Mulla on diagnosoitu mielialan aaltoiluhäiriö ja epäilyksenä oli kaksisuuntainen mielialahäiriö, mutta välillä lääkäri onkin maininnut ettei tiedä olisiko se sittenkin epävakaa persoonallisuuhäiriö? Mulla ei ole mitään hoitosuhdetta tällä hetkellä, uusin Seronil reseptin terveyskeskuksessa, siinä kaikki. Aika ajoin mulle tulee erittäin voimakkaita ahdistuksia, itkuisuutta, epätoivoa ja tuntuu että maailma romahtaa, niin paha on olo...usein olen silloin myös hieman vainoharhainen, en luota ihmisiin, luulen että netistä tietoni leviävät poikaystäväni koneeseen...puhun hieman sekavia ja muistin kanssa ongelmia...olen kuin pienessä "kännissä" vaikka en käytä alkoholia...mulla on ollut hypomanioita, nyt ei ole ollut pitkään aikaan, mutta silloin kun oli, tuntui ihanalta! Ja kun ne jaksot loppui niin olin tuhonnut paljon, mm. ihmissuhteita. Onko kellään samanlaisia kokemuksia
mikä mua vaivaa?
`sinip600
2121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tämä oli tämä juttu, "katolilaisuus ei sovi minulle"
- A. avioliitto on huono idea
- B. joo, siihen ei ole tutustuttu katolilaisuuden piiristä
-C- demokratia ei hyväksy tai tarvitse sitä (:P kts. "kiitti, kiitti taas")
D. katolilaiset ovat uhkaavia
- joo, saanko tappaa sinut, jos mulla on uhkatilanne, tai uhkaat yksityisyyttäni?
Ikäsi olisi hyvä tietää. Oletko miettinyt mikä sinua ahdistaa? Millaiset tunteet ahdistukseen littyy? Kohdistuuko viha itseesi vai ulkopuoliseen? Onko tunnemaailmasi mielestäsi rajoittunutta?
Oireesi kuulostaa tyypilliseltä epävakaan persoonan oireilta. Hypomania viittaa siihen, että haet ympäristön hyväksyntää itsellesi suoritteilla. Esimerkkinä ihminen joka on joutunut hakemaan huomiota vanhemmiltaan suorittamalla (usein perheen keskimmäinen lapsi).
Muisti kärsii tyypillisesti mm. unettomuudesta ja stressistä. Pitkittyneenä stressi (kortisolihormooni) "tuhoaa" serotoniinin takaisinoton reseptoreita aivoissa, jolloin ihminen masentuu (siksi SSRI-lääkkeet).
Hypomaniassa ihminen kuvittelee olevansa "kaikkivoipa", tyydyttääkseen virheellisen mielikuvan siitä, että suoritteet ovat edellytys lähimmäisten hyväksynnälle ja rakkaudelle. Silloin kun keho antaa signaaleja siitä, että pitäisi rauhoittua, hypomaaninen ihminen lisää vauhtia... kunnes psykosomaattiset oireet nostaa seinän pystyyn (usein keski-iän kynnyksellä). Kuulostaako yhtään tutulle?
Sinuna etsisin sopivan psykiatrin (pelkästään lääkehoidon vuoksi) ja pyytäisin kahden vuoden maksusitoumusta kelan korvaamaan psykoterapiaan (maksat itse puolet). Sopivan psykoterapeutin hakemiseen kannattaa käyttää aikaa. Ammattilainen osaa antaa juuri sinulle sopivia ajatusrakennelmia.
Muista aina, että et ole yksin ongelmasi kanssa. Sinunlaisia on todella paljon ja juuri sinunlaisesi ovat ihmisiä, joita yritysmaailma käyttää hyödykseen. Saatat olla ihminen joka innostuu helposti ja polttaa kynttilää molemmista päistä, itsensä unohtaen, työnantajan tavoitteet ylittäen.