Kun teen ruokaa jossa käytän viiniä niin viinistähän haihtuu alkoholi pois mutta postuuko samalla myös alkoholin tuottamat kalorit? Jos poistuu niin paljon kaloreita tulee viinistä jossa on 90kcal/100ml alkoholin haihduttua?
Viini ruuan valmistuksessa ja kalorit
4
511
Vastaukset
- Syömämies
Riippuu viinin makeusasteesta. Viinissä oleva sokeri sisältää energiaa alkoholin tavoin.
Haihtuvan alkoholin sisältämä energia haihtuu luonnollisesti taivaan tuuliin.
Punaviini on lähtökohtaisesti kuivaa tai lähes kuivaa, sokeria korkeintaan muutama gramma litrassa. Joitakin poikkeuksia löytyy (sokeria joitakin kymmeniä grammoja litrassa), mutta minun mielestäni ne ovat juomakelvottomia enkä erehdy sellaisia ostamaan.
Valkoviineissäkin suosin kuivaa linjaa, joten ruuanlaitossa käyttämäni valkoviinit ovat aina varsin kuivia.
Koska en ole muutenkaan kalorikauhuinen, en edes mieti ruuanlaitossa käyttämäni viinin vaikutusta ruuasta saamaani energialatinkiin. - Kalamiestre
Onko tietoa paljon kaloreita lähtee pois kun 7,5dl pullosta haihtuu alkoholi pois esim. 13% viinissä?
- Syömämies
Alkoholia pullosta löytyy 0,13 × 0,75 l = 0,0975 l.
Etanolin ominaispaino on 0,79 => 0,0975 litraa 13-prosenttista viiniä sisältää 0,077 kg eli 77 grammaa alkoholia.
1 gramman energiasisältö on noin 7 kcal.
Viinipullossa olevan alkoholin energiasisällöksi saadaan 77 × 7 kcal = 539 kcal.
http://www.alko.fi/fi/F88C20057A5114AAC22572A4002636B0?opendocument&src=3,3
Kun energiantarpeeni on noin 3600 kcal / vrk, pitää minun juoda noin 6,7 pulloa viiniä päivässä saadakseni energiantarpeeni tyydytetyksi – jos ihan pelkälle viinidieetille rupean! Mitenkähän kauan maksa kestäisi?
- Reijo1962
Eli ruuanvalmistuksessa käytetyssä viinisssä tuskin hirveästi kaloreita on kun tuo 539 palaa siitä pullosta pois.
6.7 pulloa viiniä on jo kovemmillekkin juomareille iso määrä saati että sen joisi joka päivä kun olisi edellisestä päivästä jo kännissä vielä :D
Menisi 3vrk alkoholin poistumisessa kokonaan kehosta isommallakin miehellä vaikka joisi vain yhtenä päivänä tuon määrän.
5 pulloa tosin olen juonut about 13% viiniä muutaman kerran ja olen ollut silloin aivan tolkuttomassa humalassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803