Tänään oli kummallista aamupahoinvointia... Oksetti, huimasi ja päässä pyöri. Vatsaan sattui myös, mutta nyt kaikki on ohi. Seksin harrastamisesta on kohta viikko aikaa ja kumi oli, mutta se luiskahti lopussa pois. Samaan aikaan on nyt päällä kauhea flunssa, joten ehkä tämä johtuu siitä, mutta yleensä flunssaan ei kyllä kuulu tuollainen aamupahoinvointi, vai? Raskaustetihän pitäis tehdä sellanen viikko kuukautisten poisjäännin jälkeen, mutta mitäpä sille kun kuukautiset on jo muutenkin todella säännöllisen epäsäännölliset ja saa niitä toisinaan odotella se parisen kuukautta. Mitä teen? Onko tää vaan flunssaa, aamupahoinvointiahan tuskin ilmenee jo vikkoa mah.hedelmöityksen jälkeen, vaan pikemminkin neljän viiden viikon päästä, vai?
ei kai vaan raskaana?
pimennossa
3128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Osaatko sanoa menikö sun sisään spermaa? Jos näin kävi, saatat olla raskaana, mutta tuskin saisit raskausoireita noin alussa...pistäisin itse flunssan piikkiin ja niiden kaikkien muidenkin tautien, mitä nyt on liikkeellä, mutta jos asia vaivaa tee raskaustesti. Testejä on monia erilaisia, on olemassa herkempiä testejä, jotka näyttävät tuloksen aiemmin kun normitestit.
Itse odottaisin ainakin pari viikkoa ja teksin testin silloin.
Juu ei liity nuo oireet mahdolliseen raskauteen, liian varhaista on minkäänlaisille oireille. Jos haluat varman tuloksen, kannattaa testi tehdä vajaan kolmen viikon kuluttua yhdynnästä. Siittiöt voivat elää naisen sisällä muutaman päivän, joten ovulaation ei ole tarvinnut olla juuri kyseisenä päivänä, vaan vähän myöhemminkin on voinut tärpätä.
Tee testi parin viikon kuluttua, ei se aiemmin näytä oikein.