Mitä sekoittaisin ruuan sekaan, että saan koiran syömään enemmän. Koira on tosi hoikka tytteli. Ja lisäruoka olisi tosi tarpeen.
Nyt syö Hill´s nappulaa, piimää ja loraus öljyä.
Tulee aina kyllä syömään, mutta jättää annoksesta puolet. Olis kiva saada hieman lihaa luiden päälle... Liikkuukin paljon, joten olis hyvä saada se syömään enemmän että lihaksetkin kasvais.
Kasvattajalta en saanut apuja asiaan.... :-(
Vuoden vanha irlis syö huonosti.
6
242
Vastaukset
- Klöä
Miksiköhän et lihaa anna koirallesi?
- 1+4
no mene nyt seuraavaksi kyselemään apuja tuulenkoirista niin kasvattajasi ja sinut haukutaan maan rakoon välittömästi.
onnea vaan - Sarah
Olisiko joku muu nappula koirallesi maistuvampi? Mauissa on kovasti eroja. Meidän irlispojille maistuu Specific-ruoka. Kannattaa kokeilla erilaisia että se maistuva löytyy.
- vaihtoon
Kokeile vaihtaa nappulamerkki toiseksi ja jätä piimä pois. Ehkäpä koirasi ei pidä niistä. Lisää ruokaan raakaa rasvaista lihaa, esim. jauhelihaa ja vettä sekä loraus kalaöljyä, joka on yleensä maistuvaa.
- 15tytsy
koirilla (varsinkin nuorilla) saattaa olla kausia jolloin ne eivät syö kovin paljon. joillakin yksilöillä saattaa olla jopa paastopäiviä, eikä niille koidu mitään vahinkoa tästä.
mutta jos tätä on jatkunut jo pitkään, en suosittele lisäämään (ainakaa joka ateriaan) jotaki ylimääräistä herkkua (maksaa, kananmunaa, jauhelihaa tms.) joskus voi tosiaan laittaa yllämainituista hieman ruuan sekaan, mutta ei useasti jottei koirasta tule nirsompi.
Itse kokeilisin esim. nappuloiden liottamista kuumassa vedessä (pehmentää ne ja useasti tekee syömisestä miellyttävämpää) n.15min. maalaisjärkeä mukaan peliin ja kehittelemään omia keinoja.
jos mikään ei auta suosittelisin ottamaan yhteyttä eläinlääkäriin. - KTP
Koirasi on vielä nuori, isot kehittyvät ja vahvistuvat hitaasti. Valmis alkaa olla vasta 2-3vuotiaana.
Jos teil on jalkojen kasvu ok, niin sitten jo uskaltaa kokeilla energisempää ruokintaa.
Kyll mäkin suosittelin että lisäisit nappulaan vaikkapa rasvaista lihaa. Netistä etsimällä varmasti löydät tuotteita ja oman paikkakuntasi myyjiä. Usein myös raaka-liha on koirille uppoavampaa kuin nappulat :)
Itselläni kasvamassa borzoipoju jolle löysin broilerin rasvaa (myydään pakasteruokana) ja sitä lisään jokaiseen iltaruokaan. Muitakin vaihtoehtoja toki on.
Kennelpakasteen ja kennelrehujen valikoimista löytyy omat tuotteensa.
ja ilman muuta voit kysellä Tuulenkoirista, siellä on Britti&Usa osasto josta löydät varmasti osaavia auttajia oman rotusi parista.
(En ymmärrä mikä provoaja täällä moittii tuulenkoiria toistuvasti)
Jos nappuloita vaihdat niin osta sitä energisintä vaihtoehtoa.
Tsemppiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun624499KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1593388Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582707Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492614- 1422596
- 241903
- 241751
- 301636
- 1741600
- 411313