Pekka Haavisto on fiksu Sivistynyt älykäs
hyvä ulkopolitiikan tuntemus ihmisarvot parantaisi vähäosaisten asemaa
tehdään kapitalismista loppu ja äänestetään Haavistoa
hyvä ulkopolitiikan tuntemus ihmisarvot parantaisi vähäosaisten asemaa
tehdään kapitalismista loppu ja äänestetään Haavistoa
Vastaukset 14
Vanhimmat
Voi sinua hyväuskoista, katsopa demareitakin, varsinaisia takinkääntäjiä. Sauli oikea valinta.
Haaviston Pekka on sitä mieltä että olemattomasta talouskasvusta huolimata kaikille riittää siitä huolimata jaettavaa yllin kyllin. Haaviston logiikallahan , jos tehtäisiin pullataikinaa niin taikinasta voisi leipoa pullia rajattomasti ilman että taikina loppuu. Eikös Jeesus juuri tehnyt näin. Onko Haavisto joku Jeesus.
Haavisto on mielestäni yrittänyt tuoda esille sitä, että huomion kiinnittäminen pelkästään talouskasvuun ja BKT:hen ei ole riittävää, koska hyvinvoinnin arvioimiseen tarvitaan myös muita mittareita.
Ja tutkimuksissa on todettu, että ihmisten tyytyväisyys tai onnellisuus elämäänsä ei kasva enää sen jälkeen, kun BKT on ylittänyt tietyn rajan. Eli hyvään elämänlaatuun vaaditaan tietty aineellinen elintaso, mutta kun se on saavutettu, niin ylimääräinen materiaalinen hyvä ei enää onnellisuutta lisää. BKT ei myöskään mittaa sitä, miten hyvinvointi jakautuu. Tosiasia on myös se, että me olemme ylittäneet maapallon kantokyvyn rajat jo 1990-luvulla. Jatkuva talouskasvu vie siis tätä palloa kohti tuhoa.
Haavisto ei ole Jeesus, mutta ajaa kyllä hyvin pitkälle samoja asioita. Jeesushan oli sorrettujen ja heikkojen puolella, puolusti ihmisyyttä ja lähimmäisenrakkautta rahan valtaa ja tekopyhyyttä vastaan. Jeesus oli aikansa radikaali ja kapinallinen, hänethän tapettiin, koska hän oli poliittisesti vaarallinen.
Erittäin hyvin sanottu. Useimmat taloustieteilijät muuten ovat Haaviston kanssa samaa mieltä, että BKT antaa kapean käsityksen ja suorataan väärän kuvan todellisesta hyvinvoinnista. BKT voi olla korkeakin ja silti kansaasta suuri osa voi olla vailla terveyspalveluja, esimerkiksi.
Minä kyllä luotan siihen, että laaja ulkopoliittinen ja kansainvälinen kokemus joka Haavistolla on, on antanut hänelle mitä parhaimmat välineet nähdä Suomen etu myös turvallisuuspolitiikassa.
Haavisto on muuten ainoa ehdokas joka nosti heti kampanjan aluvaiheessa vaalikeskusteluissa esiin Suomen tulevat toimet YK:n turvallisuusneuvostossa. Havistolla on selkeät käsitykset Suomen asemasta ja mahdollisuuksista YK:ssa ja EU:n piirissä.
Paljonko kavalsit rahaa?
Sauli oli niin huono lukiossa. 6.5 keski-arvo. Kukaan ei tunne ulkomailla. käyttänyt väärin yhteiskunnan varoja. Hyvin itseensä käpertynyt.
"Minä kyllä luotan siihen, että laaja ulkopoliittinen ja kansainvälinen kokemus joka Haavistolla on, on antanut hänelle mitä parhaimmat välineet nähdä Suomen etu myös turvallisuuspolitiikassa."
Haavisto näkee kyllä länsimaisen "kansainvälisen yhteisön" edun, tai ainakin kuvittelee näkevänsä, mutta vertailu Haaviston ja esim. Väyrysen välillä osoittaa, kuinka epävarmalla pohjalla on Haaviston tuntuma Suomen kansallisten intressien ajamiseen. Haavisto kuvittelee että kansainvälisen yhteisön etu = Suomen etu, mikä yhtälö ei ollenkaan pidä paikkaansa. Haavisto on uskollinen omalle viiteryhmälleen, joka ei ole Suomen kansa, vaan länsimaiden ylikansallinen poliittinen luokka.
"Haavisto on muuten ainoa ehdokas joka nosti heti kampanjan aluvaiheessa vaalikeskusteluissa esiin Suomen tulevat toimet YK:n turvallisuusneuvostossa."
Eikä ollut ainoa. Miksi sivuutat Väyrysen?
"Havistolla on selkeät käsitykset Suomen asemasta ja mahdollisuuksista YK:ssa ja EU:n piirissä."
Selkeät ehkä, mutta sitäkin epärealistisemmat, toisin kuin kylmäjärkisellä reaalipoliitikko Väyrysellä.
Haavistolle
Persepanija se on ja kouluttamaton poliittinen broileri.
Ei se ole koulutusta jos siellä tunnilla käy nukkumassa. Niin on saulille käynyt kun todistus on huonompi kuin huono.
Mitä todistus tai puolison paikka valinta valttina kuuluu presidentin virkaan. jos sille tielle lähdetään pitää mainita myös niinistön kehdonryöstö !
Pekalla on kokemusta kansain välisillä areenailla jo nuorukaisajoistaan.
Saulilla on 6 vuoden aikana sokeaksi aivopesty porukka.
Luotan Haavistoon - annan ajan näyttää miten käy. voimia Pekalle ja Antoniolle.
Maagikko
Vanhanaikoisia akkoja eduskunnassa.
Haavisto on edustava, nuorempi ja jaksavampi.
Vaikka ei ole armeijaa käynyt, on enemmän nähnyt ja kokenut sotaa.
Mitä väliä kuka puoliso on, eipä sitä arajärveäkään paljon näy julkisuudessa ja jos jollain maalla on ongelma haaviston puoliso, tulee kutsu vain haavistolle.
Aika syrjivä maa jos työnhaussa määrää millainen puoliso on.