Sauli Niinistö julisti vaaliteemakseen, että hän aikoo taistella presidenttinä ahneutta vastaan:
"'Minä tulen taistelemaan ahneutta vastaan sen kaikissa ilmenemismuodoissa" sanoi Niinistö.
Mutta hänen vaalikampanjansa rahoittajat ja tukijat edustava kaikkein ahneinsta saalistusmeininkiä eli juuri sitä joka on johtanut pankkikriiseihin: optiomijonäärejä, ja itselleen hulppeita optioita ja eläkkeitä antaneita yritysjohtajia ja pankkimiehiä.
Niinistön puheilta on mennyt kokonaan pohja pois.
"'Minä tulen taistelemaan ahneutta vastaan sen kaikissa ilmenemismuodoissa" sanoi Niinistö.
Mutta hänen vaalikampanjansa rahoittajat ja tukijat edustava kaikkein ahneinsta saalistusmeininkiä eli juuri sitä joka on johtanut pankkikriiseihin: optiomijonäärejä, ja itselleen hulppeita optioita ja eläkkeitä antaneita yritysjohtajia ja pankkimiehiä.
Niinistön puheilta on mennyt kokonaan pohja pois.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niinistö joka puheissaan hyökkää muka ahneutta vastaan, suosii kaikkein ahneimpia optiomiehiä kampanjansa rahoittajina.
Heidän etujaan Niinistö oikeasti ajaa, ei kansan eikä "työväestön"...
Siinä missä Haavisto on notanut esiin pitkäaikaistyöttömien ja syrjäytymisvaarassa oelvien suomalaisten kysymykset, Sauli Niinistö on johdonmukaisesti rikkaiden ja ns. suurpääoman luottomies.
Useimmille ihmisille ero hyvätuloisen keskiluokan ja oikeasti rikkaiden välillä on aika hämärä, pitkälti siksi että aidot miljonäärit liikkuvat niin toisessa maailmassa kuin tavallinen kansalainen. Emme me heitä kohtaa emmekä tiedä heistä...
Niinistön rahoittajalista on kuitenkin muistutus siitä että tämä todellinen yhden prosentin tai pikemminkin promillen miljonääriklubi on Suomessa olemassa ja häärää varsin aktiivisesti sellaisessakin asiassa kuin Suomen presidentinvaalit.
Heille ei suinkaan ole yhdentekevää kenestä tulee presidentti, ja he ovat päättäneet että se on Niinistö. heillä on tarve varmistaa että heidän etunsa pysyvät ja paranevat.
Heillä on rahaa ja vaikutusvaltaa tehdä se kuten haluavat.
Niinistön lähes kahden miljoonan euron kampanjabudjetin ovat rahoittaneet pääosin joukko suuria yksityis- ja yrityslahjoittajia.
Viisikymmentäkahdeksan suurinta lahjoittajaa, jotka ovat antaneet 10 000 euroa kukin, vastaavat yli puolesta kampanjan rahoituksesta. Jos mukaan lasketaan 5000 euroa tai sitä suuremmat lahjoitukset, 88 suurlahjoittajaa ovat antaneet yhteensä 734 500 euroa, eli lähes ¾ kampanjabudjetista.
Koska kellä tahansa taviksella työssäkäyvällä ei löydy 10 000 euroa taskun pohjalta, suurlahjoittajien lista lähes yksinomaan liikemiehistä, joille moinen summa saattaa olla jopa pikkuraha. Listalla ovat esimerkiksi kiinteistösijoittaja Heikki Vaiste (pääomatulot 7,6 miljoonaa euroa v. 2010), Nokian Olli-Pekka Kallasvuo(tulot 8,7 miljoonaa v. 2010) ja yhtiöittensä kautta suursijoittaja Henrik Kuningas (pääomatulot 2,7 miljoonaa) sekä Planmecan omistaja Heikki Kyöstilä (pääomatulot 15,2 miljoonaa).
Vaikka 88 lahjoittajan joukko vaikuttaa pieneltä ja 10 000 euron kertalahjoitus isolta, jotkut taustatahot näyttävät lapioineen Niinistölle vielä isompiakin summia kanavoimalla lahjoituksia taitavasti pelaillen eri tahojen nimiin.
Niinpä esim. JOT Automationilla rikastunut Veikko Lesonen on lahjoittanut 10 000 sekä henkilökohtaisesti että myös yhtiönsä Head Invest Oy:n kautta. Näin hän on pystynyt kiertämään 10 0000 euron lahjoituskaton...
Jyrki Laakkonen (pääomatulot 1,1, miljoonaa euroa) puolestaan on kanavoinut 10 000 euron lahjoitukset sekä Kauppahuone Laakkosen että tytäryhtiö Pohjois-Karjalan kirjapaino Oy:n kautta. Sama peli!
Kiviainesyhtiö Seepsula Oy:n omistava Sjöblomin perhe (Seppo, Juhani ja Karl Sjöblom) on lahjoittanut kampanjaan yhteensä 30 000 euroa.
Muidenkin lahjoittajien välillä on monia bisnes- ja sukulaisuusyhteyksiä joiden takia rahoittajapiiri alkaa tarkemmalla tutkimisella näyttää varsin läheisesti verkottuneelta hyvävelikerholta.
Lahjoittajalistan valossa Niinistön julistus ”ahneuden vastaisesta kampanjasta” näyttäytyy lähinnä irvokkaana.
Niinistöä ovat 10 000 euron lahjoituksilla tukemassa mm. Stora Enson entinen johtaja Jukka Härmälä jonka 58 000 euron kuukausieläke lienee Suomen suurin. Ahneutta jos mikä.
Stora Enson menestys ja rikkauseei tosiaan oel yksin häenne saavutuksessa, firma on toiminut kymmenniä vuosia ennen häntä!
Samoin kymppitonnin tukimiehenä on häärännyt Peter Fagernäs joka Fortumin hallituksen puheenjohtajana tuli tunnetuksi Mikael Liliuksen jättioptioiden puolustajana. Meidän veronmaksajien rahoilla!
Ja optioista puheen ollen, kymppitonnin tukijoiden listalla on myös Erkki Helaniemi, osakas Alexander Corporate Financesta jonka kerrotaan ”laatineen valtaosan Suomen optio-ohjelmista”.
Hän on rikastunut sillä että on neuvonut, miten yritysjohtajat ja varsinkin valtionyhtiöiden hallintoneuvostojen jäsenet ovat saaneet laatia itselleen hulppeita palkitsemisjärjestelmiä!
Eikä tämä ole Niinistön mielestä muka ahneutta? Ahneutta toiseen potenssiin.
Niinistön kampanjan rahoitus paljastaa että hänen vaalipuheensa on tyhjää puhetta, etten sanoisi petosta äänestäjiä kohtaan.
Onpas tosiaan uskomaatonta, että Niinistö ei ole julkistanut avoimesti taustavoimiaan. Nuo äijät eivät anna kymmeniä tuhansia euroja Niinistölle odottamatta häneltä miellyttäviä vastapalveluksia!
Näistä asioista olisi pitänyt puhua enemmän mediassa ja suoraan!
Kaikki ihmiset eivät edes tiedä että ketkä Haaviston taustavoimat todellisuduessa ovat!
En muutenkaan luottaisi Niinistön puheisiin, koska tähän päivään mennessä ei sellaista kokoomuslaista ole nähty joka oikeasti vastustaisi ahneuden politiikkaa ja yrittäisi saada oikeudenmukaisuutta Suomeen. Kokoomuksen taustavoimilel se ei tietenkän käy koska silloin kaikkeiin rikkaimmat joutuisivat maksamana enemmän veroja kuin nykyisin.
Niinistö on surkuhupaisa haastaessaan Haaviston talouskasvun yksioikeiseti ymmärretystä hyödystä kaikille kaikkialla.
Virtaset ja korhoset tajuavat selkärangassaan ettei talouskasvu merkitse samaa, kuin miten siitä koituva hyvä jaetaan.
Kun Niinistön yksi pääteema on ollut syrjäytyminen, luulisi hänen ymmärtävän kumisevan tyhjyytensä puhuessaan sokeasti talouskasvun kaikkivoipaisuudesta.
Syrjäytymisen vähentämien edellyttäisi verotuksen muuttamista niin että rikakimmatkin joutuisivat osallistumaan niihin talkoisiin.
Sehän ei kokoomukselle käy!
Haavisto on osoittanut huomattavaa jämäkkyyttä ja henkistä tasapainoa koko kampanjan ajan.
Sudämelliset onnittelut hienosta kampanjasta! Kymmenen pistettä!