Pekka Haavisto on täydellinen TAIVAANRANNAN MAALARI!
Hänellä ei ole minkäänlaista realismia taloudesta vaan Haaviston opeilla suomesta tulee uusi Kreikka
Hänellä ei ole minkäänlaista realismia taloudesta vaan Haaviston opeilla suomesta tulee uusi Kreikka
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kokoomuksen opeilla vielä lapsenlapsen lapsemmekin maksavat Kreikalle lainattuja rahoja....
Vaalitentin vierailevat kysyjät oli kaikki porvarien edustajia, tasapuolisuuden
vuoksi olisin kaivannut sinne vaikka Tuula Haataista ja Suvi- Anne Siimestä tai
muita vasemmiston edustajia, eipä ollut ketään.
Jokatapauksessa paras vaalitentti mitä olen katsonut.
Haavisto pitää pienituloisten puolta ja pienellä eläkkeellä elävälle se on tärkeä
asia samoin kun työhyvinvoinnin korostaminen.
Olin jo päättänyt olla äänestämättä tuon homousjutun vuoksi mutta siihen on jo
tottunut, illan kaksintaistelu sai minut päättämään että se on sitten Haavisto
joka saa ääneni. Toivon että muutkin pienituloiset antavat hänelle äänensä.
Hyvä esimerkki, kun vertaa, miten ehdokkaat vastaavat kysymykseen, miten vaikuttaisivat Suomen vientiin. Sauli Niinsitö puhuu vaan siitä, että paljon jalkatyötä tarvitaan, Pekka Haavistolla on selkeä ja konkreetinen ajatus siitä mitä tehdään ja missä.
Haavisto:
Kiinnittäisin presidenttinä nykyistä suurempaa huomiota maailman nouseviin talouksiin Aasiassa, Afrikassa ja latinalaisessa Amerikassa, sekä yhteistyömahdollisuuksiimme Venäjällä ja arktisilla alueilla.
Nämä kaikki tarjoavat suuria vientimahdollisuuksia myös suomalaisyrityksille mm. ympäristöystävällisen teknologian, cleantechin kautta. Vihreä talous on kasvussa kaikkialla.
Presidenttinä toimisin myös globaalien pelisääntöjen vahvistamiseksi ympäristönsuojelussa ja työsuojelussa.
Työpaikkoja menetetään Suomesta myös sen vuoksi, että jossakin kilpaillaan heikommilla ympäristö- ja työelämän normeilla. Näihin asioihin Suomen on vaikutettava suoraan EU:n, WTO:n ja YK:n kautta.
Niinistö:
Presidentillä olisi oma roolinsa vienninedistäjänä. Se tarkoittaa jalkatyötä, neuvotteluja ja matkoja. Tässä on varmasti paikallaan toimia yhteistyössä hallituksen kanssa ja heidän apunaan. On myös mielenkiintoista huomata, kuinka muuttuvassa maailmassa ja kehittyvissä talouksissa maiden poliittiset päämiehet ovat avainasemassa viennin kannalta. Näissä neuvotteluissa presidentillä olisi hyvinkin painoarvoa.
Ottaisin myös strategiaa käyttöön. Esimerkiksi saman klusterin tai vaikka pk-yritysten suunnatut vienninedistämisiskut.
Eli Niinistö puhuu vaan ympäripyöreästi ja hoitaisi asiaa noin byrokraattisesti, "hallituksen kautta".
Haavistolla on selvä suunnitelma ja muutenkin sisältöä vastauksessaan.