Fimo-massasta huonekaluja nukkekotiin?

En löydä mieleisiäni huonekaluja lasten nukkekotiin, voikohan sellaisia tehdä itse Fimo-massasta tai peräti taikataikinasta? Kun kaikkialla niistä näperretään vain ihan pieniä juttuja, helmiä tai nukkekodin ruokia, mutta miten mahtaa onnistua isommat jutut? Onko jotain estettä? Tuleeko tuosta massasta miten kestävää, kestääkö normaalit leikit?

Ajattelin että jos osat tekisi massasta erillisinä, käyttäisi uunissa ja lopuksi liimaisi yhteen, näin varmaan saisi saumoista kestävämpiä...? En siis ole koskaan tehnyt mitään tuosta massasta, lueskellut vain netistä.

Tekisin puusta jos olisi taitoa, työkaluja ja tilat...
61732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä tuon luulisi onnistuvan fimolla - taikataikinasta en ole niinkään vakuuttunut. Itse kuulun niihin pienten fimojuttujen tekijöihin, joten en hirveästi osaa asiassa neuvoa, mutta sellainen tuli mieleen, että kun teet niitä osia, ihan ohuesta levystä ei kannata tehdä, koska fimo vähän joustaa paistamisen jälkeen ohueksi jätettynä. Ja jos joku kohta pitää olla ohut (vaikka naulakon varsi), kannattaa ehkä laittaa sisään rautalangan pätkä tai muuta sopivaa tukirangaksi.

Saumoista en osaa sen tarkemmin sanoa, kuin että liimaamiseen voi käyttää myös nestemäistä fimoa, joka kovettuu uunissa polttamalla - mutta liima käy varmaan yhtä hyvin.

Äänestä

Voi tehdä.Tulee vaan aika kalliiksi.Nukkekoti-kirjoissa on helppoja ohjeita.

Äänestä

"Ajattelin että jos osat tekisi massasta erillisinä, käyttäisi uunissa ja lopuksi liimaisi yhteen, näin varmaan saisi saumoista kestävämpiä"

Luulisin että aika monet jutut voi tehdä ihan yhtenäkin kappaleena. Jos vaikka tekee pienen tuolin ja se pystyy tuoreena pysymään lätistymättä pystyssä, niin ei se uunissakaan kummemmasti pehmene ennen kuin kovettuu. Kovettuneena se on kohtuulisen lujaa tavaraa. Ja mikäänhän ei estä laittamasta jotain tukia uuniin kovettumisen ajaksi. Melkein luulisin että jos hyvin suunnittelee yhtenä kappaleena teon, tulee parempi kuin osista liimattu. Mutta saahan sitä kokeilla, nukkekotiskaalassa ei materiaalia kovin paljon kulu.

"kestääkö normaalit leikit?"

Kestää ja kestää, riipuu vähän. Normaalit leikit on vähän suhteellinen juttu. Karin piirroksessa oli kerran kuva siitä kun koululaisten ryhmä oli käymässä panssarimuseossa ja opettaja huusi "Pojat! Ei saa rikkoa panssarivaunua!"

Äänestä

Minkäikäisille lapsille tulevat? Kestäisikö tukeva pahvi, jota pystyy vielä saksilla ja askarteluveitsellä leikkaamaan ja muokkaamaan?

FImosta (samoin Cernitistä, on vastaava tuote) voi toki tehdä kalusteita, kuten alla olevat ovat kertoneetkin. Kalusteita voi tehdä massasta myös osissa, paistaa jonkun osan osittain, jotta se kovettuu ja lisää sitten seuraavat osat jne. Pysyy helpommin kasassa tuolla tavalla.

Katso netistä keskustelufoorumia ihanitse.com, siellä on hyviä vinkkejä.

Äänestä

Jostain kirjaston kirjoista näin kun oli tehty esim. pieniä tuoleja fimo-massasta niin että massan sisällä oli puutikkuja tukena. Varmaan myös rautalankaa voisi käyttää. Tulee kestävämpi kuin liimaamalla osia jälkeenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pohtii... kirjoitti:

En löydä mieleisiäni huonekaluja lasten nukkekotiin, voikohan sellaisia tehdä itse Fimo-massasta tai peräti taikataikinasta? Kun kaikkialla niistä näperretään vain ihan pieniä juttuja, helmiä tai nukkekodin ruokia, mutta miten mahtaa onnistua isommat jutut? Onko jotain estettä? Tuleeko tuosta massasta miten kestävää, kestääkö normaalit leikit?

Ajattelin että jos osat tekisi massasta erillisinä, käyttäisi uunissa ja lopuksi liimaisi yhteen, näin varmaan saisi saumoista kestävämpiä...? En siis ole koskaan tehnyt mitään tuosta massasta, lueskellut vain netistä.

Tekisin puusta jos olisi taitoa, työkaluja ja tilat...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu