Suomi 100 vuotta v. 2017, kuka isännöi?

Miten lapseton eliittihomoseksuaali voi olla suomalaisten lapsiperheiden arvojohtaja?

Miten "jäähyväiset aseille"- sivarimies voi olla puolustuvoimien ylipäällikkö?

Miten vailla akateemista tutkintoa oleva henkilö voi olla yhden maailman kouluttauneimman kansan edustajana valtiovierastapaamisissa?

Ja miksi suomalaiset valitsisivat maansa historian oppimattomimman henkilön keulakuvakseen kaudelle, jona Suomi täyttää 100 vuotta?
5110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyviä kysymyksiä.

Äänestä

Päivä on puolessa, mutta Antonio Floresilla on vielä ainakin viisi toimittajien haastattelua buukattu tälle päivälle.

Presidenttiehdokkaiden puolisot kiinnostavat suomalaisia nyt ihan hirveästi, eikä ihme, että Pekka Haaviston kampanjahenkilökunta huolehtii tarkkaan siitä, että Flores saa tapaamisten välillä syötyä rauhassa ja vähän levähdettyä sohvalla.

– Vähän väsyttää, joo, mutta tämä on ihan kivaa. Aluksi tuntui vähän hankalalta, kun kaikki haluaa tietää enemmän ja enemmän minusta, enkä oikein tiennyt mitä vastata, Antonio Flores sanoo STT:n haastattelussa.

Pekka Haaviston ryhtyminen vihreiden presidenttiehdokkaaksi ja varsinkin pääsy toiselle kierrokselle on pannut myös hänen puolisonsa elämän hetkeksi mullin mallin. Flores osallistuu kampanjaan tällä ja ensi viikolla enemmän kuin aiemmin.

Floresin työpaikka on parturi-kampaamossa Helsingin Ruoholahdessa. Sieltä hän on nyt vaalikiireiden takia lomalla, mutta aikoo palata töihin vähän myöhemmin. Jos Haavisto valittaisiin presidentiksi, haluaisi Flores jatkaa työntekoa. Myös esimerkiksi vaatesuunnitteluun tai sisustukseen liittyvät jatko-opinnot kiinnostavat.

Millaisen roolin presidentin puolisona ottaisit? Ja ollaanko Suomessa valmiita miespariin tasavallan johdossa?

– En ole oikeasti miettinyt sitä yhtään. Eikä puoliso ole tärkeä, vaan presidentti itse on tärkeä. Olen sanonut monta kertaa, että jos presidenttipari kutsutaan ulkomaille vierailulle, niin lähden. Jos ei kutsuta, niin teen töitäni täällä ihan normaalisti.

–Kampanjan aluksi luulin, että Suomi ei olisi valmis homopresidenttiparille. Mutta nyt kun pääsimme toiselle kierrokselle, niin mietin, että ei voi olla totta: Suomi on ehkä valmis. Nyt on sellaista henkeä, että miksi ei. Maailma muuttuu koko ajan, hän kertoo.

Äänestä
  • Huh huh ... ajatelkaa nyt että tässä on Tasavallan Presidentin puoliso.

    Ei ikinä.

    Äänestä

Meillähän on pelkästään hyviä kokemuksia homopresidentistä!

Äänestä
  • Mannerheimillä oli Pietarissa naisia, joka sormelle.
    Tutustu historiaan.

    Pekkalla poikia Afrikassakin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyn todellakin kirjoitti:

Miten lapseton eliittihomoseksuaali voi olla suomalaisten lapsiperheiden arvojohtaja?

Miten "jäähyväiset aseille"- sivarimies voi olla puolustuvoimien ylipäällikkö?

Miten vailla akateemista tutkintoa oleva henkilö voi olla yhden maailman kouluttauneimman kansan edustajana valtiovierastapaamisissa?

Ja miksi suomalaiset valitsisivat maansa historian oppimattomimman henkilön keulakuvakseen kaudelle, jona Suomi täyttää 100 vuotta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu