Quorum

Mihin hävisi Quorum Ab? Firmalla oli eräitä sellaisia tuotteita, joilla ei muilla ole ja joita olen jäänyt kaipaamaan.
41961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Quorum perustettiin, jotta saataisiin erään elektroniikkafirman varasto kaupattua. Eivät menneet millään muulla tavalla kaupaksi, joten päättivät kokeilla verkostomarkkinointia. Ilmeisesti kauppa kävi verkoston avulla juuri sen verran, että varasto saatiin tyhjäksi. Uusia tuotteita ei kai kannattanut ruveta enää tekemään, kun suurin verkostohuuma oli laantunut.

Verkostomarkkinointi ei toimi kunnolla, jos tuotteet ovat liian pitkäikäisiä. Markkinat kyllästyvät äkkiä. Hyviä verkostotuotteita ovat esim. puhdistusaineet ja ravintolisät. Kaikista parasta olisi elintarvikekauppa, mutta se vaatii suomessa (ja yleensä muuallakin) asianmukaiset tilat ja luvat, joten aloituskustannukset nousisivat tavalliselle ihmiselle liian korkeiksi.

Äänestä
  • tuotteiden suhteen. Markkinat ei kyllästy ja verkosto kasvaa, jos tuotteet ovat joka päiväisiä tai viikottaisia käyttää. Suomessakin toimii yritys, jolla on sellaisia tuotteita. Ruokapuoltakin jo osin saatavilla ja kesän, syksyn aikana tulee lisää.

    Äänestä

  • Asura kirjoitti:

    tuotteiden suhteen. Markkinat ei kyllästy ja verkosto kasvaa, jos tuotteet ovat joka päiväisiä tai viikottaisia käyttää. Suomessakin toimii yritys, jolla on sellaisia tuotteita. Ruokapuoltakin jo osin saatavilla ja kesän, syksyn aikana tulee lisää.

    Esim. GNLD on myynyt juuri puhdistustuotteita ja ravintolisiä pitkään. Herbalifella ja Aquasourcellakin on ravintolisiksi luokiteltavia mömmöjä. Käsittääkseni Amwaylläkin on kulutustavaraa. Että ei tuo mikään uusi oivallus ole. Mutta kummasti vain nousee aina välillä esiin yrityksiä, joilla on jotain likimain ikuisia tuotteita, joita ei mene kaupaksi kuin 1 per asiakas. Nämä ovat joko puhtaita rahat pois -yrityksiä (kuten Quorum), joiden ei ole tarkoituskaan olla pitkäikäisiä, tai sitten yrityksen johdossa on pelkkiä idiootteja.

    Äänestä

Poissa on eikä tuu takaisin

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tuotteita kaipaava kirjoitti:

Mihin hävisi Quorum Ab? Firmalla oli eräitä sellaisia tuotteita, joilla ei muilla ole ja joita olen jäänyt kaipaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu