Haluan asentaa Windows 7an uusiksi HPeen koneeseeni. En vain halua niitä HPeen roskaohjelmia, ja muutenkin kun olen komponentteja koneesta vaihtanut kuten näytönohjaimen yms en haluaisi poistaa vanhoja ajureita ja sitten laittaa uusia. Ajattelin siis tätä.
http://www.mydigitallife.info/official-windows-7-sp1-iso-from-digital-river/
Onko laillista käyttää tätä jos laitan koneen kyljessä olevan OEM Product Keyn tuohon? Selviäisin paljon helpommalla tuota käyttämällä, mutta onko se laillista?
http://www.mydigitallife.info/official-windows-7-sp1-iso-from-digital-river/
Onko laillista käyttää tätä jos laitan koneen kyljessä olevan OEM Product Keyn tuohon? Selviäisin paljon helpommalla tuota käyttämällä, mutta onko se laillista?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Laillista tai ei, nykyinen OEM-lisenssisi aktivointi EI TOIMI em. versioissa. Koneessasi oleva Windows on HP:n muokkaama, oma MERKKIKOHTAINEN OEM-versio. Eli siihen on nimenomaan sisällytetty mm. nuo "roskaohjelmat" yms. HP:n lisäsoftaa.
Näiden esiasennettujen ns. "branded" OEM-versioiden Product Key on siis yksilöity aina siihen ko. laitteeseen ja siksi ne eivät toimi myöskään ns. "non-branded", eli merkittömissä OEM-versioissa (joita voi ostaa suoraan kaupan hyllystä).
Tosin, erilaisia kikkoja on olemassa mutta se ei enää ole täysin laillinen tapa...
t. -S-
Samasta paikasta imuroin oman koneen version ja hyvinhän tuo toimii. Minulla on samoin HP:n kone. Lisenssiavaimen laitoin vasta asennuksen jälkeen.
Itsellä on Samsungin RV510 ja siinä ei ollut muuta poistettavaa kuin Nortonin testi lisenssi.
Mut jos oikee oikee muistan, niin ainakin MB-tilaaja lahja rompulla joka nykyää on MB käyttäjätunnuksen takana netissä on ladattavissa sovellus jolla saa postettua tarpeettomat ohjelmat uudesta OEM koneesta.
Recorver cd tosin sitten palauttaa kaiken jos sen tekee uudelleen.
Mut sämassa vois miettiä tuota mitä jossain toisessa kohtaa täällä käytiin kun kyse oli käytetyn koneen myymisestä eteenpäin....Eli se Restorelevyn uudelleen ajo!