Mitähän kaikkea muuta mömmöä tossa tiesuolassa on mukana kun se aiheuttaa isojen jäämöhkäleiden muodostumisen auton helmojen ja pyöräkoteloiden alle. Maavara näitten alla ei ole enää kuin muutama sentti ja ne ottavat tien pintaan jokaisen hidasteen tai kuopan yli ajettaessa vaikka vauhtia on miten vähän vain. Eturoiskeläpät hajoaa ensimmäisenä. Kun toinen läppä rikkoutuu niin uuden saadakseen on ostettava molemmat, sillä läppiä ei myydä kuin pareittain. Jäämöhkäleet on niin kovia ja tiukasti kiini, että niiden irtipiikkaaminenkin on iso homma. Kun muistelee suolausta joskus pari, kolmekymmentä vuota sitten, niin silloin se ei aiheuttanut tuollaisia jäämöhkäleitä autojen rakenteisiin. Ollisko tässä kenties ryhmäkanteen paikka suolan valmistajaa ja käyttäiä (Destia ja kapungit ja kunnat) vastaan?
Tiesuolan koostumus
10
990
Vastaukset
- Sohvatiikeri2
Se on suolaa, ei siinä muuta ole. Ei siihen ole varaa mitään lisäaineita laittaa.
Saman ilmiön olen kyllä huomannut, auton alle kertyy moskaa. Taitaa olla sopiva sää ja sopivasti lunta. Tuskinpa se muusta on kiinni.
Aloitapa ryhmäkanteen kerääminen. Mitä ajattelit noin tarkkaan ottaen vaatia ja millä perustella? Vaaditko suolan käytön lopettamista? Suolan hyödyllisyys on niin moneen kertaan todettu (useissa maissa), että vaikea on sellaista vaatia.
Nostapa kanne suolan valmistajia vastaan. Missäs luulet niiden olevan? - Suolataan autot
CaCl2. Kalssiumkloridi. Tiesuola.
Sitä on lisätty tiehen siintä syystä että
a) että Poroilla on mitä nuolla ja saadaan lisää porokolareita
b) autojen pelti syöpyisi mahdolllisimman nopeasti ja saadaan pidettyä autoilu
kalliina ja veroja lisää uusista autoista.
c) (forse) tuulilasien sumentamiseksi
Mitään muuta järkevää perustetta ei ole - ....,,,,
Tiehalinnon sivujen mukaan yleisin suola talvella on natriumkloridi, NaCl,
kesällä pölyn sitomiseen sorateillä käytetään tuota kalsiumkloridia. - Ihme juttu
Kaskun amerikkalaiset ei valita mistään jääpaakuista? Ovat muutenkin niin tohkeissaan haastamaan ketä sattuu oikeuteen ja vaatimaan korvaksia.
- Ihan Coralla ajan
Ilmeisesti aiheuttaa tyhmyyttä pääkaupunki-seudulla, IS-uutista päätellen; näkyvyys 8-metriä ja nopeus 120km/h? Johtunee jatkuvammasta käytöstä tai jotain whatever... Mutta kun kaasujalkaa kutittaa kuin ois kesäkeli, niin minkä voi?? Tuollaiseen 200:n auton ketjukolariin ei varmaan tarvitse siellä kehän sisäpuolella kuin Yhden (1) tuollaisen vajokin Ruusperin sukuisen pellen, vai?
No toivottavasti meidän susirajaisten vakuutusmaksut ei tämän takia nouse, v**tuttais maksaa teidän etelän hetelmien möllejä munauksia!
- saatanan mulkut
vitun kyrvät vittu lopettakaa se paskasuolan levittäminen teille ,ei voi enempää vituttaa kun yrittää kiertää semmoisi teitä missä hanget loistaa ruskeena ja sitten saa pestä joka päivä auton kun olis muutakin tärkeempää tekemistä!!opetelkaa jo ajaa jumalauta ettei tota skeidaa tarttis! vielä 2000 luvulla suolataan teitä,voi vittujen kevät mitä hölmöläisten hommaa!!
- Turvallisuuden hinta
Suolan runsas ja pitkäaikainen käyttö voi pilata pohjavesiä alueilla, missä maa läpäisee hyvin.
Se on kuulemma syynä siihen, että on kiinnostusta käyttää muuakin kuin sitä tavanomaista vuorisuolaa (NaCl). Voi olla että on jo olemassa EU-suosituksiakin toisenlaisista suolasekoituksista.
Viime keväänä jo kuulin Latviasta autojen harrastajilta, että heillä on alettu käyttää uudentyyppistä suolaa, joka on entistä ärhäkämpää käymään kiinni auton pelteihin, näyttivätkin yhden hyvin tehokkaasti ruostuneen harrasteauton ja tilasivat rullaavan korin, joka sattuu varastossani olemaan. - Tarkkailetilannetta
Kyllä suolaa on ainakin kahta sorttia.
Meillä sitä on sanottu "tavalliseksi" vuorisuolaksi tai merisuolaksi eli kalsiumkloridiksi.
Viime kesänä minulle näytettiin Latviassa "hyvin" ruostunutta autoa ja sanottiin, että suolan laatua on muutettu paljon ärhäkämmäksi, puree ainakin pelteihin entistä tehokkaammin. Syyksi on mainittu EU:n laajuiset pyrkimykset v'ähentää suolan valumista maastoon.
On kai meilläkin pohjavesialueita, missä teiden suolausta on vähennetty. - Suolapellet112123131
Idiootit ajoi kilpaa taas suolaa tielle vaikka olis pitänyt aurata. Sitten aurinko sulatti ne lumet kuitenkin muualta 2 tunnin päästä. Sunnuntai aamu, ei ketään missään.
Kovapanosammuntoja pitäis armeijan noihin keltaisiin "maalitauluihin" suorittaa.
Hajotkaa aamuihinne....- ei muuta kun
sabotaasia vain soveltamaan suola autoihin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3156817Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss693906- 2073106
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242807- 741932
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101682- 1461682
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408