Sata tekemätöntä tekoa Oulusta

Oululaiset ovat laiskoja kun eivät tee kaupungilleen yhtään mitään. Rakennetaan ääsmarketteja ja neukkukuutioita, toki. Mutta sitten kun pitäisi parantaa asukkaiden viihtyvyyttä rakentamalla kauppakeskus niin se ei käy. Ilmoitankin että minä muutan täältä Vaasaan, mikäli kaupungin keskustaan ei rakenneta mitään viiden vuoden sisällä. Vaasa on Oulua pienempi mutta siellä sentään on palvelut niinkuin kaupungissa kuuluu olla.
495
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Alkaa kyllä kyllästyttää tämä oululaisten vastarinta oman elähtäneen tuppukylänsä rakentamiseksi. Koko keskusta on täysin kuollut, jotain räkälöitä siellä täällä ja lahoja puurötisköjä ihan Suomen 6. suurimman kaupungin ytimessä, hyi helvetti. Sellutehdas vielä parhaalla merenrantatontilla kruunaa koko hirvityksen. Lähes koko muukin 50 km merenrantaa on tosin pelkkää pusikkoa ja joutomaata.

Elämysten talo, matkakeskus, Pallas- ja Galleria kortteleiden asemakaava, Caritas-talo, Keskustan Sokos, Linnanmaan prisma, jokainen muu iso marketti, torin hotelli, kallioparkki, möljän silta, poikkimaantien silta, jokainen muu silta, lähes jokainen yli 4-kerroksien talo, merenrantojen rakentaminen, tässä esimerkkejä hankkeista jotka kaikesta valittajat ja turhat jarrumiehet ovat Oulussa kaataneet tai ainakin viivyttäneet vuosia tai jopa vuosikymmeniä.

Äänestä

jos et viihdy niin muuta pois..

Äänestä

Ja kaiken kruunaa ikivanha Oulun rautatieasema ja se liikenneruuhka siinä mikä on klo 8,9,11,12,15,16,17......................ainakin:D

Äänestä

Eiköhän tuolla Linnanmaalla Prisma ole ollut jo vuosia..ja Pallas & Galleria kortteleiden rakentamispäätöksestä uutisoitiin muutama päivä sitten. Ai niin, kaikki eivät osaa lukea lehtiä tai siihen ei ole varaa:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Purgeri kirjoitti:

Oululaiset ovat laiskoja kun eivät tee kaupungilleen yhtään mitään. Rakennetaan ääsmarketteja ja neukkukuutioita, toki. Mutta sitten kun pitäisi parantaa asukkaiden viihtyvyyttä rakentamalla kauppakeskus niin se ei käy. Ilmoitankin että minä muutan täältä Vaasaan, mikäli kaupungin keskustaan ei rakenneta mitään viiden vuoden sisällä. Vaasa on Oulua pienempi mutta siellä sentään on palvelut niinkuin kaupungissa kuuluu olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu