehto, mutta kun sen sanoo Lipponen, niin samalla hän suomalaisessa demokratiassa, komean uransa jälkeen, allekirjoittaa sopimattomuutensa presidentin tehtävään.
Soini kaikkine taitavuuksineen ja ansioineen ei pysynytkään aallonharjalla, mihin ”itsestäänselvyyteen” ek-vaaleissa yllätetyt kansalaiset ehtivät jo henkisesti varautua. Nyt Soini näyttäytyy joidenkin kommenttaattorien mukaan takinkääntäjänä – olisiko hän presidenttinä ollut käyttäytymiseltään arvaamaton?
Enää ei ole myöskään itsestäänselvää, että nuoret eivät äänestä. Tulevaisuus ja pallo on nuorten; mitä tapahtuukaan, kun voimme Suomessa siirtyä sähköiseen äänestämiseen?
Niin, siis jos joku ei osaa lukea, niin IS:n gallupin mukaan 65% äänestävistä aikoo Niinsitöä ja 35% Haavistoa.
Voihan noita yrittää lukea miten päin vain, mutta tosiasia on se, että tällä menolla Niinistöstä tulee seuraava presidentti eikä se tulkinnoilla muutu.
Ajastaan jäljessä olevat gallupinlaatijat koettavat tilastoilla osoittaa Niinistön suosiota. Se murenee käsiin.
Ensi maanantaina Helsingin jäähallissa järjestettävän Pekka Haaviston presidentinvaalikampanjan tukikonsertin ohjelmisto on valmis.
Lavalle nousevat tiistaina julkistetun Ultra Bran lisäksi Happoradion Aki Tykki, Anna Puu, Anssi Kela, Brandon, Eero Raittinen, Eicca Toppinen Apocalypticasta, Freeman, Hector, Janna Hurmerinta, Jenni Vartiainen, Jonna Tervomaa, Kaija Kärkinen, Lasse Kurki, Lauri Ylönen The Rasmuksesta, Maarit Hurmerinta, Maija Vilkkumaa, Manna, Markus Nordenstreng, Mikko Kuustonen, Olavi Uusivirta, PMMP-yhtyeen solistit Paula Vesala ja Mira Luoti, Paleface, Pekka Kuusisto, Redrama, Tokela Melrose-yhtyeestä, Tommy Lindgren Don Johnson Big Bandistä, Tuomo Prättälä, Tuula Amberla, Tuure Kilpeläinen, Värttinä ja Yona.
”Kyllä monet valtiovieraat mielellään kuvauttavat itsensä Haukion ja Niinistön rinnalla. Tämä viestittäisi vierailijoiden kotimaihin kuinka hieno puoliso Suomen presidentillä onkaan. Jenni Haukio valloittaa hymyllään monien maiden suurlähettiläät ja valtiomiehet ulkomailla Niinistön vierailuilla. Tästä on suuri etu kun Suomi alkaa saamaan merkittäviä tilauksia ulkomailta.”
En ole ihan varma, oliko tämä tarkoitettu osittain huumoriksi, joten saatan olla tosikko, jos vastaan, mutta kuitenkin: Yleensä ulkomaankaupassa päätökset tehdään hiukan toisin perustein. Ainakin toivon, että kun suomalaiset yritykset valitsevat maailmalta merkittävien tilaustensa saajia, ne käyttävät kriteerinään jotain muuta kuin sitä, minkä näköinen on kyseisen maan presidentin puoliso.
Sekä vihreiden Pekka Haavisto että kokoomuksen Sauli Niinistö käyvät puolilta päivin puhumassa SDP:n puoluevaltuustolle ja eduskuntaryhmälle Helsingissä. Voit seurata tilaisuutta reaaliaikaisesti IL-TV:stä kello 12 alkaen.
Tilaisuuden tarkoituksena on selvittää, asettuuko SDP tukemaan jompaakumpaa ehdokasta.
Itse äänestin Haavistoa ensimmäisellä kierroksella ja teen sen myös toisella. Haavisto mielipiteineen ei ole täydellinen, mutta vaihtoehtojen ollessa niin paskat kuin ne olivat, on Haavisto paras vaihtoehto. Ja nyt on paras vaihtoehto huonointa vastassa. Oikeasti, olin jo henkisesti valmistautunut äänestämään Soinia, jos toisella kierroksella tämä olisi ollut Niinistöä vastassa.
Mutta joidenkin mielestä Haavistolla ei ole tarpeeksi ulkopoliittista kokemusta toimia presidenttinä. Haistakaa vittu, sanon, ja ottakaa asiasta selvää, kehotan. Niinistö on pääasiassa toiminut Eurooppalaisten pankkien juoksupoikana ja palloliiton puheenjohtajana.
Miksi ei? Johan sitä hommaa toimitti 12 vuotta nainen. Ja mitä tulee konflikti- ja sotatilanteisiin, Haavisto pesee Niinistöllä lattioita. Niinistö on ollut jossain korvessa vetämässä kelaa pitkin jotain suota perse jäässä ja opettelemassa runkkaamaan niin ettei peitto heilu. Sillävälin Haavisto vetää Darfurissa, Sudanissa, Serbiassa, Kosovossa, Afganistanissa, Irakissa, Liberiassa, Palestiinassa, Bosnia Hertzegovinassa ja Montenegrossa YK:n, Naton ja EU:n toimesta. Kertokaahan, kummalla ehdokkaista on enemmän kokemusta konfliktitilanteista ja niissä toimimisesta?
Pekka Haavisto on vittu terminaattori verrattuna Niinistöön.
Haavisto on toiminut vierailevana tutkijana Ulkopoliittisessa instituutissa, luennoitsijana Helsingin yliopistossa, Nato-koulussa Oberammergaussa sekä Bristolin yliopistossa.
Alle kouluikäinen lapsikin mistä tahansa ympäri maailman pystyy heti pelkän valokuvan perusteella sanomaan kumpi ehdokkaista edustaa pehmeitä idealistisia arvoja ja kumpi ajaa kovaa hyöty- ja reaalipolitikointia.
Olen tuumannut, että henkilökohtaisella tasolla parhaiten tulee toimeen sellaisten ihmisten kanssa jotka ovat älykkäitä, huumorintajuisia ja rauhallisia. Yksittäin tai kaksittain nuo ominaisuudet eivät riitä, mutta kun ihannetapauksessa omaa kaikki kolme, niin sellaisen ihmisen kanssa asiat hoituvat aina. Olipa kyse kapakkareissusta, parisuhteesta, liikenneonnettomuudesta tai mistä tilanteesta tahansa. Sama pätee mielestäni myös poliitikkoihin.
Nyt kun täällä kysellään Haaviston Darfur-meriiteistä, haluaisin tietää, mitkä ovat ne Sauli Niinistön meriitit, jotka hän on saavuttanut vuosina 2003-2007 vice presidentina EIB:ssa ja vuodesta 2008 eteenpäin Viisaiden ryhmässä? Mihin suuntaan hän on pyrkinyt omalla toiminnallaan ohjaamaan investointipankin toimintaa? Onko EIB mahdollisesti omalla toiminnallaan ollut myötävaikuttamassa nykyisen talouskriisin muodostumiseen? Niinistön omat lausunnot eivät nyt riitä, vaan vaadin faktoja pöytään.
Näinhän siinä todella käy, eikä se inttämällä muuksi muutu. Sauli Niinistö on tuleva tasavallan presidentti.
Eräs johtopäätös ensimmäisen viikon jälkeen voi olla toteamus, miten voimakkaasti TV:n katsojan ennakkokäsitys määrää kumman ehdokkaista katsoo onnistuneen esiintymisissään paremmin. Tunnustan heti, että syyllistyn varmuudella tähän itsekin.
Siten TV-väittelyillä kantansa jo ottaneisiin vaikutus on ilmeisesti vähäinen, jos sitä on ollenkaan. On ymmärrettävää, että huomio tällöin suunnataan kannastaan epävarmoihin. Tosin ilman tutkimustietoa oletan, että suurin osa heistäkin itse asiassa hakee ja löytää vahvistusta ennakkoon tekemälleen valinnalle. Siten television vaikutus vaalien lopputulokseen ei tässä vaiheessa ehkä enää olekaan niin merkittävä kuin usein esitetään.
Tämä voi päteä laajemminkin ja huoli painetunkin sanan toimittajien “puolueellisuudesta” ei ole polttava.
Vertaaminen USA:n vaalitaisteluun ei ole kovin relevantti, siellä valitaan nyt ehdokasta saman puolueen sisältä, ja koko traditio on erilainen kuin meillä.
Eräs johtopäätös ensimmäisen viikon jälkeen voi olla toteamus, miten voimakkaasti TV:n katsojan ennakkokäsitys määrää kumman ehdokkaista katsoo onnistuneen esiintymisissään paremmin. Tunnustan heti, että syyllistyn varmuudella tähän itsekin.
Siten TV-väittelyillä kantansa jo ottaneisiin vaikutus on ilmeisesti vähäinen, jos sitä on ollenkaan. On ymmärrettävää, että huomio tällöin suunnataan kannastaan epävarmoihin. Tosin ilman tutkimustietoa oletan, että suurin osa heistäkin itse asiassa hakee ja löytää vahvistusta ennakkoon tekemälleen valinnalle. Siten television vaikutus vaalien lopputulokseen ei tässä vaiheessa ehkä enää olekaan niin merkittävä kuin usein esitetään.
Tämä voi päteä laajemminkin ja huoli painetunkin sanan toimittajien “puolueellisuudesta” ei ole polttava.
Vertaaminen USA:n vaalitaisteluun ei ole kovin relevantti, siellä valitaan nyt ehdokasta saman puolueen sisältä, ja koko traditio on erilainen kuin meillä.
potkut saanut pekkako???
Ensimmäinen viikko ei ole tuottanut juuri mitään olennaista uutta ehdokkaista, kampanjoista eikä gallupeista, mutta riippuu ilmeisesti hieman siitä, mitä medioita seuraa, missä porukoissa liikkuu ja millaisia vahvistuksia tai vasta-argumentteja hakee omille kannoilleen.
Kaksi fiksua ehdokasta, joista Niinistö on ollut pitkään ja monen odottama voittajasuosikki. Haavisto sensijaan on tullut komeettana toiselle kierrokselle ja mielestäni hän on ennen kaikkea poliittisen kulttuurin muutoksen airut. Yllätys on monille ollut se, miten paljon suomalaisissa löytyy vastaanottavuutta Haaviston edustamille arvoille ja työskentelytyylille.
Olen ymmärtänyt, että Haavisto/Niinistö asetelma on monille äänestäjille sukupolvikysymys. Haavisto on kannattajilleen raikas tuulahdus politiikan ummehtuneilla taistelukentillä. Vastaavasti Niinistö edustaa tälle porukalle establishmentia.
En ota tässä kantaa siihen, kuinka paljon tällä asetelmalla on katetta todellisuudessa. Puhun mielikuvista, joille
moni perustaa äänestymiskäyttäytymisensä.
Mutta jotta Haavisto voisi saada yli puolet äänistä, hänen pitäisi mennä askel pidemmälle. Vääntää rautalangasta, mikä on se konkreettinen muutos, mitä hän edustaa. ”Pidetään maaseutu asuttuna” tyyppisten sloganeiden esittäminen ei voi millään riittää maaliin asti. Kyllä Niinistökin nuo osaa.
Haaviston toivo on saada työväen ja naisten äänet itselleen. Se ei onnistu edes Helsingissä. Kalliolaisten media-assistenttiopiskelijoiden äänet eivät voittoon riitä edes Helsingissä, koko maasta puhumattakaan..
Muuten olen sitä mieltä että demokratia ja itsenäisyys on jo menetetty ylikansallisille pankeille ja heidän EU-palvelijoilleen. Nämä vaalit luovat väärän illuusion kansalle molemmista, mutta totuus paljastuu jo loppuvuoden aikana.
Ensimmäisen murhehuoneessa vietetyn viikon aikana on vain lisääntynyt harmitus siitä, että media osaltaan esti parhaan pääsyn toiselle kierrokselle. Väyrysen pelko pani median rakentamaan valtaisan hypetyksen Haaviston puolesta. Väyrysestä kaiveltiin esiin ”nuoruuden syntejä”, samalla kun visusti varottiin kertomasta totuutta Niinistön ja Haaviston todellisista meriiteistä.
Nyt on siis kaksi samanhenkistä elitistä ”herrasmiestä”, joiden välillä olisi pystyttävä päättämään. Äänesti kumpaa tahansa, voi myöhemmin tulla tilanne, jolloin voi taas tuntea myötähäpeää presidentin puolesta. Siksi olen edelleen samaa mieltä monen muun kanssa, että kun ei kerran parhaasta ja pätevimmästä tule presidenttiä, on aivan sama, kuka epäpätevistä valitaan ja siksi en äänestä kumpaakaan.
Vaikka pidänkin vaalien voittajaa jo varmana, niin suoran kansanvaalin toisella kierroksella on hyvin tyypillistä, että ehdokkaiden kannatuserot kapenevat. Niin käy varmaan nytkin.
Seuraavassa mielipidetutkimuksessa tilanne saattaa hyvinkin olla 60 – 40 Niinistön hyväksi, mikä luonnolliseti otsikoidaan ”Niinistön kannatus romahti”. Itse vaalitulos voi hyvinkin olla 58 – 42 Niinistön hyväksi. Toinen kierros tuli Haaviston tukijoukkojen kannalta parisen viikkoa liian aikaisin eli periaatteessa sama tilanne kuin Niinistön tukitiimillä kuusi vuotta sitten. Silloin tosin Niinistön kannatus pompahti 47%:iin heti toisen kierroksen alussa tehdyissä kannatuskyselyissä, kun Haaviston tuki on nyt ollut 34-35%:ssa.
Raporteissa eri mailla on erilaisia intressejä, mutta olen erittäin tyytyväinen töistä, mitä olen tehnyt. En ole Suomen ulkopuolella kuullut massiivista kritiikkiä keneltäkään.
- Darfurissa loppusuoralla oli 2006 kolme kapinallisryhmää, joista yksi allekirjoitti sopimuksen, vaikka EU teki kaikkensa saadakseen kaikki mukaan, Haavisto toteaa.
Haavisto korostaa kesän 2007 tuloksia. Sudanin Darfurin alueen sissiryhmät istuutuivat tuolloin Arushassa Tansaniassa samaan neuvottelupöytään ensimmäistä kertaa vuoteen. Suurimman sissiryhmän Sudanin vapautusliikkeen SLM:n perustaja jätti tosin tapaamisen väliin.
Kesän 2007 jälkeen rauhanprosessi on kääntynyt Haaviston mukaan huonompaan suuntaan.
- Tilanne on auki, ryhmät eivät halua tulla keskenään samaan pöytään. Monet rauhanprosessit ovat hyviä yrityksiä ilman lopullisia ratkaisuja, Haavisto tiivistää.
Haavisto itse muotoili Ylen Ajankohtaiselle kakkoselle äskettäin, että hänellä oli "hyvä alku" valtiotieteellisessä tiedekunnassa.
- Tulin sellaisen taistolaisvaiheen loppuaaltoihin. Tilastotieteen luennolla muistaakseni Paavo Joensuu -niminen henkilö piti vallankumouksen tilannekatsauksen. Alkoi tuntua, että olenkohan ihan oikeassa paikassa, Haavisto kertasi tuntemuksiaan Ylelle.
Yliopiston äärivasemmistolaista ilmapiiriä vieroksunut Haavisto siirtyi tekemään vaihtoehtolehtiä ja kehittämään nousevaa ympäristöliikettä.
- Minusta tuli pienyrittäjä, Haavisto summasi Ylelle.
Haavisto itse muotoili Ylen Ajankohtaiselle kakkoselle äskettäin, että hänellä oli "hyvä alku" valtiotieteellisessä tiedekunnassa.
- Tulin sellaisen taistolaisvaiheen loppuaaltoihin. Tilastotieteen luennolla muistaakseni Paavo Joensuu -niminen henkilö piti vallankumouksen tilannekatsauksen. Alkoi tuntua, että olenkohan ihan oikeassa paikassa, Haavisto kertasi tuntemuksiaan Ylelle.
Yliopiston äärivasemmistolaista ilmapiiriä vieroksunut Haavisto siirtyi tekemään vaihtoehtolehtiä ja kehittämään nousevaa ympäristöliikettä.
- Minusta tuli pienyrittäjä, Haavisto summasi Ylelle.
Sekä demarien vasen että oikea laita päättivät kertoa presidenttisuosikkinsa.
Haavisto vaaleanvihreänä on lähempänä vasemmistoa kuin patamusta porvariehdokas.
http://www.iltalehti.fi/presidentinvaalit/2012013015145309_pd.shtml
http://www.iltalehti.fi/presidentinvaalit/2012013015145214_pd.shtml
Sanoohan sen järkikin: 2=1.
Presidentti Halonen toivoi pari viikkoa sitten, että presidenttiehdokkaat esiintyisivät mahdollisimman rehellisesti. Halonen peräsi ehdokkailta kansalaisten kuluttajansuojan kunnioittamista. Äänestäjillä pitäisi olla mahdollisuus valita aito tuote. Nyt olisi perinteisellä medialla paikka näyttää ammattitaitonsa ja huolehtia äänestäjien kuluttajansuojasta.
Onko Suomessa johtajia, siis arvovaltaisia poliittisia johtajia? Joskus tuntuu, että Suomessa vietetään ikuista väärän kuninkaan päivää, kun poliitikot esiintyvät yhtä usein niin politiikan- kuin viihdeuutisissakin. Ilmeisesti Paavo Väyrynen olisi ainoa, jonka äänestäjäkunta kuuntelisi äänestyssuositusta ja tämäkin sen takia, että Väyrynen alkaa olla omiensa joukossa kulttihahmo.
Puoluejohtajien sana varmaan painaisi, tai ainakin saisi huomiota, jos johtaja äänestäisi vastoin odotuksia. Esimerkiksi jos Räsänen äänestäisikin Haavistoa, moni kristillisdemokraatti voisi ihmetellä, että missä mennään.
HS:n gallupin luvut ovat tylyt tai yllättävät riippuen näkökulmasta. Elokuussa Haaviston kannatus oli viiden prosentin luokkaa. Nyt hän olisi saamassa ainakin miljoona ääntä. Mitä tehdä vaalin kakkoskierroksen hävinneellä ehdokkaalla, jolla on takanaan miljoonan kansalaisen kannatus. Mikä tehtävä täyttäisi kannatuksen mitat?
Riemukupla rullaa vielä voittoon! Joitain vertailuja:
Haavisto, toisin kuin Niinistö, uskoo että yhteiskunnan kasvavia kuiluja voi tasoittaa sisäpoliittisin keinoin, kuten sosiaali- ja aluepolitiikalla, verotuksella, työnteon rakenteilla ja rakentamalla naisten ja miesten välistä tasa-arvoa. Niinistön mukaan lisää rahaa köyhien ja syrjäytyneiden auttamiseen ei tarvita. Kumpi on sinun arvojasi lähempänä? Jos et ole suursijoittaja, en uso avlinnan olevan vaikea.
Haavisto uskoo, että presidentti voi avata suomalaisille yrityksille uusia polkuja uusilla markkinoilla, mutta että tämä ei saa tapahtua ihmisoikeuksien kustannuksella ja muistuttaa, että myös yritysten toimintaedellytykset ovat paremmat markkinoilla, joilla työelämän normit ja ihmisoikeudet ovat kunnossa. Hän visioi esimerkiksi luomutuotannosta vientihittiä, ja tämä toisaalta auttaisi pitämään koko Suomen asuttuna (mistä Niinistö ei paljon piittaa, kiinnostavia vertailuja kts http://www.mtv3.fi/uutiset/presidentinvaalit2012/index.shtml/arkistot/kotimaa/2012/01/1470230/katso-kannattaako-presidenttiehdokkaasi-kuntien-pakkoliitoksia - Niinistö ehdokkaista vähiten sitä mieltä, että on tärkeää pitää koko Suomi asuttuna) Haaviston lähestymistapa työpaikkojen luomiseen on visioissa ja luovuudessa: hänen takanaan ovat uuden ajan innoviaatiot, startup-yritykset ja korkeasti koulutettu teknologiaväki, jotka luovat työpaikkoja ja mainetta. Niinistön suurpääoma ja suursijoittajat edustavat perinteistä mallia, Haaviston tätä päivää ja tulevaisuutta.
Katsokaa muuten kiinnostava vertailu Niinistön ja Haaviston aloitteista eduskunnassa; Niinistön 34:stä aloitteesta sitten vuoden 89 jopa 23 on raha-aloitteita Salon ja Halikon suunnalle. Mistäs hän olikaan kotoisin... Haaviston aloitteet koskevat mm. nuorten hyvinvointia, kulttuuria, koulutusta, kansalaisjärjestöjä, liikuntarajoitteisten palvelujen kehittämistä, ympäristöasioita, uuden energiateknologian kehittämistä ja laittomia aseita. http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1549232/kiinnostava_vertailu_niiniston_ja_haaviston_aloitt
Että kummasta näistä tulisikaan koko Suomen presidentti?
Asiaperustein Pekan puolelle.
Voitte tanssia vaikka ympyrässä lumihangessa, mutta mitenkään ei Pekka Saulin etumatkaa kuro kiinni..
Voi olla, mutta hämmästyttävän nopea romahdus on Niinistöllä kuitenkin ollut ainakin nyt.
Asiaperustehan se on vihreiden ja haaviston ajama vankilatuomioiden lieventäminenkin, kysy vaikka rattijuopon yliajaman lapsen vanhemmilta. Nyt tarvitaan isäntää taloon, perkele
Nyt äänestämään Niinistöä.
Vihreiden tavoite on vain asettaa normikansalaisille lisää ympäristöveroja sekä vaikeuttaa kansan köyhempien osien elämistä suomessa. Suomi on laaja maa ja elämää on muuallakin kuin pääkaupungissa.
Jos Haavisto olisi presidentti, hänellä olisi valta päättää joistakin virkamiesten nimityksistä. Tästä johtuen VALITKAA NIINISTÖ.
Kukaan maaseudun ihminen ei hyödy vihreiden politiikasta, joka on täysin kehäkolmen sisäpuolisien määräämää veron keruuta.
NYT järki käteen, valitseeko Helsinkiläiset meille presidentin vai me kaikki yhdessä.
Jokainen tyhjä äänestys tai äänestämättä jättäminen on ääni Haavistolle.
ÄÄNESTÄ NIINISTÖÄ - JÄRKI VALINTA
Kokoomus pettää aina ja Kehittyvien maakuntien Suomi vetää välistä.
paskan marjat tuo kertoo vain iltasanomien lukijoiden eli nuorien mielipiteet. kuitenkin vanhuksia on paljon enemmän. älkää taas antako väärää kuvaa.
kyllä se Niinistö voittaa, köyhät valittakoon vaikka EU tuomioistuimeen!
Yllättävän suurella nopeudella Haavisto tosiaan on tuon gallupin perusteella saavuttamassa Niinistöä.
Edelliseen vastaavaan mittaukseen verrattuna Niinistö on menettänyt jo 15 prosenttiyksikköä! Jos vauhti jatkuisi samanlaisena olisivat kannatusluvut ensi viikonvaihteessa jo tasoissa. En usko, että Niinistön etumatka aivan näin hurjaa vauhtia enää romahtaa, mutta kisasta näyttää tulevan todella tiukka.
IS ei puhu mitään lehden sivuilla eilen olleen kyselyn tuloksista, siinä oli vähän erinäköiset tulokset ;))
Ei kait ollut miellyttävä tulos..., nyt kun tuota Niinistöä on lobattu isolla rahalla jo 10 vuotta...
IS-gallupiin vastannut nyt 40.000 lukijaa ja Pekka Haaviston kannatus on 9 % suurempi kuin Sauli Niinistön.
Uuden Suomen gallupiin vastannut tänään 10.000. Haavisto johtaa 6 % erolla.
Moni ei ole vieläkään oivaltanut mistä näissä vaaleissa on kyse.Ensimmäisellä kierroksella äänestettiin vain siitä,ettei Väyrynen pääse toiselle kierrokselle.Tämänhän Väyrynen itsekkin totesi kiertoilmaisuin sanomalla,että on helpompi voittaa toinen kierros kuin päästä toiselle kierrokselle.Kansalaiset eivät yksinkertaisesti halunneet Väyrystä toiselle kierrokselle ja äänestivät siksi Haavistoa.Nyt kun Väyrynen on poissa kuvioista,voidaan äänestää Niinistöä.Kepun kannattajille Haavisto on kauhistus,jo hänen puolueensa vuoksi ja lisäksi hänen parisuhteensa on ylitsepääsemätön este monille.Vaihtoehdoiksi jää joko olla äänestämättä tai äänestää Niinistöä.Veikkaampa,että Niinistön kannatus on reilusti yli 60% kun vaalitulos julkaistaan.
Veikkaanpa että Niinistön kannatus putoaa vielä tämän päivän IS-gallupin 48 prosentinkin alapuolelle jo seuraavassa gallupissa ja jatkaa laskuaan ;)
Niinistön rahat eivät riitä ostamaan enempää ääniä kuin 48 %.
Kyllä kansa tietää.
Merkit ovat varmat ja suunta selvä. Niinistö valuu Suomen kartalta Tallinnan kautta Brysseliin.
Pekan ja Paavon johdolla tulevaisuuden Suomeen.
Tv-tentti kääntänyt tilanteen! Lukekaa lehtiä!
Ylen gallup on ensimmäinen joka on tehty vaalitenttien jälkeen. Seuratkaapa mitä se kertoo huomenna. Tähänastiset iltisgallupit ovat ennen vaalitenttejä tehtyjä.
Joudun äänestämään Niinistöä koska haluan aina olla voittajan leirissä.
Olen viisas äänesäjä , ole sinäkin !
Voittajan leirissä, olet median uhri, pahoittelen.