Rekkaliikenne Kuusankoski,Kouvola

No nyt kun tuo Pessankosken silta on ollut jo useamman vuoden UPM tehtaan sisääntuloliikenteelle.
Miksi rekat ajavat edelleen Kuusankosken keskustan kautta sekä Voikkaan keskustan kautta?Osa Kouvolan.

UPM alkaa olemaan niin pieni veronmaksaja Kuusankoskelle että eiköhän tuo liikenne pidä pakottaa sinne isolle tielle ja sitä kautta Pessankosken sillalle ja tehtaalle. Vaaka asemakin on sillä puolen mistä sisään ajo on suunniteltu.

Nyt me asukkaat maksamme isojen autojen tien painumiset keskustasta.
Putkirikot ja johto vauriot painumisen myötä.

Tehtaan yli innokas turvallisuus mies saa kyllä nopeus näyttöjä tehtaan kohdalle ja tutkia porttivahdeille ym.

Mutta autoilijoille ei saa sitä kuria että ajetaan sieltä ison tien kautta!!

Mene tutkaamaan siihen yhtiön ammattikoulun kohdalle ja olisit laittanut sen nopeus näyttösi siihen.

Jatkuvasti ajavat liikenne ypyröiden reunojen päältä,ja keväällä korjataan ja kuka maksaa?
471094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Kun loppuu koko tehdas kohta!

Äänestä
  • "Kun loppuu koko tehdas kohta! "

    Koska?

    Äänestä

  • Ai sekin kirjoitti:

    "Kun loppuu koko tehdas kohta! "

    Koska?

    UPM:llä on merkittävä parannusinvestointi varmin merkki tuotantoyksikön tulevasta sulkemisesta. Sellun talteenottolinjahan taisi tulla uusittua, joten varmat merkit on.

    No, toivottavasti ei, mutta tuo rekkaliikenne on kyllä aika paha. Suoraan keskustan läpi ajavat. Syy on siinä, että suurin osa liikenteestä tulee etelästä, mutta Pessankoskelle ajetaan pohjoisesta. Melkoinen lenkki pitää heittää jos Keltistä aikoo Pessankosken kautta kiertää.

    Pitää vaan panna kiertoliittymiä lisää ja korotettuja suojateitä, niin iso tie alkaa houkutella. Läpiajokielloista saattaa (ehkä) olla myös jotain hyötyä. Kyllähän siinä puoli tusinaa mummoa joka vuosi suojatiellä teilataan, joten kyllä liikenneturvallisuuteen pitäisi panostaa.

    Äänestä

  • Qsaa=/C:stä kirjoitti:

    UPM:llä on merkittävä parannusinvestointi varmin merkki tuotantoyksikön tulevasta sulkemisesta. Sellun talteenottolinjahan taisi tulla uusittua, joten varmat merkit on.

    No, toivottavasti ei, mutta tuo rekkaliikenne on kyllä aika paha. Suoraan keskustan läpi ajavat. Syy on siinä, että suurin osa liikenteestä tulee etelästä, mutta Pessankoskelle ajetaan pohjoisesta. Melkoinen lenkki pitää heittää jos Keltistä aikoo Pessankosken kautta kiertää.

    Pitää vaan panna kiertoliittymiä lisää ja korotettuja suojateitä, niin iso tie alkaa houkutella. Läpiajokielloista saattaa (ehkä) olla myös jotain hyötyä. Kyllähän siinä puoli tusinaa mummoa joka vuosi suojatiellä teilataan, joten kyllä liikenneturvallisuuteen pitäisi panostaa.

    No nyt parannetaan!
    Niin kauan kun saadaan Myllykoskelaiset,valtion tuella taas töihin.
    Siis UPM saa valtiolta työllistämistukea jokaisesta palkatusta Myllykoskelaisesta.
    Ja UPM herrat saa ilmaisen työvoiman ja osinkoja sitten voipi taas nostella hyvillä mielin kun valtio maksaa.
    Pitäiskö perustaa joku firma?

    Äänestä

Kaippa ne yksityiset rekkat saa ajaa yleisillä teillä missä haluaa jos sitä ei ole erikseen kielletty. Ei ainakaan UPM voi käydä määräämään missä rekat saa ajaa ja missä ei.

Äänestä

Niitähän voi ohjeistaa jos tehtaalle ovat tulossa!!
Ja sanktioita jos ei totella.
Näin se menee suuressa mailmassa,jos et tiedä!
Pari viikkoa pois tehdas alueelta niin eiköhän tuo opi rekkakin tuonne runkotielle.
Näinhän sitä tehdään jos tehtaan alueella tötöilet autoinesi.
Se on vaan UPM halusta kiinni:

Äänestä

Tehtaaalla on työntekijät vähennetty niin minimiin ettei sieltä kukaan kerkeä Kuusankosken keskustaan rekkoja vahtimaan.

Ehkä suuressa maailmassa mutta ei Suomessa yritykset pysty liikennettä ohjailemaan ja määräilemään missä saa ajaa ja missä ei.

Äänestä

Kun tehdään yleisiäteitä tehdään ne niin että ne kestävä nykyliikenteen. Tehdään ne semmoisiksi että niissä voi ajaa särkemättä niitä linja-autoilla, kuorma-autoilla ja rekka-autoilla. Jos keskustan teillä ja ympyröissä ei saa ajaa raskaalla kalustolla kielletään se liikennemerkein eikä siirretä vastuuta yhdelle yritykselle jolle se ei missään nimessä kuulu. Tehdään myös kaksi aikaisempaa liikenneympyrää valmiiksi ennen kuin aletaan rakentamaan kolmatta. Vai onko betoniporsaat ja metalliaidat lopullisia. Loppuiko kivet kesken?

Äänestä
  • Kun keritään.
    Niitähän on sellaisiakin että voivat hankaloittaa rekkojen liikennettä siellä kylän sisällä.
    Niin nopeammaksi/helpommaksi tulee ajaa isontien kautta
    Ja minusta se on vähän eriasia ajaa yli 60t tukki autolla keskustan läpi kuin kuorma/jakeluautolla.
    Puhutaan kuorma-autoista ja rekoista.Painot pikkasen eriluokkaa.

    Äänestä

Olen samaa mieltä että rekat pois keskustasta mutta se ei ole minkään yrityksen tehtävä lähteä kieltämään. Ei ainakaan sellaisen yrityksen kenen rekkoja ne ei edes ole. Jos ne kerran halutaan pois keskustasta niin kielletään se liikennemerkein. Jos ei kielletä niin tehdään teistä sellaisia että ne kestävät.

Äänestä

Tiestöstä et saa sellaista keskustaan että se kestää vuodesta toiseen 60t rekkojen painon.No routakin liikuttelee osansa,mutta rekka siihen päälle sillon kun routii on vielä iso juttu kestävyyden kannalta.
Minkä UPM tänäpäivänä maksaa veroja/työntekijät,on pienentynyt aika tavalla vuosien saatossa.
Pitääkö siintä antaa jotain etuoikeuksia kyseiselle yritykselle koska sinnehän ne tukkiautot ovat menossa.Vai onko joku nähnyt että niitä puretaan jonkun pihalle?
Tässäkin asiassa ollaan niin saamattomia kaupungin puolelta että voi ,voi.
Kummastokohan nyt isommat säästöt tulisi,huolehtia esim.tuosta tiestöstä.
Vai säästää kirjastoisssa,vanhusten uinneissa,ym. aika mitätömiä säästöjä tuovissa mutta,palveluita vähentämisesä.

Kyllä tuohon rekkaliikenteeseen pystyy vaikuttamaan niin UPM kuin kaupunkikin.
Niitähän on mailmalla sellaisia kaupunkeja joihin ei edes kevytkuorma autoa isommalla autolla saa mennä klo.7-22.00 välisenä aikana.
Ja jos tuona aikana siellä ajat se on sellaset sakot että hyvä että ei auto jää valtiolle.
No en tiedä tarvitseeko tuosta keskustan läpi sitten yölläkään ajaa.

Saiskohan tuonne vielä oikein pienen ympyrän Lidlin kulmalle?

Äänestä
  • olis paikallaan lidlin nurkalle.
    yks kaista suoraan heinolantielle.yks helsinkiin...yks sitte yhdysväylä kumpaankin.mutta yhtään toivon mukaan ei kirkon suuntaan.

    Äänestä

hyvinkin
Yhdeksän tukki rekkaa eilen tunnin aikana Niemeen ja pois päin Kuusaan keskustan läpi.
Sekä kolme muuta-

Äänestä

Harvoin näkee sellu/paperi-tehtaalla tukkirekkoja. Itse en ainakaan viitsi kiertää puutavara-autolla mistään pessankosken kautta jos tulen esim. vt 6:lta tai vt 12:lta.

Äänestä

ihan mikä sinusta hyvältä tuntuu.
Mutta tulet mistä hyvänsä,kohta kierrät.
Kaupnugille on laitettu aloite ja menee todennäköisesti läpikin nyt.
Jotenka kuljeta nyt minkälaisia risuja hyvänäs.
Jotenka kannattaa varmaan ruveta neuvottelee uusia sopimuksia jos tulee takkiin kirtolenkki.

Äänestä

Siis meinaatko että kaupunki pystyy kieltämään yleisen tien käytön joltain tietyltä kuljetusmuodolta tietylle firmalle menosta.

Jos nyt mentäisiin jostain syystä tuolle linjalle että joltain tietyltä kuljetumuodolta kiellettäisiin jostain ajo. Niin kyllä se sitten koskisi sellaistakin joka olis menossa vaikka Ivaloon. Tai johonkin muuhun Kuusankosken firmaan. No tietysti tässä uudessa kaupungissa kaikki tuollainen on mahdollista yli neljän kilometrin päässä kymenlukosta.

Äänestä

Kyllä pystyy.
No mitä järkeä nyt on kieltää UPM menevät.
Kyllä tästä nyt on yleisesti kysymys.
Kellon ajalla kielletään.
Esim.Klo.6.00 - 24.00 vlisenä aikana rekkaliikenne kielletty kaupungin läpi.
joki erikoinen kaupan purku on eri asia..

Äänestä

Rekat alkavat kohta aajamaan tavaransa tehtaalle ja pois kohta Pessankosken kautta.
Ja Lahti / Helsinki suunnalta tulevat ajavat jatkossa Tykkimäen rampille asti ja Heinolan tietä ,ja sieltä Kuusaan niemeen.
Sekään ei onnistu että kierrettäisiin Voikkaan kautta,jos tullaan Helsingintietä.
Jotain älykästä ja järkevää kerrankin saavat aikaiseksi.

Äänestä

Nyt kun osa rekkaliikenteestä on saatu kiertämään pois Kuusankosken keskustasta.
Voikkaankautta tehtaalle,vaaka asemalle, ylinopeudet ovat olleet aika hurjia.
Aamuisn Voikkaan suoralla ennen Tekomäkeä vauhtia parhaimmillaan liki 80km/h
Mutta pääsääntöisesti 65-70 km/h
Sama ylinopeus jatkuu Liikenneympyrän jälkeen Mattilantiellä,aina Kuusaanniementielle asti.
Matilantie josta paljon kääntymisiä sivuteille,aiheuttaa valtavasti vaaratilanteita päivittäin. Talven aikana neljä kaiteeseen ajoa,auton kääntyessä sivutielle.
Matilantien ja Harjuntien liitymässä suojatie jossa kulkee paljon lapsia.
Törkeää piittaamatomuutta raskaalta liikenteeltä suojtietä kohtaan jossa kulkee paljon ihmisiä.
Mutta ei sitä enää siintä vauhdista juuri auto pysäytetä kuorman kanssa tai ilman.
Takaisinpäin ajaessa rekat tyhjänä auton vauhti kovenee Voikkaalle päin tultaessa. eli liki 60-80 km/h suojatietä kohti.

Tietä on valvottu nyt vuoden vaihteesta asti nopeus ja kameravalvonalla, ja nyt alkaa toimen piteet.
Autoja on kuvattu liikuvalla kameralla kymmeniä joissa huomattava ylinopeus.

Äänestä

Kovat oli nopeudet eilen ilalla rekoilla.Isot mainokset vielä autojen kupeessa
Musta rekka jossa VAPON mainokset ja toisessa ORPE.
Se ois siltä erää työt autohommissa näiltä kuskeilta tehty kun ois siniset miehet olleet tienreunassa.

Äänestä

Rekkamiehet noudattavat tunnollisesti nopeusrajoituksia sehä huomioivat muun liikenteen todella mallikkaasti.
Koskaan en ole nähnyt rekkaa, joka olisi ajanut kolmion takaa henkilöauton eteen
enkä havainnut rekan huohottamassa edellä ajavan auton takapuskuriin.

Äänestä
  • Ai et ole havainnut rekkamiehen huohottavan takapuskuriin. Sulla ei sitte ole autoa eikä korttia päästäksesi toteamaan tilanteen.

    Äänestä

  • kohta kiertää kunhan nuo seittemän ympyrää saadaan tehtyä tohon maunukselantielle.

    Äänestä

Minne?
Esson baariin kahville!
Ne meinaa rekkamihet että kahvi loppuu tai ainkin jäähtyy.
Siksi pitää kaupunki alueella laskea sen minkä vehkeet kiihtyy ja kulkee.
Tukki kuskit taas tuulettaa puita mäntypistiäisistä että ne ei ole syömässä koko kasaa tehtaalla.
No poliisit kyttää mopo poikaa, josko se ois viritetty.
Mutta tukki kuskia ei tarvitse pysäyttää vaikka ,kuormat on kuin heinäkuormia ja pankot niin ylhäällä että tavalinen puliainenkin näkee että jos ne on lastattu tasan niin tähän vuoden aikaan se on varma että kuorma on ,reilusti ylikuorma.
No meidän alueen liikkuvan poliisin päällikkö on mikä on.

Äänestä

Menkää pitemäksi aikaa Kuusaaniementielle ja Mattilantielle.

Ei riitä että siintä ajetaan PARTIOAUTOLLA ohitse.
Liikkuva poliisi sinne.ja niin että rekkamiehet ei kerkiä ilmoitelemaan toisille,että nyt ne on siellä.
Käyttäkää poliisit päätänne,vai eikö riitä m......naa sakottaa raskasta liikennettä.
Ne on joilain autoilijoilla vissiin nuo nopeusmitarit jäännyt ottamatta siinä auton oston yhteydessä siihen koppiin. Tai sitten osa kuljetajista on niin sokeita että ei näe nopeusrajoituksia.
Ohitustieltä noustaesta ,neljäntien risteys nimeenpäin .Väistämisvelvolisuus rekoilla
Ja silti tullaan isomman oikeudella suoraan eteen vai eikö se kuski osaa vaihtaa vaihdetta että tarvitsee tulla pysähtymättä.

Äänestä

Nyt niitä vaaka autoja liikenteeseen.

Tuoretta puuta keväällä metsäsätä. Ja kuormat kukkupäitä että ei pankot piisaa.
Varmaan mennään reiluilla ylikuormilla.
Vai eikö poliisit uskalla puuttua asiaan?
Epäilen vaan että ei riitä taito ja tieto laskea,tai vaakojen käyttö vähän hakusessa.
Eihän sille muuta selitystä löydy,onhan noita aina ollut vähän huonojakin ja tyhmiä poliiseja.

Äänestä

Koskahan käydään vastaavaa Kuusankoskelta.
Onko jo tämän kesän jälkeen.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012052215608476_uu.shtml

On se kyllä ihme että,noilla hakkeilla ,puilla ja yleensäkkin tavaralla on noin kova kiire tehtaalle.
Kyllä siinä aika moni rekkakuski ajelee aika tuurilla.
Poliisit mennyt aina suuntaan tai toiseen muutamaa minuuttia enenkuin sieltä tulee rekka jossa on reilu ylinopeus.
No pääsee tietysti kesälomalle ku ei ole korttia millä ajaa,jos ei aja sitten kaverin,veljen tai sukulaisen kortilla.

Äänestä

"Koskahan käydään vastaavaa Kuusankoskelta."

Ai humalassa kolmion takaa rekan eteen. Ja mielestäsi syy on rekkakuskin. Voi morjens teitä jolla ei ole mitään omaa elämää, eikä lääkitys kohdallaan

Äänestä

Misäs se Suuren Kouvolan poliisi luuraa?
Kun ei kerkiä ratsaamaan tehtaalle menevää raskasta liikenettä.
Tutkaa ollaan pitämässä kyllä kun,tehtaan työntekijät vaihtavat löysiä.
Ei sinne rekkaliikenne silloin ole vilkaimillaan sen tietävät autoilijatkin,kun on löysin vaihto.Jotenka kytätään ihan tarkoituksella henkilöautoja.

Poliisi ei uskalla ratsata noita raskaita ajoneuvoja!Vai onko tullut oikein ylemältä taholta käsky että niihin ei kajota.
Kuusankosken kirkon alapuolella tie on niin painunut että pysyisi junakin ajourissa.
Makssako UPM tien ja putkistot tien alla,kun sen toimesta tie painunutkin.
Koska pamahtaa ensimäinen putki?

Äänestä

Koska UPM Osalistuu teiden varsien siivoukseen?
Rekat jotka tuovat puita ja haketta tehtaalle, eivät nähtävästikkään siivoa purun jälkeen autoja ,vaan irto roskat lentelevät pitkin teitä ja toisten autojen ja ihmisten päälle.
Pessankosken tie tuntuu olevan yleinen putsauspaikka.
Nostetaan vauhti 80km/h ja katsotaan paljonko roskia lähtee.
Sitten ne on vastaan tulevien ja takana ajavien päällä.
Ja rojut jää tielle pyörimään edelleen ja sinkoilevat sitten taas renkaista edelleen toisten autoihin.

MISSÄ POLIISI !!??

Äänestä

niillä on sellaiset torvet katolla

Äänestä

Kuusaan keskustan läpi ajelee joka päivä tukkirekat lasti päällä tehtaalle ja tyhjänä pois vaikka se on liikennemerkeillä kielletty , ei näy poliisia. Ja on aika tyhmää porukkaa siellä rekan ratissakin kun eivät ymmärrä liikennemerkkejä, todella hyvää mainosta nämä nuijat firmoilleen.

Äänestä
  • Itke lisää.

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Itke lisää.

    mitä puukenkäpelle? näkyykö 30 senttiä persviirua kelissä kuin kelissä ja paskamaha röhöttää ratin päällä?

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    mitä puukenkäpelle? näkyykö 30 senttiä persviirua kelissä kuin kelissä ja paskamaha röhöttää ratin päällä?

    😂 Ottakaa videolle näitä paskamahojen suorituksia ja lataatte tubeen ja töktökkiin! Kyllä se into keskustan läpi ajamiselle hyytyy, kun isolla porukalla naureskellaan. Selkeä kielto merkki on Helsingintien ja Valtakadun risteyksessä. Joten virkavaltakin voi sakottaa, mikäli persviirut ei noudata liikennemerkkejä.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    😂 Ottakaa videolle näitä paskamahojen suorituksia ja lataatte tubeen ja töktökkiin! Kyllä se into keskustan läpi ajamiselle hyytyy, kun isolla porukalla naureskellaan. Selkeä kielto merkki on Helsingintien ja Valtakadun risteyksessä. Joten virkavaltakin voi sakottaa, mikäli persviirut ei noudata liikennemerkkejä.

    Tulepa kuvaamaan niin vedän puukenkällä kurkipotkun kuuppaasi.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Tulepa kuvaamaan niin vedän puukenkällä kurkipotkun kuuppaasi.

    Sehän nähdään, naulaan tuollaisen vammasen paskamahan mökin kurkihirteen munista!

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    mitä puukenkäpelle? näkyykö 30 senttiä persviirua kelissä kuin kelissä ja paskamaha röhöttää ratin päällä?

    KA-Lervolla on aina lämpöiset prujut kolitsipöksyissä ja ajouraa näkyy koleme tuumaa kolitsin alta.
    Lukekeehan mitä siellä Perseössä ja Protestilan Seompaarisa muuta tapahtuu.
    Kylä KA-Lervo saa kaania lbs111 kanssa ajaa Perseöstä Kuusaalle ja ympyrästä takaasi.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Sehän nähdään, naulaan tuollaisen vammasen paskamahan mökin kurkihirteen munista!

    Ei sun itsemurhayksiössäs ole mitään kurkihirttä. Sähköistä puhumattakaan

    Äänestä

joko olette laittaneet nimen vetoomukseen
(on kirjaston eteisessä)
vetoomus: sallia poliisin ampua ja hakata upm paperityöläisiä ilman mitään syytä

Äänestä
  • Syyksi kelpaa se että heillä on parempi palkka!

    Äänestä

  • Ainoa vetoomus minkä sinä pystyt allekirjoittamaan on käteenvetoomus.

    Äänestä

  • Nimi on laitettu!

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Nimi on laitettu!

    Piirsitkö nahkatussilla kämmeneen??

    Äänestä

KA-Lervo ajoi Kuusaan ympyröistä suoraan läpi.
On se kauhia rahtimulli ko on kilitseissa lämpööset mennen tulle.
KA-Lervosta voi lukea lisää useasta eri lähteestä ja kutsua vaikka Kuusaalle. "Tuppa Kuusaalle"
Näm on toden totta tosijuttuja!

Äänestä
  • Jaa, se on jo näköjään perjantaina aloitettu sillä Lidlin tarjousoluella. Ja lauantaille kittaaminen vain kiihtynyt. Nyt korkki kiinni!

    Äänestä

KA-Lervolla on jo prujut kolitsissa ja kolmetuumaa ruskiaa ajouraa näkösällä.
Kuusaan Liidyli on Lervon reitillä siinä missä Perseön Seom paarikin.
Varokeehan siellä, kun kauhia rahtimulli KA-Lervo sikasikkura silmillään Kaania Vaabikella tähtää niihin ympöröihin.
Siinä kymppipyörä Kaania ruopasee mukulakivet irti samallaviisee, kuin lähti Rotestilan Sellin kulmalta kanttikivet lentoon männäsyksyn räntäsateissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Korjataan ja maksate kirjoitti:

No nyt kun tuo Pessankosken silta on ollut jo useamman vuoden UPM tehtaan sisääntuloliikenteelle.
Miksi rekat ajavat edelleen Kuusankosken keskustan kautta sekä Voikkaan keskustan kautta?Osa Kouvolan.

UPM alkaa olemaan niin pieni veronmaksaja Kuusankoskelle että eiköhän tuo liikenne pidä pakottaa sinne isolle tielle ja sitä kautta Pessankosken sillalle ja tehtaalle. Vaaka asemakin on sillä puolen mistä sisään ajo on suunniteltu.

Nyt me asukkaat maksamme isojen autojen tien painumiset keskustasta.
Putkirikot ja johto vauriot painumisen myötä.

Tehtaan yli innokas turvallisuus mies saa kyllä nopeus näyttöjä tehtaan kohdalle ja tutkia porttivahdeille ym.

Mutta autoilijoille ei saa sitä kuria että ajetaan sieltä ison tien kautta!!

Mene tutkaamaan siihen yhtiön ammattikoulun kohdalle ja olisit laittanut sen nopeus näyttösi siihen.

Jatkuvasti ajavat liikenne ypyröiden reunojen päältä,ja keväällä korjataan ja kuka maksaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu