Pahinta presidentinvaalissa on vasemmiston yhteiskannatuksen romahtaminen. Sitä ei selitetä naamoilla - maitonamaisella nartulla ja ketun näköisellä puoluesihteerillä - sitä ei selitetä ehdokkaan iällä. Jollakinhan se pitää selittää.
Sinusta ja minusta tappio johtuu. Sinusta on tullut kellokorttidemari, olet kahdeksan tuntia demari ja 16 porvari. Suurinpiirtein noin minullekin on käynyt. Sinun ja minun lisäkseni monelle muulle on käynyt samoin. Sosialidemokratian eurooppalainen kriisi ei ole sosialidemokratian kriisi, se on sosialidemokratiasta luopuneitten kriisi.
Milton Friedmanin talousmalli äärimmäisestä vapaudesta ja sääntelemättömästä taloudesta toki kiehtoo toisen vuoden taloustieteenopiskelijoita, minuakin kiehtoo ajatus lottovoitosta. Pelifirman kannalta on sama kuka pelaa ja mitä pelää, voittoprosentti on aina sijoitusta pienempi. Kapitalismi on pyramidipeli.
Keskisormeni on hyvin paljon etusormeani pitempi. Kaupunkitarinan mukaan se on perusheteron merkki. Niin tai näin, hyvä sillä on ollut osoitella.
Mitä Avarakatsantoon tulee, ei voi olla muistamatta hänen aiempia presintinvaalivalintojaan. Nyt kävi niin, että Haavistolle piti kruksi laittaa. Vanhalle komulle, sosialidemokraattien piintyneimmälle presidentinvaalien kannattajalle oli tiukka paikka vetää kakkoseen mutta niin siinä nyt kävi.
Niinistö on äksyilijänä, inttäjänä ja itseään nuoremmista naisista kiinnostuneena kuin Chaplin mutta helvetin paljon tylsempi.
Sinusta ja minusta tappio johtuu. Sinusta on tullut kellokorttidemari, olet kahdeksan tuntia demari ja 16 porvari. Suurinpiirtein noin minullekin on käynyt. Sinun ja minun lisäkseni monelle muulle on käynyt samoin. Sosialidemokratian eurooppalainen kriisi ei ole sosialidemokratian kriisi, se on sosialidemokratiasta luopuneitten kriisi.
Milton Friedmanin talousmalli äärimmäisestä vapaudesta ja sääntelemättömästä taloudesta toki kiehtoo toisen vuoden taloustieteenopiskelijoita, minuakin kiehtoo ajatus lottovoitosta. Pelifirman kannalta on sama kuka pelaa ja mitä pelää, voittoprosentti on aina sijoitusta pienempi. Kapitalismi on pyramidipeli.
Keskisormeni on hyvin paljon etusormeani pitempi. Kaupunkitarinan mukaan se on perusheteron merkki. Niin tai näin, hyvä sillä on ollut osoitella.
Mitä Avarakatsantoon tulee, ei voi olla muistamatta hänen aiempia presintinvaalivalintojaan. Nyt kävi niin, että Haavistolle piti kruksi laittaa. Vanhalle komulle, sosialidemokraattien piintyneimmälle presidentinvaalien kannattajalle oli tiukka paikka vetää kakkoseen mutta niin siinä nyt kävi.
Niinistö on äksyilijänä, inttäjänä ja itseään nuoremmista naisista kiinnostuneena kuin Chaplin mutta helvetin paljon tylsempi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ulkomaan komennukselta palasi äijä takas; viikolla istuin palaverissa ja hörpin kahvia. katselin äijää silmiin siitä pöydän yli ja ukko katsoi minua; vanha Pomo tulee keväällä takaisin osaston suurimmaksi dirikaksi ja siinä kaksi vanhaa paskaa katsoo toisiinsa; takana on yhteinen historia; kapakkatappeluja, siirtymisiä työntekijästä työnantajan edustajaksi, vittu kaksi vanhaa tuotantomiestä; Pomo tuli vuotta aiemmin töihin, sitten minä. molemmat mentiin eteenpäin; minä hitaammin, tämä ihmistuntija - niin tiukka mies periaatteiltaan jotta vallankumouksen tullen periksiantajat ja ihmiset jotka menee siitä missä aita on matalin niin huutaa sille hirttotuomiota- meni eteenpäin nopeammin ja pidemmälle. molemmat vanhoja liiton miehiä, äänekkäitä ja molemmat nykyisin ay-rintamalla vitsejä. voit olla liiton jäsen mutta silti vitsi. tai et sinä ole vitsi mutta liitto on.
pomo kunnioittaa minua ja minä Pomoa ja minä tiedän mitä minä äänestän ja mulla on aika vahva mielikuva siitä mitä Pomo äänestää. koska ei ole väliä siitä mikä sinä olet kunhan homma on hanskassa, kun homma on hanskassa niin voit aina palata juurilles. kukaan ei potki sua pois; ammattimiehelle on aina töitä. mutta; kun pöytä on täys poikaa ja tyttöä; on käyttöinsinööriä, on tuotantomestaria, on suunnittelijaa ja projektivastaavaa. kaikki saatanat on - ulkokuori valehtelee - toisiaan vastaan; kaikki rynnii eteenpäin, yrittää pärjätä ja töniä heikompiaan nurin. silti yksikään ei ole yt-menettelyn ulkopuolella. mutta arvaat varmaan mitä tämä menestyneiden joukko vaaleissa äänestää? kokoomusta; menestyjien puoluetta. ei se paljon asiaa auta, että vaikka minä ja Pomo ehkä työelämässä näytetäänkin heille kaapin paikka ja että kuka osaa ja määrää niin vaaleissa meillä on vaan kaksi ääntä.
HEI!
Niin nyt VASEMMISTO rp:n kannatuksen lasku johtuu ymmärtääkseni siitä, että Mooses Yksi ja Mooses Kaksi eivät vastanneet pieneläjän ja työväestön toiveita, sillä nämä MOOSES rp:t leikkasivat meidän katunarrien ja kulkurien sosiaalipoliittisia etuuksia suorastaan ryöstötasolle asti. Nyt on Hyvä Kysymys se, että onko todella yhtään mitää eroa VASEMMISTO ja OIKEISTO rp:n väliilä. Mitä eroavuutta voisimme katsoa olevan Kokkarien TOIVO- ja KORVA-remmi rp:n ja Vasurien TOIVO- ja KORVA-remmi rp:n välillä? Onko todella yhtään mitään? MIKSI Vasemmisto ja Oikeisto on sama asia sisällöltään eli SEMANTIIKKA rp:llä arvioituna? Mitä voisi Herra ja Toveri Avara Katsantokanta sanoa tämän ainakin periaatteessa tosi tyhmän Katunarrin ja Kulkurin ajatuksen juoksusta tai sekoilusta?
tivolimesterille; kevät koittaa ja voikukat alkaa kukkimaan; kerää kukat kun ne ovat hehkeimmillään ja - varaa etukäteen hiivaa ja sokeria ja jos makuun sopii niin rusinoita pehmikkeeksi - nypi kukasta terälehdet. niitä pitää olla ainakin ämpärillinen. keitä vettä, pistä voikukan terälehdet kiehumaan, lisää rusinat ja anna muhentua, lisää sokeri ja kaada ämpäriin. anna vähän jäähtyä ja lisää hiiva, pistä kansi tiukasti kiinni ja anna vesilukon kautta pulputtaa. nyt odota muutama viikko ja sen jälkeen alat työstää projektia "sakka pohjalle". jossain välissä sulla on hyvää kotimaisista raaka-aineista työstettyä viiniä; nauti siitä viinistä ja syksyllä sitten teet samaa pihlajanmarjoista. niin pihlajanmarjoista ei nypitä sitten mitää irti - niissä kun ei ole terälehtiä - mutta niitä voi vähän survoa maun esiintulemisen avittamiseksi.
oliko tuosta apuja ajatuksenjuoksun kokoomiseksi vai olisitko halunnut kuulla vaikka siitä, että avarakatsannon antamalla äänellä Lipposelle ja vaikkapa avarakatsannon työtoverin paavo arhinmäelle antamalla äänellä ei oikeestaan ollut mitään merkitystä?
sosiaalipoliittisia etuuksia? Olen ymmärtänyt, että olet aikuinen ja kenttäkelpoinen kansalainen. Ei sinulle pitäisi tulla mitään "etuuksia". Sinun on tietysti itse elätettävä itsesi. Ei siihen muita tarvita.
Olet kellokorttisosialidemokraatti. Olet kahdeksan tuntia sosialidemokraatti ja 16 tuntia porvari.
Katso miten teillä Kymissä kävi, vaikka Imatralla. Melko paska Kärnä haki omia etujaan liitossa, unohti kentän. Katso miten Lipposelle kävi Kärnän kinkeripiirissä.
Vasemmiston kannatus Suomen presidentinvaalissa oli 12,5 prosenttia. USA:n vaaleissa New-Hammshiressa, Mainessa ja Wisckonsiinissa vasemmiston kannatus on suurempi. Muka-demarit saavat haistaa itsensä.
Ennen vaaleja Avarakatsanto ilmouttautui Lipposen kannattajaksi, edellisissä vaaleissa hän ilmoittautui Niinistön kannattajaksi. Jos mies osuu kolmesta vaihtoehdosta kerran oikeaan niin pidettäköön häntä osujana ja tyypillisenä oikeistososialidemokraattina,
Avarakatsantohan on mies, jolta akka lähti. Työ vie ajan, moneen vuoteen ei ole ehtinyt maasturilla Lapinmökille.
Onneksi on gerbiilit, tytär ja työ.
Voihan aina käydä Pornaisten Baarissa pieksämässä pentuja, aina voi lämmätä saunan.
Kovinta asiassa on, että kuvitteellinen sosialidemokraattinen puolue on ulkoistanut kuvitteellisen sosialidemokraatin. Sinun taspauksessasi on yks hailee, miten ajattelet. Sinä et kiinnosta demareita, oikeistososialisteja kiinnostaa pankkijärjestelmän paikkaus ja tuoma poliittinen valta.
Melko paskaa. Elä kehtaa selittää mitään tytöllä.
räikeempien epäkohtien korjausta;
- kolmessa viimeisimmässä presidentinvaaleissa avarakatsanto on äänestänyt 1) Halosta 2)petyttyään hänen ensimmäiseen kauteensa, on antanut äänensä paremman puutteessa Niinistölle ja 3) nykyisissä vaaleissa äänestänyt Paavo Lipposta. ja siihen se jää; en lähde sunnuntaina uurnille kirjoittamaan lappuun "Lipponen" koska se on turhaa työtä. avarakatsannolla on tunteet ja periaatteet; hän ei ole kommunisti, joka laskelmoi ja huoraa vaikka mummonsakin kunhan matematiikka tuo hänelle etuutta.
ja akoista; avarakatsannolle on ilmoitettu, että ero tuli koska äijä ei ollut paikalla. ja ne hetket kun oli paikalla niin kuitenkin ikäänkuin oli poissa. eron jälkeen olen antanut ymmärtää, että se oli juuri avarakatsanto, joka aina lähti ja tuli sitten kun hänelle sopi. että ei akka lähtenyt, avarakatsanto lähti. akka vaan otti eron.
ja lapista; moneen vuoteen ei ole enää maasturia ole ollut- tänään kyllä kun ajelin moottoritietä porvoota kohti eikä mitään nähnyt eteensä niin tuli mieleen, että joku päivä ennenkuin rekkaan osun niin hankin panssaria ympärille. no, maasturia ei ole mutta mökki karigasniemeltä utsjoelle päin on olemassa. olen tänä talvena siellä käynyt vaikka useimmiten siellä aikaansa kuluttavatkin sisko tai veljet. minun mökki faijavainaan jäljiltä ja vaikken uudeltamaalta omakotitaloja saanutkaan niin jotain omaa minullakin.
ja minä kiinnostan demareita; puolueen jäsenenä saan vieläkin jäsenmaksulomakkeita vaikken niitä varmaan pariin vuosikymmeneen ole maksanutkaan.
Ensi viikonloppuna vietämme hopehäitä Imatralla. Meidät vihittiin sillanvartijan kopissa ja siksi palaamme Imatralle. Me olemme hyvin tottuneet pilkuttomaan todellisuuteesi, kenties sinun kannattaisi hivenen jäsentää, kaikkihan eivät ole tutttuja.
Mitä paskanpuhumiseen tullee, siinä olet saumassa. Puhut paskaa ja se swivuaa hyvin asiaa.
Minkälainen se suomalainen mies sitten on, miehän just väitin että se on niinku sie ja mie.Mitä älyyn, toimintakykyyn, kokonaisuudenhallintaan tulee niin sinä olet ikäänkuin Mannerheim ja minä Airo.
HEI!
Nyt on hyvä huomata se asia, että HYVÄ LÄNSI eli Vapaa Markkinatalous rp:n sai tuhon partaalle Odotuksilla Täydennetty Klassikkomalli eli Monetarismi eli Rationaalisten Odotusten Koulukunta. Niin miksiköhän nyt Vapaa Maailma on tuhon partaalla, on ainakin Hyvä Kysymys.
Me voimme myös yrittää tutkia sitä, että mikä ihmekuvio sai Neuvostososialismi rp:n ongelmiin. Onhan Kommunistinen Liitto rp:ssä ollut erittäin pahoja ongelmia aiheuttamassa Anarkismi, Anarkosyndikalismi ja Stalinismi. Me voimme kai olla yhtä mieltä siitä, että kaikkein pahin ongelmien pesäpuu on ollut varmasti Marxismi-Leninismin Yhteiskuntatiede ja Filosofia. Jos nyt Vapaa Maailma rp:n saattoi tuhon partaalle Uusklassinen talousteoria, niin Neuvostososialismin tuhosi sellainen uskontoaate kuin Marxismi-Leninismi siitä syystä, että tämä uskontoaate oli ja on sekä tulee olemaan nykyrakenteisena erittäin epärealistinen ja epälooginen. Miksi on näin pesäpuunäreet? Erään kulkurin vastaus on se, että koska Marxismi-Leninismin tietoteoriaperusta on Suhteellisuusteoria ja Neliulotteinen Professori Zöllnerin GEOMETRIA, niin Marxismi-Leninismi ei voi reaalisesti ja loogisesti olla osana Filosofinen Materialismi rp:tä.
Mehän tiedämme sen, että jos luontoavaruuksia on NELJÄ tai enemmän, niin kaikki pitää kiinnittää ensin N-ulotteiseen Luontoavaruuteen, ja koska N-ulotteinen tarkoittaa ääretöntä, niin johonkin N-ulotteisen aliavaruuteen, ja joka Suhteellisuusteoria rp:n tapauksessa on Neliulotteisuus. Onhan pakko sanoa myös se, että ei pelkkä N-ulotteisuus ole ainakaan periaatteessa ongelma, mutta se on, kun Luonnon Filosofian Harrastajat ovat pystyneet löytämään Kymmenennessä Ulottuvuudessa sellaisen mallin, jossa AINE-MATERIA(MASSA) muutuu pelkäksi vektoripätkäksi eli Hengeksi.
Nyt sitten pitää huomata se, että loogisesti meidän Marxismi-Leninismin tapauksessa pitää unohtaa se, että Marxismi-Leninismi kuuluu Filosofinen Materialismi rp:hen ja olettaa se asia oikeaksi, että Marxismi-Leninismi on osana Filosofinen ja Objektiivinen Idealismi rp:tä. Nyt Objektiivisen Idealismin Lausepuun Peruslause on A) HENKI-KÄSITE sekä B) N-ulotteinen Luontoavaruus ja N-ulotteinen Laatuavaruus. Marxismi-Leninismi on myös Objektiivisen Idealismin osana sellainen oppikuvio, jonka mukaan kaikki alkaa hengestä ja tästä hengestä on jotenkin muotoutunut AINE-MATERIA(MASSA). Kun me liikumme erittäin epäloogisessa ja epäreaalisessa teoriakuviossa, silloin kun tutkimme Yhteiskunta- ja Luontoympäristöä, niin siitä saamme olla täysin varmoja, että Selvänäkijät ennustavat kahvin poroistaan luonto- ja yhteiskuntakuviot paremmin kuin Talous- ja Luontotutkijat käppyröistään
Onhan nyt kuitenkin olemassa yksi sellainen filosofinen ja tieteellinen teoria, joka kestää varmasti sekä Logiikkatestin että Realismitestin. Nyt tämä TEORIA on Luonnon Dialektiikka rp:hen perustuva Pääomakirjan Arvolakimalli eli Materialistinen Historiakäsitys. Meidän on ilmeisesti pakko tutkia sitä, että mitä Luonnon Dialektiikka ja Materialistinen Historiakäsitys pitää sisällään.
Nyt LD:n Lausepuun Peruslause on A) AINE-MATERIA(MASSA) sekä B) Kolmiulotteinen Luontoavaruus ja N-ulotteinen Laatuavaruus, Euklidinen Geometria ja XYZ-avaruus.
Kategoriat: Yksityinen, Erikoinen ja Yleinen, Kausaliteetti, Stokastisuus- ja Kuvauspostulaatti.
Liikelaki: Määrälliset ja Laadulliset Muutokset, Vastakohtien Ykseyden ja Taistelun Laki, Kieltämisen KIeltäminen eli Sopimuslaki.
Materialistinen Historiakäsitys eli Pääomakirjan Arvolakimalli Pähkinän Kuoressa.
Makroteoria: Rahapääoma R-R, Tavarapääoma T-T, Pankkipääoma R-R-R', Kauppapääoma R-T-R', Tuotantopääoma R-T...P...T'-R'
Mikroteoria1: Pysyvä ja Vaihteleva Pääoma sekä Lisäarvo, Pysyvä Pääoma on Maapohja, Tuotantorakennukset, Koneet ja Laitteet sekä Raaka- ja Apuaineet, Vaihteleva Pääoma on Työvoimakustannukset. Lisäarvo on MYYNTIHINTA miinus Pysyvä ja Vaihteleva Pääoma.
Mikroteoria2: Kiinteä ja Liikkuva Pääoma sekä Lisäarvo, Kiinteä Pääoma on Maapohja, Tuotantorakennukset, Koneet ja Laitteet, Liikkuva Pääoma on Raaka- ja Apuaineet sekä Työvoimakustannukset. Lisäarvo on MYYNTIHINTA miinus Kiinteä ja Liikkuva Pääoma.
Yrittäjän voitto on Lisäarvo miinus Lainanhoitokulut. Nyt pitää huomata se, että Lainanhoitokuluihin ei lasketa mukaa lainan lyhennyksiä. Me voimme nyt sanoa sen, että Pääomakirjan Arvolakimalli eli Materialistinen Historiakäsitys on tällä hetkellä ainoana sellainen Yhteiskunta- ja Talousteoria, joka tuntee Yrittäjänvoittokäsitteen. Nyt Yrittäjän voittoa ei tunne Klassikkomalli, Odotuksilla Täydennetty Klassikkomalli, Monetarismi, Uusklassinen Talousteoria, Rationaalisten Odotusten Koulukunta, Työnarvoteoria eli Itävaltalainen Talousoppi, EB:n Revisonismi jne.
HEI!
Nyt pitää Tivolimestari rp:n ylläolevaan kirjoitukseen lisätä vielä määrittelyt siitä asiasta, että mitä todella tarkoittaa KÄYTTÖARVO ja VAIHTOARVO.
Niin ja nyt Käyttöarvo on se hyöty, jonka kuluttaja ostamastaan tavarasta tai palvelusta saa. Jos ostat jäätelökioskista kesällä jäätelön, niin se hyöty, minkä jäätelöstä saat, ja jos ostat kahvilasta kahvit tai teen, niin se hyöty, mitä näistä saat. Ihan samalla tavalla me voimme sanoa palveluista, kuten tukanleikkuusta, uimahallissa uinnista, Golfin peluusta Golfkentällä jne.
Nyt Vaihtoarvo on kaksijakoinen, siis työtunti- ja rahayksikkömääräinen. Niin ja nyt jonkun palvelun tuottamiseen tai tavaran valmistamiseen menee jokin sopiva markkinakelpoinen työtuntimäärä ja samalla tämä valmistamamme tavara tai palvelu maksaa jonkin rahayksikkömäärän.
Niin ja nyt haluan huomauttaa vielä siitä asiasta, että todennäköisesti Rahayksikkömäärä markkinoilla joustaa herkemmin kuin työtuntimäärä, sillä työtuntimäärä on aina sidottu työntekijöiden ammattitaitoon ja vielä Tekniseen eli TEKNOLOGIA rp:n kehitystasoon jossain määrätyssä kansataloudessa.