Miten säästöjen käy?

€$$€

Korot ovat olleet jo pitkään alhaalla. Vastuuttomat ovat ottaneet jättivelat ja ovat maksattamassa niitä muilla. Verorahoista maksetaan jotta syvä taantuma vältettäisiin.
Ja korot vaan pysyvät alhaalla. Inflaatio kuitenkin etenee. Säästöjen arvo alenee. Säästäjä maksaa veroina ja säästöjensä mitätöinnillä kansainvälisen taloudenpidon.

Mitä isompi yhteisö, sitä suuremmat jujutukset. Pitänee törsätä pienet säästöt ennen niiden nollautumista ja heittäytyä elätiksi - vai mitä?

4

522

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loan shark

      Osta kiinteää omaisuutta, jonka arvo säilyy eurooppalaisesta taantumasta huolimatta.

      • Maaliman Matti

        Maailman taantumasta ...


      • tt

        ei säily,
        jo nyt on asunnot 3-5 % halvrmpia kuin vuosi takaperin, muuttotappiokunnissa vieläkin enemmän.


    • Näinhän ne massat juuri käyttäytyvät. Eihän muuten Saksan valtion velkakirjoilla olisi negatiivista korkoa? Raaka-aineet, kuten kulta, ovat aivan liian yliarvostettuja. Paitsi jos valuuttjärjestelmät hajoavat. Yksi vaihtoehto on ottaa helvetinmoinen laina ja pistää osakemarkkinoille. Makselet lainan korkoja mutten lyhentele. Voit tehdä helvetinmoisen voiton tai sitten tappiot. Jos tappiot, yhteiskunta hoitaa kyllä elätyksesi, no problem.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3089
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2467
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2106
    4. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      54
      1890
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      93
      1873
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      40
      1554
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1510
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1213
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1138
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1063
    Aihe