Kameleontti kysymyksiä

.....Moido.....

1.Montako vuotta Kameleontti elää?
2.Mikä on suosituin kameleontti rotu (lemmikkinä)?
3.Oppiiko kameleontti tunnistamaan oman
omistajansa muista ihmisistä?
4.Kiintyykö kameleontti omistajaansa?
Kiittäen: Kameleonttia harkitseva.
Katsokaa tämä linkki:
http://www.youtube.com/watch?v=KMT1FLzEn9I

8

5484

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JenniinaR

      1. Riippuu lajista. Kääpiöt vähän aikaa ja isot lajit enemmän. Isot elävät 7-10v uros ja 4v ylöspäin naaras, koska muninta on raskasta.
      2. Suomessa suosituin on jemeninkameleontti (chamaeleo calyptratus), muualla pantterikameleontti (furcifer pardalis)
      3. Oppii. Sillä on tietyssä mielessä eläinkunnan paras näkö ja se oppii sen avulla tuntemaan ihmisen joka sen reviirillä asustelee.
      4. Kameleontti ei kiinny keneenkään, koska ei ole laumaeläin vaan erakko. Se stressaa helposti ihmisiä ja tarvitsee paljon omaa rauhaa ja piiloja terraariossa. Mutta kyllä se oppii luottamaan ihmiseen jonkin verran, jotkut jopa kunnolla.

      Video on hauska, mutta se on feikki. Oikea kameleontti ei vaihda väriä tuolla tavalla, vaikka osaakin vaihtaa väriä dramaattisesti.

      Mulla itsellä on kolme jemeninkameleonttia tällä hetkellä. Tervetuloa lukemaan aiheesta lisää www.herppi.net :iin, opastamme siellä mielellämme. Jos osaat englantia käy täällä: www.chameleonnews.com
      Siellä on vastaus varmaan jokaiseen kysymykseesi ja loistavat hoito-ohjeet.

      • kdaslkdksad

        niin siis lisäys tuohon edelliseen, video todellakin on feikki, sen huomaa ihan heti. kato vaikka ihan mikä tahansa muu kameleontinvärinvaihtamisvideo. kameleontit ei todellakaan vaihda väriä taustansa perusteella. se on ihan perätöntä skeidaa!


      • kdaslkdksad
        kdaslkdksad kirjoitti:

        niin siis lisäys tuohon edelliseen, video todellakin on feikki, sen huomaa ihan heti. kato vaikka ihan mikä tahansa muu kameleontinvärinvaihtamisvideo. kameleontit ei todellakaan vaihda väriä taustansa perusteella. se on ihan perätöntä skeidaa!

        lisäys edelliseen, älä nyt ainakaan hanki kameleonttia sen värinvaihtokyvyn takia. kameleontteja ei myöskään todellakaan suositella aloittelijoille, ihan oikeasti. jos sulla ei ole kokemusta liskoista, älä anna liskoparan kärsiä sen takia.


      • 345345
        kdaslkdksad kirjoitti:

        lisäys edelliseen, älä nyt ainakaan hanki kameleonttia sen värinvaihtokyvyn takia. kameleontteja ei myöskään todellakaan suositella aloittelijoille, ihan oikeasti. jos sulla ei ole kokemusta liskoista, älä anna liskoparan kärsiä sen takia.

        ja katso sen videon toinen kommentti. täyttä asiaa. (siis jos se nyt on se sama enää kun luet tämän)


    • kuiva kameleontti

      http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/dokumentit/avara-luonto-kameleonttirannikko

      Tuosta ohjelmasta tuli mieleen: nuohan ovat kuumassa ja kuivassa maassa, eivät sademetsässä. Kuitenkin esim. herppinetissä porukat pitää ilmankosteutta 60-75% ja sumutetaan ja suihkutellaan ja puhutaan sademetsän ilmastosta ja pelätään kuivuutta.

      Joillain englannin kielisissä sivuilla on ollut myös asiaa siitä, että moni pitää kameleontin terraa liian kosteana, jolloin voi tulla sairauksia ja elämä voi lyhentyä. Joissain keskusteluissa suositellaan, että terrassa olisi jopa kaksi sivua verkkoa, jotta ilma vaihtuu eikä mene liian kosteaksi. Suomessa taas terrat on lähes akvaarioita.

      Hämmentävää.

    • liskodisko

      Kameleontteja on kuitenkin useampaa eri lajia, osa elää tropiikissa ja toiset taas kuivissa lähes aavikkomaisissa oloissa. Onhan esim. liskojen ja käärmeidenkin kohdalla paljon eroja ympäristövaatimuksissa.

      Yleensä pyritään vankeudessa eläimelle luomaan mahdollisimman luontaiset olot, enkä usko että kukaan laittaisi aavikkoeläintä asumaan viidakon olosuhteisiin. Tai näin ainakin toivon.... Ja paljon on eläimiä joita ei ainakaan normi harrastaja pysty kotioloissa lemmikkinä pitämään koska eläimen elinolosuhteet tai ravintotarpeet on niin vaikea saada toteutettua.

    • Anonyymi

      🐐🤔💞

    • Anonyymi

      oma kameleontti karkas just, onks kellää vinkkei miten houkuttelen sitä???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1570
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      103
      782
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe