Haaviston kyvyt rauhanvälitystehtävissäkin ovat köykäiseksi todettu.
YLE:n hyllyttämässä dokumentissa nähdään kuinka Afrikka-erityisedustaja Pekka Haavisto (vihr.) joutuu neuvotteluprosessissa sivuraiteelle. Sitten närkästyy kun häntä ei enää edes huolita neuvottelupöytään mukaan.
Dokumentissa haastatellut rauhanprosessissa mukana olevat Somalialainen vaikuttaja Abdullah Farah ja Kirkon ulkomaanavun toiminnanjohtaja Antti Pentikäinen arvostelevat Haavistoa, joiden kanssa Haavisto kiukutellen ajautuu välirikkoon. Farahin mukaan Haavistolla ei ole ollut "aikaa" ja "osaamista" rauhanprosessille juuri lainkaan.
UUSI PALJASTUS HAAVISTOSTA!
3
203
Vastaukset
- Tämä on fakta
Juu, kaverilla ei ole osaamista ja liian pehmeä. Ahtisaaren sitkeys, paneutuminen ja peräänontamton taito loistaa poissaolollaan.
Niinistö tuntee maailman johtajat ja vaikka onkin painottunut talousvaikumisen saralla, niin on taitava ja sisukas suomen etujen puolustaja. Ja samoin rauhanvälitäjänä. - Tomppa
Kyllä Haaviston viileän charmikas tyyli puree keneen tahansa!
- Valitse viisaasti
Jep, noin on....Haaviston kannattajat voisivat perehtyä "suosikkiinsa" hieman perusteellisemmin, niin todellisuus voisi heillekkin aueta. Noiden Haavisto vouhkaajien perus asenteeseenhan, ikävä kyllä, kuuluu, että ilman parempaa tietoa ja harkintakykyä, huudetaan jonkun asian puolesta, ilman sen kummempaa ajattelematta. Maailmassa on valitettavan usein niin, että nämä kovimmin huutajat saavat turhaa julkisuutta aivan aiheetta.
Nyt, täällä kertaa, vaaleissa onneksi näin ei käy, joten saamme ammattitaitoisen presidenti Saulista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1968962
- 114718
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523740Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043106Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952762Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62538Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121918- 441485
Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131469Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos691333