Eli muutin vuokra-asuntoon jossa kuitu vedetty asuntoon niin, että seinässä RJ45 liitin. Mukaan tuli Telialta (asun siis ruotsissa) intenon XG6745 -switchi.
Saan netin toimimaan nyt niin että tuohon switchiin on vedetty kaapeli tuosta seinäpistokkeesta Wan-liittimeen ja yksi kaapeli vedetty yhdestä portista suoraan koneelle.
Tämä siis toimii ongelmitta, mutta nyt täytyisi ehdottomasti saada internet toimimaan langattomasti.
Minulla oli jo ennestään itsellä Telewellin TW-EA510 v3 wlan-routeri. Kuinka saisin netin nyt langattomaksi vai onnistuuko edes näillä laitteilla?
Yritin itse jo kaikenlaista mutta ei vain toimi. Tuossa televellissä on se tulo-liitin RJ11. Täytyisikö siitä tuloliittimestä vetää kaapeli tuohon switchiin johonkin porttiin? switchin portit on kaikki ihan normaali rj45. pitäisikö toimia niin että laitan semmoisen kaapelin jossa molemmissa päissä rj11 menemään routerin tuloliittimestä switchin porttiin? ymmärtääkseni rj11-liitin toimii rj45 sisällä?
Onko tuo switchi pakko olla välissä vai voinko kytkeä tuon telewellin suoraan seinään?
Ilmeisesti tuo telewell kuitenkin pitäisi toimia kuituliittymässä?
Suuret kiitokset jo valmiiksi kaikille vastaajille! :)
Inteno XG6745 + TW-EA510 v3 kuitutalossa
2
529
Vastaukset
- jugernaut
Noh ei kai nyt näin vaikea homma pitäisi olla teille jotka näistä ymmärrätte... vastatkaa ihmeessä! Suuret kiitokset!
- -------
Niin RJ11 liitentään kytketään vain ja ainoostaan ADSL linja joka siis tulee norm puh pistokkeesta.
Kytke suoraan seinästä verkkokaapeli TeleWelin porttiin 4 (nimenomaan tohon 4 porttiin numerot näkyy takana), sitten kirjaannut hallintapaneeliin ja muutat IPTV Type 2 https://www.telewell.fi/ohjeita/iptv_asetukset.htm (muista tallentaa asetukset kahdesta tallenna asetukset painikkeesta). Nettiyhteys ei itselläni muodostunut automaatisesti joten piti klikata hallinnan etusivulla yhdistä painiketta. Itselläni oli TeleWell 520 jossa noin "toimi". Mutta juu jos haluat että hyvin toimivan, niin kannattaa unohtaa tommonen kikkailu ja ostaa suosiolla WLAN reititin, halvimmillaan 20€ paikkeilla.
Nettiliittymäsi nopeus ja langattoman käyttötarkoitus ratkaisee pärjäätkö ihan halvimmilla vaihtoehdoilla. Halutessa voit kytkeä switchiin koneet kaapelilla ja WLAN reitittimen jonka kautta pääset langattomasti nettiin, näin WLAN reitittimen kuormaa voi vähentää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit705798KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2304529Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202558Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei272483Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT731478Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111383- 961305
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281286seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa961176Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191151