Tarvitsen apua.

epävarma

Hei, olen 14- vuotias tyttö. Ja sain tietää poikaystävältäni ( 16v ) että kannaittaisi tehä raskaustesti. Olen paniikissa, tästä tapahtumasta on kulunut vasta päivä, ja minua oksettaa nyt jo ajatuskin. En tiedä olenko raskaana, mutta kun olen lukenut netistä näitä raskauden alkuoireita, kaikki tuntuu jotenkin täsmäävän. Minulla on mahakipua joka on juuri tuossa mahan alapuolella. Nyt en voi muuta kuin odottaa ja katsoa tuleeko menkat vai ei. Mutta jos olen, en tiedä, poikaystäväni haluaa, että teen abortin. Itse olen erimieltä, haluaisin pitää lapsen. Olemme tästä asiasta erimieltä ja riitelemme jatkuvasti. Hänen kanssa ei voi jutella nykyään mistään. Onko abortissa jotain minkä takia kaikki ovat sitä vastassa? Kumpi olisi parempi vaihto ehto minun tilanteessa?

8

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinnn.

      Kumpiko olisi parempi vaihtoehto? Noh, mietitäänpä järkevästi. Olet 14, ja siis peruskoulussa, joko 8. tai 9. luokalla.
      Olet todennäköisesti asunut koko ikäsi vanhempiesi kanssa ja sinulla ei ole siispä kokemusta itsenäisesti asumisesta, eli siitä, että siivoat itse asunnon, laitat ruoat itse, käyt kaupassa, maksat vuokraa jne. Sinulla ei ole koulutusta, siispä et myöskään saisi työtä. Olet myös alle 15, joten et myöskään ole rikosoikeudellisessa vastuussa, tai saisi tehdä työsopimustakaan. Säästöjä sinulla tuskin on, ellei sitten joku säästötili ole vanhempien laittamana.
      14-vuotiaana myös henkinen, ja fyysinen kehitys ovat kesken: kehosi, ja mielesi sisältö tulee muuttumaan parin vuoden sisällä huimasti.
      Et myöskään tiedä, pysyisikö poikaystäväsi rinnallasi, todennäköisesti jäisit yksin jos hän jo nyt haluaa aborttia. Et myöskään asu hänen kanssaan yhdessä jne.

      Kannattaako tuolla pohjalla pitää lapsi, kun olet vielä itsekin sellainen. Mielestäni ei, vaikka ymmärrän että päätös abortista on aina vaikea ja raskas asia. Mutta lapsella on oikeus syntyä haluttuna, hyvään ja rakastavaan, tasapainoiseen kotiin jossa on talous yms hyvällä pohjalla.

      • epävarma

        Olen jäänyt luokalle eli olen 7lk. En ole asunut kotona kohta pariin vuoteen. Olen käynyt mielenterveystutkimuksissa ja minulle sanotaan että olen pari vuotta itseäni vanhempi, kuulemma, vaikka ruumiini ei ole. Kumminkin minulla on tunne, että olen raskaana ja haluaisin pitää lapsen. Nyt kun ajattelen tarkemmin, se on sama kuin tappaisit oman äitisi/isäsi. Enkä voisi tehdä sellaista. Tai sitten annat adoptioon. En ole vielä oikein varma asioista.


    • Äitivm94

      Suosittelen lämpimästi odottaman vielä muutaman vuoden. Sain itse esikoiseni 17.v ja sanon nyt kokemuksen syvällä rintaäänellä, että nauti nuoruudestasi. Sinulla on vielä montamonta vuotta aikaa hankkia itsellesi lapsia. Elä elämäsi nyt täysillä ja asetu aloillesi vasta vanhempana. Tiedän, että ajattelet nyt " Mutta kun haluan lapsen" SILTI !! Mieti vielä monta kertaa. En sano, etteikö lapsen saaminen olisi elämää mullistava ja ihana kokemus, mutta jos todella saisin vielä valita, tekisin jotain toisin. Karusti sanottuna, tulet olemaan "kahlittuna" lapseesi. Elät täysin lapsesi ehdoilla ja voit sanoa hyvästi nuoruudellesi. Pääset tietenkin kavereidesi kanssa, mutta ainostaan sillon, kun saat lapsellesi hoitajan. Et silloin, kun itse haluaisit. Enkä kaipaa ketään kommentoimaan edellistä lausettani. Rakastan nyt pientä poikaani aivan suunnattomasti, enkä enää missään nimessä halua luopua pienestä iltatähdestäni, mutta suosittelen sinua edelleen miettimään TARKKAAN päätöstäsi, sinulla kun kuitenkin on vielä vuosia aikaa lapsen "hankintaan".

    • jabadaba

      "Olen jäänyt luokalle eli olen 7lk. En ole asunut kotona kohta pariin vuoteen. Olen käynyt mielenterveystutkimuksissa ja minulle sanotaan että olen pari vuotta itseäni vanhempi, kuulemma, vaikka ruumiini ei ole. Kumminkin minulla on tunne, että olen raskaana ja haluaisin pitää lapsen. Nyt kun ajattelen tarkemmin, se on sama kuin tappaisit oman äitisi/isäsi. Enkä voisi tehdä sellaista. Tai sitten annat adoptioon. En ole vielä oikein varma asioista."

      Asutko siis jossain laitoksessa? Koulutuksesi, ja elämäsi taitaa olla sillä tolalla, ettei lapsesta kannata haaveilla. Ja ne tutkimukset nyt ei voi varmasti kertoa mitään, ja vaikka olisitkin jonkun 16-vuotiaan tasolla se ei tarkoita että olisit valmis huolehtimaan lapsesta.

      Abortti ei ole sama, kuin se että tappaisit äitisi/isäsi. Sikiö on noin herneen kokoinen ja ei sitä voi ihmiseksi sanoa millään tässä vaiheessa. Se ei tunne kipua, tai mitään muuta sellaista. Ja abortti olisi varmasti helpompi päätös, kuin adoptio. Adoptiossa moni ehtii kiintyä lapseen raskauden aikana jne ja kun lapsesta pitää luopua traumat on kovemmat kuin abortin teosta.

      Sinulla ei ole hyvää taloudellista ja henkistä pohjaa pitää lasta, suosittelen ehdottomasti aborttia.

    • ....

      Anteeksi että olen näin tyly, mutta jos olet 14 ja todella raskaana, olisin abortin kannalla. Jo pelkästään siitä syystä, että sulla on vielä ihan kokonaan nuoruus edessä. Kaikkea kivaa pitää kokea ennenkuin rupeaa perustamaan perhettä ja asettumaan aloilleen. Vaikka lapset on tärkeinä elämässä (ainakin itselle) niin silti olen sitä mieltä, että nuoruus on elettävä jotta voi kasvattaa uusia nuoria!
      Sinullekkin se aika tulee varmasti joskus myöhemmin..
      Tsemppiä kuitenkin!

    • Mr. Olusegun Aganga

      Good Day,

      Nimeni on Mr. Olusegun Aganga, olen lähimenneisyyteen valtiovarainministeri Nigerian liittotasavallan. Haluan sijoittaa summa $ 10,5 kiinteistö omassa maassa ja tarvitsen apua sitä. Haluan siirtää varoja sinua niin voit auttaa minua ostamaan hyviä ominaisuuksia omassa maassa. Ota yhteyttä minuun dr.olusegunaganga @ gmail.com niin voimme keskustella, miten edetä tämän liiketoimen jos olet kiinnostunut. On niin paljon huonoja ihmisiä Internetissä, joten meillä molemmilla on oltava varovainen, jos meidän täytyy tehdä liiketoimintaa yhdessä. saada takaisin minulle sähköpostitse, jotta voin selittää sinulle parempi. Tämä tapahtuma tulee olemaan molempia osapuolia hyödyttävää meille molemmille. Minä annan sinulle lisätietoja, kun saan positiivista ja myönteisen vastauksen teiltä.

      terveisin,
      Mr. Olusegun Aganga
      Honorable valtiovarainministeri
      Nigerian liittotasavalta.

    • 12vraskaana?

      Mä antaisin adobtioon. Oon itekki raskaana mutta oon sua kaks vuotta nuorempi (eli 12v.). Mä en ite vois tehä aborttia koska se on mun mielestä murha. Päätin itse että antaisin vauvan adobtioon.

    • niin varmaan :D

      Myöhässä tulee mut ei kukaan saa raskauden oireita päivä yhdynnän jälkeen eli selvä trolli. :P Ja miten ihmeessä et itse tiennyt laukesiko poikkis sisääsi vai ei? Ei kortsua, olit kännissä? Tsiisös taas näit juttuja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      145
      14433
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      44
      6042
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5630
    4. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      4760
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4417
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      60
      4246
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      23
      3924
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2703
    Aihe