Hypo-kortti

vähän epäselvää

Minulla on Hypo Pankin luottokortti. Välillä tulisi isompia ostoksia kortilla. Näyttää, että luottorajani ei aina riittäisi. Toimiiko homma oikein, jos maksan Luottokunnalle korttitilille ylimääräistä etukäteen niin, että luottorajani ei ylity? Riittääkö, että maksan samana päivänä kuin näyttäisi menevän luottorajan yli vai onko syytä maksaa jo päivä pari ennen? Koko laskun olen aina maksanut eräpäivänä. Ei siis jää korollista luottoa rästiin.

Luottokunta ei jostakin syystä suostunut nostamaan luottorajaani ylemmäksi. Minulla on ollut 20 vuotta Luottokuinnan kortti ja kaikki on aina maksettu eräpäivänä. En viitsisi sieltä kysellä syytä asiaan Luottokunnalta. Minulla on muitakin luottokortteja, joilla asiat hoituvat, mutta Luottokunnalla on toimiva systeemi saamatta jääneistä tuotteista ja palveluista. En ole kylläkään koko 20 vuoden aikana joutunut tuohon systeemiin turvautumaan. Kaikki luottotietoni ovat olleet koko ikäni OK.

Siis homma ei ole tapauksessani rahasta kiinni, vaan siitä, että teen paljon nettiostoksia, joissa on käytännössä käytettävä luottokorttia. Voin esimerkiksi panna luottotilille ekstraa 10 keuria odottamaan isompia ostoksia. En kuitenkaan välttämättä pane sinne ilman korkoa rahaa turhaan lojumaan.

4

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voit maksaa etukäteen tarvitsemasi rahan.
      Kannattaa maksaa muutamaa päivää ennen, että varmasti saldo päivittyy.
      -> Jotain rajoituksia saattaa silti olla, ainakin automaatinostoissa per päivä ja tietty per kerta. Mutta en ole varman onko kertaostoksessa joku raja.

      Itse olen kyllä hätätapauksessa saanut luottorajan korotuksen ihan vain siksi kuukaudeksi, ja vain soittamalla luottokuntaan.

    • Mikset?

      Kysy Sieltä LuottoKunnasta?

    • jarkko p.

      Hypon visan kanssa viime lokakuussa niin, että löysin ebaysta todella hyvän tarjouksen, joka oli pakko ostaa juuri silloin. Tiesin, että kortti menee 600 miinukselle, koska oli iso ostos. Maksoin visalle tonnin ylimääräistä ja tein oston - molemmat siis samana päivänä ja kaikki meni ok, eikä siitä mitään ylitysmaksua / korkoa tms. tullut.

    • nähty on

      Kuten täällä jo todettiin, voit maksaa luottokorttitilillesi ylimääräistä ja siten ikäänkuin nostaa luottorajaa. Ei kannata kuitenkaan makuuttaa siellä turhaa rahaa, koska a) siitä ei makseta korkoa ja b) sinua voidaan epäillä rahanpesusta jos summat on isoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      147
      5594
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      139
      3644
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3369
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      37
      3234
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2776
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2314
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2260
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      232
      2222
    9. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      94
      1842
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1302
    Aihe