Kun täällä kysellään todisteita evoluutionlle, luomiselle, ym. niin voisiko joku vielä esittää todisteen sille, että raamattu olisi jumalan sanaa ja erehtymätön?
Raamatussa taidetaan sanoa, että se on jumalan sanaa, mutta se on kyllä aika heikko todiste. Löytyykö mitään muuta? Käsittääkseni kyseisen pumaskan sisällön on joku komitea joskus aikanaan päättänyt, eikä jumala ole sitä henkilökohtaisesti kirjoittanut.
Todista....
xÖnmÄn
3
55
Vastaukset
Raamatun sana on totta, koska se on jumalan sanaa ja jumalan sana on totta, koska raamatussa sanotaan niin ja raamatun sana on totta koska se on jumalan sanaa ja.........
- palavatotistajaja
Eipä ole näkynyt todisteluja. Ilmeisesti ei ole olemassa minkäänlaisia todisteita.
Raamattua pitää lukea niin että pään sisällä alkaa kuulua jumalan ääni ja lukunurkassa tuntuu pyhän hengen läsnäolo. Ne sitten todistavat kaiken todeksi omassa päässäsi. Samalla oletkin tullut kätevästi uskoon ja sinusta tulee yhtä rauhallinen, rehellinen ja muutenkin mukava kuin tämän palstan kreationistit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1414835Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793502SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt272524SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402203Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572029Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851963Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231961Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191428Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941235