1.Montako vuotta Kameleontti elää?
2.Mikä on suosituin kameleontti rotu (lemmikkinä)?
3.Oppiiko kameleontti tunnistamaan oman
omistajansa muista ihmisistä?
4.Kiintyykö kameleontti omistajaansa?
Kiittäen: Kameleonttia harkitseva.
Katsokaa tämä linkki:
http://www.youtube.com/watch?v=KMT1FLzEn9I
Kameleontti kysymyksiä
8
4814
Vastaukset
- JenniinaR
1. Riippuu lajista. Kääpiöt vähän aikaa ja isot lajit enemmän. Isot elävät 7-10v uros ja 4v ylöspäin naaras, koska muninta on raskasta.
2. Suomessa suosituin on jemeninkameleontti (chamaeleo calyptratus), muualla pantterikameleontti (furcifer pardalis)
3. Oppii. Sillä on tietyssä mielessä eläinkunnan paras näkö ja se oppii sen avulla tuntemaan ihmisen joka sen reviirillä asustelee.
4. Kameleontti ei kiinny keneenkään, koska ei ole laumaeläin vaan erakko. Se stressaa helposti ihmisiä ja tarvitsee paljon omaa rauhaa ja piiloja terraariossa. Mutta kyllä se oppii luottamaan ihmiseen jonkin verran, jotkut jopa kunnolla.
Video on hauska, mutta se on feikki. Oikea kameleontti ei vaihda väriä tuolla tavalla, vaikka osaakin vaihtaa väriä dramaattisesti.
Mulla itsellä on kolme jemeninkameleonttia tällä hetkellä. Tervetuloa lukemaan aiheesta lisää www.herppi.net :iin, opastamme siellä mielellämme. Jos osaat englantia käy täällä: www.chameleonnews.com
Siellä on vastaus varmaan jokaiseen kysymykseesi ja loistavat hoito-ohjeet.- kdaslkdksad
niin siis lisäys tuohon edelliseen, video todellakin on feikki, sen huomaa ihan heti. kato vaikka ihan mikä tahansa muu kameleontinvärinvaihtamisvideo. kameleontit ei todellakaan vaihda väriä taustansa perusteella. se on ihan perätöntä skeidaa!
- kdaslkdksad
kdaslkdksad kirjoitti:
niin siis lisäys tuohon edelliseen, video todellakin on feikki, sen huomaa ihan heti. kato vaikka ihan mikä tahansa muu kameleontinvärinvaihtamisvideo. kameleontit ei todellakaan vaihda väriä taustansa perusteella. se on ihan perätöntä skeidaa!
lisäys edelliseen, älä nyt ainakaan hanki kameleonttia sen värinvaihtokyvyn takia. kameleontteja ei myöskään todellakaan suositella aloittelijoille, ihan oikeasti. jos sulla ei ole kokemusta liskoista, älä anna liskoparan kärsiä sen takia.
- 345345
kdaslkdksad kirjoitti:
lisäys edelliseen, älä nyt ainakaan hanki kameleonttia sen värinvaihtokyvyn takia. kameleontteja ei myöskään todellakaan suositella aloittelijoille, ihan oikeasti. jos sulla ei ole kokemusta liskoista, älä anna liskoparan kärsiä sen takia.
ja katso sen videon toinen kommentti. täyttä asiaa. (siis jos se nyt on se sama enää kun luet tämän)
- kuiva kameleontti
http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/dokumentit/avara-luonto-kameleonttirannikko
Tuosta ohjelmasta tuli mieleen: nuohan ovat kuumassa ja kuivassa maassa, eivät sademetsässä. Kuitenkin esim. herppinetissä porukat pitää ilmankosteutta 60-75% ja sumutetaan ja suihkutellaan ja puhutaan sademetsän ilmastosta ja pelätään kuivuutta.
Joillain englannin kielisissä sivuilla on ollut myös asiaa siitä, että moni pitää kameleontin terraa liian kosteana, jolloin voi tulla sairauksia ja elämä voi lyhentyä. Joissain keskusteluissa suositellaan, että terrassa olisi jopa kaksi sivua verkkoa, jotta ilma vaihtuu eikä mene liian kosteaksi. Suomessa taas terrat on lähes akvaarioita.
Hämmentävää. - liskodisko
Kameleontteja on kuitenkin useampaa eri lajia, osa elää tropiikissa ja toiset taas kuivissa lähes aavikkomaisissa oloissa. Onhan esim. liskojen ja käärmeidenkin kohdalla paljon eroja ympäristövaatimuksissa.
Yleensä pyritään vankeudessa eläimelle luomaan mahdollisimman luontaiset olot, enkä usko että kukaan laittaisi aavikkoeläintä asumaan viidakon olosuhteisiin. Tai näin ainakin toivon.... Ja paljon on eläimiä joita ei ainakaan normi harrastaja pysty kotioloissa lemmikkinä pitämään koska eläimen elinolosuhteet tai ravintotarpeet on niin vaikea saada toteutettua. - Anonyymi
🐐🤔💞
- Anonyymi
oma kameleontti karkas just, onks kellää vinkkei miten houkuttelen sitä???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3012638Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä482521- 1211700
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461370- 1181370
Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301235PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1421193- 741069
- 691060
- 701000