Lapset kasvisruokavaliolle ?

opettaja-äiti

Oulun kouluihin ja päiväkoteihin ruuan valmistava Oulun Serviisi on yllättäen päättänyt määrätä osan lapsista kasvisruokavaliolle. Lasten vanhempien ja opetajien mielipidettä ei ole kysytty, tietenkään. Kaikkein vähiten Serviisi on kiinnostunut lasten mielipiteestä.
Kyse on uudesta käytännöstä, jonka mukaan erityisruokavaliota noudattava lapsi ei saakaan ruokaa, joka olisi mahdollisimman lähellä sitä mitä muillakin on, vaan tilalle tulee epämääräisen näköinen kasvissekoitus, jota lapset vierastavat. Erityisesti silmätikuiksi ovat joutuneet uskontonsa vuoksi sianlihattomalla ruokavaliolla olevat, mikä on suorastaan rasistista ! Toivon että tähän asiaan ottaisivat lasten vanhemmat ja hoitajat kantaa näkyvästi ja kuuluvasti.Tällä viikolla koulussa on ollut jo kaksi sianlihapitoista ruokaa: lihakastiketta ja lindströmin pihvejä. Osalle lapsista onkin tarjottu porkkanaraasteesta tehty kastike ja juurespihvit.

8

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sovelluskehittäjä

      Hyi saatana jottai vihanneksia! Perkele! Köyhille saa syöttää vaikka paskaa, mutta kyllä rikkaiden pennuille pitää olla oikeaa lihaa! Pitäänee alkaa laittaa penikoille omat eväät kouluun,

      • :( äiti minäkin

        Lihaa pitää olla silloin jos muillekin on lihaa. Vihannekset ovat tietysti terveellisiä, mutta kasvavan lapsen ruuan pitää olla monipuolista. Itsellenikään ei ehkä porkkanaraastekastike maistusi, jos vieruskaverille tarjottaisiin lihakastiketta.


      • 14cm iso
        :( äiti minäkin kirjoitti:

        Lihaa pitää olla silloin jos muillekin on lihaa. Vihannekset ovat tietysti terveellisiä, mutta kasvavan lapsen ruuan pitää olla monipuolista. Itsellenikään ei ehkä porkkanaraastekastike maistusi, jos vieruskaverille tarjottaisiin lihakastiketta.

        Maistuisko mamille lihafilee;)???


    • Täti Moonikasta

      voi kauhia!!

      Lastenkin täytyy saada karpata ja syödä lihaa!!!!!

      • Perze Kirjawa

        Tuopivyötä ne tarvii!!Niin olis tarvinnu niiden lihavat siittäjätkin jotka jätti koulutusvastuun koululaitokselle.


      • MM?
        Perze Kirjawa kirjoitti:

        Tuopivyötä ne tarvii!!Niin olis tarvinnu niiden lihavat siittäjätkin jotka jätti koulutusvastuun koululaitokselle.

        Keittäjätkö ?


    • VHH-mies

      Hiilaripaskaa, sitä halvinta mahdollista. Mieluummin vielä einesruokaa kouluihin. Lisäaineita ja sokereita (hiilihydraatteja) vaan, kyllä ne lapset sillä kasvaa!

      Tämäkö nyt on sitä terveellistä ravintoa sitten? Sitten vielä ihmetellään kun jopa pikkulapset sairastuvat 2-tyypin diabetekseen kun heitä ruokitaan moisella moskalla. Asiasta hyötyvät vain Pekka Puskat ja lääkeyhtiöt.

      Lisäisin tähän vielä että väitteelle eläinrasvojen vaarallisuudesta ei ole mitään todisteita. Pekka Puska on kriminaali ja hänet pitäisi laittaa vankilaan tuhansien Suomalaisten tarkoituksellisesta harhaanjohtamisesta.

      • VHH-mies

        Korjaan: tuhansien suomalaisten sairastuttamisesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      59
      3166
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2964
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2862
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2668
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2548
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2530
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2301
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2188
    9. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    10. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2078
    Aihe