Hei!
Osaisikohan joku fiksumpi auttaa, tai kertoa omia kokemuksia tms.?
Minulla on nyt hieman yli kolmeviikkoinen vauva. Täysimetys, vauva on kasvanut hyvin. Kun hän oli päivää vaille 3 viikkoa, oli viimeeksi neuvola. Koska paino oli noussut hyvin jne., otettiin tutti tiiviimmin käyttöön... Nyt kun hän on tuttia tiiviimmin syönyt (imutarve on kova) 5 päivää, tuntuu että rinnalla imuote on kadonnut... Tai sitten meillä on joku muu ongelma. Mutta vauva siis syö melkoisen tiheästi (puolen tunnin välein, muutamat pidemmät unet, kuitenkin max.2h), nukahtaa nopeasti rinnalle ja lopettaa imemisen. Nopeasti rinnalle nukahtamisella tarkoitan alle 5min, kun aiemmin hän imi aina yli 20min.
Saan nännin vedettyä pois vauvan suusta, mikä ennen ei onnistunut. Lisäksi hän kiskoo päätään taaksepäin nänni vielä suussaan ja kiukkuaa.
Tämä tuntuu todella inhottavalta ja turhauttavalta, kun imetys oli lähtenyt sujumaan kuitenkin hyvin. Tosin imetys onnistui hyvin vain makuuasennossa, mutta enää ei siinäkään.
Rintapumppua minulla ei ole, käsin pumppaamalla saan pisaroita aikaiseksi... Sen enempää en ole yrittänytkään.
Tänään en ole tuttia vauvalle antanut, mutta ei sekään tunnu kovin hyvältä vaihtoehdolta, sillä hän on todella kova imemään. Nyt hän imee ilmaa, joten vatsavaivoja odotettavissa...
Niin, ja pissaa tulee runsaasti. Vatsa on nyt viime päivinä toiminut n.36h välein (kaksi kertaa näin), sitä ennen päivittäin.
Olen todella todella todella kiitollinen jos joku osaa auttaa!
imetyspulmia 3-viikkoisen kanssa
3
383
Vastaukset
- hnghnh
itse menen huomenna sairaalan imetyspolille. netistä löytyy myös hyviä imetystuki puhelin numeroita joihin voisit soittaa ja kysyä apua.
- hrtrr
Kolmeviikkosella vauvalla on tiheän imun kausi. Siksi hän viihtyy rinnalla tiheästi ja nukahtelee kesken kaiken jne. Älä hermostu yhtään vaan koita jaksaa. Hän tilailee enemmän maitoa, jotta jaksaa kasvaa. Sama kausi on edess kuuden viikon, 3kk ja 6kk iässä. Tuo rinnalla leikkiminen kuulostaa ihan normaalille, ainakin meidän lapset on tehneet juuri sitä samaa. Se on inhottavan tuntoista ja yleensä minä pistän meijerit piiloon siinä vaiheessa kun vekslataan. Jos alkuunsa jo vekslaa niin sitte siirrän vähän syöttöä myöhemmäksi niin yleensä maistuu. Varsinaiset rintaraivarit taas on oma juttunsa ja niiden kanssa jelppiä löydät parhaiten imetystukilista.net
Kaikista näistä asioista löydät tietoa tuolta, joten paljon vain kärsivällisyyttä niin kyllä se siitä! - sitäpä se on
Samaa tulin sanomaan kuin edellinen vastaaja, eli juuri tuossa kolmen viikon iässä on tiheän imun kausi. :) Vauva siis tilailee kasvaessaan lisää maitoa. Rasittaviahan nuo on nuo kaudet, mutta niistä ei siis tarvitse huolestua. Anna vauvan olla rinnalla niin paljon, kuin hän haluaa ja käy tosiaan tsekkaamassa apua tuolta imetystuesta. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247