Kertokaapas missä on parhaat ja kauneimmat retkeilyalueet Oulussa tai lähiympäristössä? Makkaranpaistopaikan kera kiitos:) Olisin kovin iloinen jos joku osaisi neuvoa!
Oulun retkeilyalueet
Ella
42242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oulun Rajahaudasta, venesatamasta pääsee luontopolkua pitkin Letonniemeen, on meren rannassa ja siellä on ainakin nuotiopaikka. En ole käynyt siellä pariin vuoteen, joten tämän hetken kuntoa en tiedä.
Oulun Sanginjoella on ainakin yksi retkeilyalue, niin ikään notskipaikalla (ja jopa laavulla?) varustettuna.
Koitelin virkistysalue? Siellä on koskia, kallioita jne.
jotain:
http://www.kiiminkijoki.fi/sivu/fi/yleista/koiteli/
ja
http://www.villipohjola.fi/item.asp?Section=681&Item=1338
Äimäraution teltta kylää.Omat juomat mukaan!
Sulle tuli kovin huonoja vastauksia. Retkeilyalueista ois saatavana jonkinlaisia oppaitakin Oulun Neuvokkaasta. Paras retkeilypolku on Pilpasuolla. Polku on noin 7-8 km pitkä. Varrella on kaksi nuotiopaikkaa. Se alkaa Peräkylästä noin kahden kilometrin ajomatkan päässä. Sanginjoella on kolme retkeilypolkua: Kalimen retkeilypolku on suosituin. Sinne pääsee vaikkapa Kalimenlammen kautta. Isokankaan retkeilypolku kiertää mm. Isonkankaanjärven ja Asmonkorven kautta. Sanginjoen riistapolku kiertää Korpilammen. Kaikki nuo kolme polkua ovat melko lähellä toisiaan. Sitten lyhyempiä polkuja löytyy myös kaupungistakin, mutta niissä ei ole tarkoitus kyllä makkaroita paistella.