Sauli Niinistö on puhunut useaan otteeseen, että jos hänestä tulee presidentti niin hän kannustaa hallitusta ja eri tahoja tehostamaan nuorten hyvinvointia ja estää syrjäytymistä.
Tämä palsta ei ole politiikkaa varten!
ääni Saulille
579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
joo ja lehmät lentää, on se ennenkin nähty että ei poliitikot oikeasti mitään saa aikaan...
Hienoja nuo lupaukset ovat, mutta käytännössä eivät toimi. Suomessa presidentti ei voi vaikuttaa näihin asioihin kuin kannustamalla, mutta arvatkaa, kuinka paljon eduskunnan herroja kiinnostaa presidentin kannustus. Käytännössä vaalien jälkeen ei muutu mikään, paitsi ehkä Niinistö sanoo muutaman sanan syrjäytyneistä voittopuhessaan.
Saulin mielessä on nuorten syrjäytymisen esto teettämällä nuorille pakkotyötä maksimissaan 9e päiväpalkalla. Eteläranta kiittää.
Niinistö on perustanut jo vuosia sitten säätiön, jonka tehtävä on tukea syrjäytymiseen ajautuneita tai ajautumisuhan alaisia nuoria. Uskon hänen aitoon tahtoonsa.
On kuitenkin hyvä muistaa, että ei yksi lintu kesää tee. Ei Niinistökään voi kokonaisuutena vaikuttaa muuta kuin arvojohtajana, jota johtajuutta presidentilta toivotaan vankemmin käytännössä, mitä tähän asti.
Jos Niinistöstä tulee presidentti, itselläni on ollut tarkoitus lähettää hänelle viesti mm niin, että hän tai Jenni kävisi edes muutamia kertoja lukemassa esim. tätä masennuspalstaa. En niinkään luota Haaviston intresseihin samoihin asioihin, hänelläkin on hyvä tarkoitus, luonto, ilmasto ym. Mutta mitä me teemme puhtaalla luonnolla, jos osa luontoa, eli ihmiset voi pahoin.
Älä pidättele hengitystäsi, sillä mitään parannusta ei ole luvassa, ihan sama kummasta tulee presidentti. Kuuntelin tänään radiosta "näin minusta tuli minä, vieraana Pekka Haavisto" ja taidan kallistua ruton ja koleran välillä Haavistoon, vaikka en tiedä kumpi se noista taudeista on. Ehkä tässä vaikuttaa se, että Jenni Haukio vaikuttaa niin älyttömän teennäiseltä, ei kenenkään ihmisen aito puhetapa ole tuollainen, kuin olisi heinäseiväs perseessä - poikittain.