Eli meillä vauva kohdussa on poikittaistilassa. Viikolla 27 edetään. Onko kokemuksia? Vaikuttaako siis jotenkin raskauden etenemiseen ja synnytykseen vai onko ihan normaalia?
vauva poikittain
miettii..
4737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meilläkin oli poikittain vielä viikolla 32, mutta sitten kääntyi raivotarjontaan ja on edelleen raivotarjonnassa ja nyt jo laskeutunutkin (meneillään 38 2). Eli kyllä sulla voi vielä kääntyä kun olet vasta viikolla 27.
täällä on kans poikittain, reilu rv 30 meneillään. ollut jo kolme tai neljä kertaa ultrassa poikittain, sitä ennen ollut perätilassa kerran ultrassa. tuumasivat että mikäli ei ole kääntynyt 35 viikkoon mennessä niin synnytystapa-arvioon, ja kääntöyritystä kehiin. mikäli ei onnistu ja on vielä poikittain ym. nii sitte sektiolla synnytys.
Minun poikittaiseni kääntyi viikolla 37 kolme tuntia ennen äitiyspolin kääntöaikaa...:). Ei kyllä ole mitään syytä huoleen viikolla 27 vielä.
Meillä esikko teki u-käännöksen raivotarjonnasta perätilaan rv36-38 välillä. Onneksi kävin synnytystapa arvioinnissa rv38 jossa asia huomattiin ja päädyttiin sektioon. Nyt toista odotellessa edessä synnytystapa arvio ensvkolla (rv35) jos kaikki ok ja lapsi raivotarjonnassa ultraavat vielä rv38 sen verta jäi jokaista lääkäriä, neuvolan tätiä ja itseäkin huvittamaan täydellinen yllätys käännös ekasta jota kukaan hoitava alan ammattilainen ei huomannut vasta kun ultratessa, itsellä oli pieni aistimus että jotakin tapahtunut.