Miehellani on muutaman kuukauden jalka ollut niin kipea ettei silla tahdo paasta kavelemaan. Rontgenissa ei mitaan nay eika magneettikuvaa suostu tk laakari maaraamaan kun on niin kallis. Verikokeita kun katteltiin niin toinen reuma-arvo (se minka ylaraja on 14) oli 17 ja se toinen, tarkempi, oli hyvinkin alle raja-arvojen. Mitaan sukurasitetta ei ole ja kipua on vain toisen jalan jalkaterassa. Siksi en ymmarrakaan laakarin paatosta tehda lahete reumapolille eika kinttutohtorille. Nyt sitten ensin jonotetaan kuukausikaupalla yhteen paikkaan mista tehdaan lahete toiseen paikkaan jonne sitten taas jonotetaan.
Eli siis alkuperaiseen kysymykseen, mahtaako se nyt kuitenkaan reumaa olla?
Mika todennakoisyys reumaan?
3
229
Vastaukset
- 90++0
Kihti ?
- Jokueräs
Voipi olla reumaa tai olla olematta. Taitaa tänäpäivänä olla ihan käytäntönä, että jos löytyy reumaan sopivia oireita ja vielä verestä löytyy reumaan viittaavia muutoksia, niin se on riittävä syy lähettää reumalääkärille.
Nykyäänhän reuma pyritään saamaan hoitoon jo ennen rtg-kuvissa näkyviä muutoksia ja tosiaan hoitotavoitteena on, ettei niitä synnykään. Tähän päästään, kun reumaepäily lähetetään erikoislääkärille, jo epäilyvaiheessa, eikä odoteta että diagnoosi on kasassa. Reumalääkäri on kuitenkin nähnyt paljon enemmän alkavia reumoja kuin yleislääkäri.
Minä olen muuten magneettikuvien suhteen siinä uskossa, että julkisella puolella yleislääkäri ei voi määrätä magneettikuvia, vaan se on oikeus on erikoissairaanhoidolla. Magneetin saatavuus on myös aika haaste - kiireettömään magneettiin voi hyvin olla kuukausien jono, minä jonotin 2,5 kk. Lisäksi magneettikuva ei todellakaan aina anna parempaa tietoa, kuin rtg-kuva tai kliininen tutkiminen. - fdgdfg
Taalla meilla magneettikuvat tulee ostopalveluna yksityiselta, jonotusaika noin viikon. Voi tosiaan olla ettei tk laakari saa kuvia maarata. Magneetillahan ei reuman kanssa ole mitaan tekemista, lahinna sitaa kuvaa ajattelin jos se on jotain muuta. Monet asiat kun ei rontgenissa nay.
Kihtikin kavaisi mielessa, mutta kyseessa on nuori hoikka mies joka ei ole edes pahemmin viinaan meneva, niin aika epatodennakoistahan se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492048Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3061749- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781203- 671160
- 251071
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23957