Viimeisellä yläasteen luokalla, pitäs mennä ens vuonna lukioon, vaan eipä keskiarvo riitä mihinkään lukioihin lähellä, eikä paljoa mahdollisuuksia keskiarvoa nostaa. Normaalin näkönen tyyppi, ulkoa päin ei huomaisi mitään, mutta kaikki on päin persettä.
Alotan nyt tän ruikutuksen -
Eli olen yksinhuoltajaäidin ainut lapsi, en saanut veljiä vaikka olisin kovasti halunut. Pienenä en osannut pitää puolia ja sen takia en saanut myöskään paljon kavereita, joskus hengasin jopa niiden "tunnettujen" tyyppien kanssa, mutta onnistuin munaaman kaiken ja se olikin siinä. Luokkakavereideni mielestä olen Mukava, sekä outo vaikka en pukeutumisella, tai puhetyyliltäni ole mitenkään poikkeus. Ainut syy siihen voisi olla ujous.
Menen JOKA PÄIVÄ koulun jälkeen suoraan kotiin ja istun suunnilleen koneella koko helvetin päivän. Tai katson televisiota.
Jos yritän viettää aikaa rakkaan äitini kanssa, se kattoo mielummin televisiota kun tekee mun kanssa mitään. Säälittävää eikö? Äiti on myös joka päivä töissä ja tulee milloin sattuu iltaisin.
Koulu on mennyt päin persettä, muun muassa laiskuuden takia ja keskittymishäiriön takia. Vaikka lukisin kirjaa kauan en välttämättä ymmärrä kaikkea siitä, matematiikan kaavoista en ymmärrä juurikaan mitään enkä osaa ratkoa mitään, koska aivot eivät yksinkertaisesti anna mitään ratkaisuja. Kuin katsoisi muurahaiskekoa ja yrittäis löytää isoimman muurahaisen. (:D)
Kokeissa en juurikaan menesty, joko me saadaan ihan helvetin iso koe-alue myöhässä jota ei jaksa lukea tai sitten koe on yksinkertaisesti liian vaikea. Eikä paljon innosta lukea kun pari luokkakaveria sai täydet kympit sen perusteella että arvioivat toisensa 10 oppilaiksi.
Urheilulajeja? Olis kiva sanoo et olisin hyvä jossain mutta ei on ei, en ole hyvä juurikaan missään lajissa.
Vihaanko itseäni? En ole itsemurhahimoinen emo teini, vain luuseri :)
Että tälläistä :D
Luuseri.
6
162
Vastaukset 6
- tyttö15
sullahan menee ihan yhtä huonosti ku kaikilla muillakin... älä sure, vaan nokka pystyyn! :D vaikutat kivalta:)
- vbnm567yuin
Tunnistin itseni. Paitsi olen myös tuo Itsemurhahimoinen Emo teini niin kuin kuvailit joten jollain menee vielä huonommin.
- -
Ei sun oo pakko mennä lukioon, mee vaik amikseen tai töihin. Kattele mikä kiinnostaa, kyl sullekin varmaan joku sopiva duuni löytyy.
- blackmastro
Elä poika mee lukioon nyt ainakaan tossa vaiheessa. Olenhan tuota itsekin aikamoinen luuseri. Viisi vuotta kohta ammattikouluja käynyt. Niinkö? Nope. Ei en ole luuseri jos koulu ei vain sovi minulle, useimmiten ne ihmiset joille ei lukeminen koulussa sovi, ovat mahtavia itse työssä. Itsehän tota pidin välivuoden yläasteen jälkeen, ja sen jälkeen aloin käymään amiskaa. Amiska on monille loppujen lopuksi parempi vaihtoehto, saa käsilleen tekemistä ja homma säilyy edes jotenkuten mielenkiintoisena.
- Luuseri kans
Itse käynyt 9 luokan jälkeen lukioon kaikki näytti hyvältä kunnes aloin käyttää enemmän kannabista ja amfetamiinia. 9 jälkeen 10 luokalle koska tunisn itseni ja tunnen vielkäin ain tyhmäksi jonka päähän ei jää mitään, samakuin sinäkin sanoit ja 10 no joo sen jälkeen lukio 1 jakso lopetin. Menin amikseen sen jälkeen 1 viikko lopetin, loppu vuos kotona mädäntymässä pilaamssa itseaäni lisää..
takaisin lukioon no siellä vieläkin 3 vuoden jälkeen hyyrin varmaan potkivat kohta pois. mikä viestin sanoma? no en tiedä. Mee vaa lukioon ja tsemppaa Moi!
Ikävää, että koet itsesi luuseriksi. Itse en kuitenkaan usko, että kukaan ihminen on luuseri. Joskus voi tuntua siltä, ettei mikään onnistu, mutta jokainen on hyvä jossain.
Yksinäisyys on rankka asia, joka koskettaa monia nuoria. Usein siihen ei edes tarvita erityistä syytä. Siihen voi kuitenkin saada apua. Erilaiset nuorten ryhmät ovat hyviä paikkoja tutustua muihin nuoriin. Myös jonkinlaisesta tukihenkilötoiminnasta voisi olla apua. Kannattaa katsoa, mitä omalta paikkakunnaltasi löytyy. Esimerkiksi kunnan nuorisopalveluista, seurakunnasta tai sosiaalityöstä voi kysellä näistä mahdollisuuksista.
Jos haluat jutella luotettavan aikuisen kanssa, esimerkiksi Mannerheimin lastensuojeluliiton lasten ja nuorten puhelin ja nuortennetti ovat hyviä tähän. Numeroon 116 111 voit soittaa ilmaiseksi. Katso lisää osoitteesta http://www.mll.fi/nuorille/lnpn/
Myös koulukuraattori ja seurakuntien ja kunnan nuorisotyöntekijät ovat luotettavia ihmisiä, joiden kanssa voi jutella niistä asioista, jotka painavat mieltä.
Jos koulunkäynti tuntuu vaikealta eikä tieto tunnu jäävän päähän opiskelusta huolimatta, asiasta voi jutella vaikka terveydenhoitajan kanssa, niin voidaan selvittää, voisiko taustalla olla jonkinlaisia oppimisvaikeuksia ja miten opiskelua voisi helpottaa.
Jos monet asiat tuntuvat vaikeilta, voit miettiä myös, mitkä ovat niitä asioita, joista saat voimaa. Mistä nautit? Mikä tekee sinut iloiseksi? Näihin asioihin kannattaa panostaa, niin jaksaa paremmin. Kun saa iloa jostain, on helpompi jaksaa myös ikäviä asioita. Kiinnostuksen kohteista voi löytyä myös niitä asioita, joissa olet hyvä, ehkä jopa sellaista, mikä auttaa valitsemaan ammattia tulevaisuudessa.
Voimia elämääsi. Toivon sinulle kaikkea hyvää. Muista aina, että olet tärkeä ja arvokas.
Terveisin
Julia
Erityisnuorisotyönohjaaja, Olarin seurakunta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu521197- 16825
- 63735
- 68732
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69688Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131625Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9550Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8510- 4482
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24473Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104469Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 16431
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 36415
- 34414
- 35409