Olen töissä vartijana ja olisi ihan kiva omistaa vähän tasokkaampia välineitä työssä, esimerkiksi: varustevyö, kaasukotelo, viiltosuojahanskat, tuplakäsiraudat koteloineen, kunnolliset maiharit, suojaliivit.
Olen kuullut huhua että verotuksesta saisi huomattavia summia anteeksi näitä hankintoja varten jos vaan lähettää tositteet verohallinnolle.
Miten paljon tämä pitää paikkaansa? Nopealla googletuksella en löytänyt vastausta tähän kiitos.
Olen kuullut huhua että verotuksesta saisi huomattavia summia anteeksi näitä hankintoja varten jos vaan lähettää tositteet verohallinnolle.
Miten paljon tämä pitää paikkaansa? Nopealla googletuksella en löytänyt vastausta tähän kiitos.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Työnantaja järjestää kyllä ne asusteet ja työvälineet jotka ovat heidän mielestä riittävät työtehtäviin.
Taikasana on "tulonhankkimisvähennys", googlaa sillä. Tosin jokainen saa automaattisesti 620 euroa tulonhankkimisvähennystä, joten vähennyskelpoiset menot pitää olla vähintään sen verran. Lisäksi jos työnantaja maksaa vartijan "työkalut", niin vähennystä voi olla vaikea saada.
Kysyppä työpaikaltasi, tuskin yksin olet töissä. Ja ensimmäiselle kommentoijalla, noin ei aina ole. Työnantaja antaa vain välttämättömimmät.
Jos sinulla on oma firma tai toiminimi niin saat kaiken vähentää 100 %
Kysyvä ei tieltä eksy: Jopas sain makeat naurut! Älä helkutissa neuvo täällä vähentämään "kaikkea".
Juu, moni yrittää, harva onnistuu. Tai onnistut 3 vuonna, neljäntenä saat verotarkastuksen kaikilta vuosiltä.
Sitten voi olla vaikeaa maksaa tarkastuksesta muodostuneita veroja korkoineen yhtäkkiä.