Haussa lisäkillpirauhasläkäri!

hoitoa haluava

Apua, voisiko joku vihjata hyvän lisäkilpirauhasasiantuntijan.

Minulla on pahoja oireita. Haluaisin sestamibi-technetiumkuvauksen.

14

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mene mille tahansa viralliselle endokrinologian erikoislääkärille. Löytyy suuremmista kaupungeista heti.

    • ...ihmettelee

      miksi luulet että vikä olis lisäkilpirauhasessa eikä kilpirauhasessa?

    • hoitoa haluava

      Diagnoosi on, mutta ei haluta leikata eikä kuvata.Docrates-klinikka kuvaisi. Lähete puuttuu. oireita ei uskota.

      • sama tapaus

        Käy kysymässä lähetettä siltä lääkäriltä, joka on diagnosoinut kilpirauhasongelmasi. Endokrinologeissakin on eroa kokemusteni mukaan. Minulla on sama ongelma.


    • vikaakilpparissa?

      hoitoa haluava, mitä oireita sul on ja miten sait diagnoosin?

      • hoitoa haluava

        On mulla vikaa kilpparissakin, mutta harvinaisempaa vikaa lisäkipparissa. Minulla on ionisoitunut kalsium yli viitten ja lisäkilpirauhashormoni selvästi koholla. Minulla on hyvin outoja kohtauksia tai oireperiodeja. Vapinaa, verenpaineen nousua, runsasta janoa, kuivumista, Nyt on myös neuromuskulaarinen sairaus, lihasdystonia. Mm. niska voimaton, kipeä. Suurentunut imusolmuke ja keuhkossa kasvain.


      • salli68
        hoitoa haluava kirjoitti:

        On mulla vikaa kilpparissakin, mutta harvinaisempaa vikaa lisäkipparissa. Minulla on ionisoitunut kalsium yli viitten ja lisäkilpirauhashormoni selvästi koholla. Minulla on hyvin outoja kohtauksia tai oireperiodeja. Vapinaa, verenpaineen nousua, runsasta janoa, kuivumista, Nyt on myös neuromuskulaarinen sairaus, lihasdystonia. Mm. niska voimaton, kipeä. Suurentunut imusolmuke ja keuhkossa kasvain.

        Taysissa Salmi? oli aivan kamala lääkäri ja sain taisteluvoittona leikkaukseen itseni ja elämä helpottu leikkauksen myötä.Ero oli heti suuri,aivan kuin "leikaten" oloni ja tuntemukset normalisoitui.Kamalaa,että lääkärit ei usko vaivoja!Älä anna periksi!


      • Anonyymi

        moi

        PTH koholla reilusta.Ca ion ja ca koholla ja u-ca reilusti koholla niin pääsee sestamibi-kuvaukseen.


    • hoitoa haluava

      Mitä oireita Sinulla Salli68 oli? En edes päässyt Salmelle, kun hän sanoi, ettei ole lisäkilpirauhasasiantuntija. Kaikki kieltävät oireiden johtuvan hyperparatyreoosista. Sestamibikuvauslähetettä ei anneta edes yksityisesti. Kovasti toivon, että tulisi munuaiskivi, niin voisi ehkä päästä siihen kuvaukseen.

    • Kukakukakukajuujuu

      Kuka tuntisi Tampereella ( tai Turussa) lisäkilpirauhasta? (Kävin Salmella ja menisin mielelläni jollekulle muulle seuraavaksi.)

    • hoitoa haluava

      Eipä leikkaus- tai kuvaushaluisia taida olla. Turusssa olen etsinyt ja Helsingissä. Kuvauslähetettä ei edes saa, vaikka menisi yksityisesti kuvauttamaan.

      Toivon vain, että kalsiumarvoni nousisi nopeasti korkealle, niin ehkä noteerattaisiin.

    • I have remained silent when I should have spoken. Lisäkilipsrauhasen / parathyroid diagnosis and andenoma removal - been there, done that.

      Take this advice very seriously: https://www.parathyroid.com/diagnosis.htm

      About 10 years ago when I had high blood serum calcium:
      1. Finnish doctors were incompetent in diagnosis if I had a parathyroid problem
      2. And as long as calcium would have remained high but not very high - I would not have gotten a surgery anyway. Instead I would have been left with a higher risk of heart and cardiovascular diseases etc.
      3. If I would have got a surgery they would have made a deep cut along the complete front of the throat and target one or two parathyroids that would be suspected to have andonema. Whereas at the same time Sweden and Germany had much better diagnostic methods and removal methods = Parathyroidectomy.

      In my case I gave up on doctors here, sent my results to Norman Parathyroid Center, who confirmed what I basically knew - that I had an andenoma, and welcomed me for surgery. And off I went. I was lucky to have an insurance that covered the hefty total cost of about 20000 USD. If you can afford Norman P. C., they are top!

    • Anonyymi

      Tiedättekö Suomessa hyvää lääkäriä joka tietää kalsium ongelmista oikeasti? Kaikki kalsiumit koholla virtsaa myöten apua ei saa. Kärsimys on kovaa.

    • Anonyymi

      Suomessa on todella vaikea löytää hyvää endokrinologia, suosittelen hakeutumaan esim Saksaan, jossa hallitaan paremmin kilpirauhassairauden hoito ja ihminen osataan huomioida kokonaisuutena. Ne lääkärit, jotka hoitavat hyvin Suomessa, eivät ota enää uusia potilaita.

      Turussa ei ainakaan kannata mennä Lassi Nelimarkalle, jonka tiedot ovat auttamattomasti jälkijunassa endokrinologiassa. Ei osaa tulkita potilan oirekuvaa yhtään, tuijottaa pelkästään labra-arvoja, jotka saattavat olla ylä- tai alakantissa reippaasti, mutta Nelimarkan mielestä kaikki on ok. Ei muuta kuin rahat pois potilaalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7835
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5931
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      67
      5426
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5323
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4642
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      108
      2359
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1261
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      5
      1203
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      38
      1056
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1042
    Aihe