Oikeustieteellinen vs. Kauppatieteellinen

kylteri-11

Opiskelen tällä hetkellä ensimmäistä vuottani kauppakorkeakoulussa ja olen alkanut pohtimaan, että pitäisikö vaihtaa oikeustieteen puolelle.

Kumman puolelle kannattaisi kallistua? Asiallisia vastauksia argumenttien kera!

Vai pitäisikö opiskella molemmat? Käykö taakka tuolloin liian suureksi?

Kauppiksen eduksi olen laskenut sen, että voin työskennellä lähes missä valtiossa tahansa. Onko oikeustieteellisesta valmistuneella samat mahdollisuudet vai onko työnteko sidottu ainoastaan Suomen rajojen sisäpuolelle?

Kiitos kommenteista!

3

722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jfddo

      Hei!

      Itse olen vielä lukion toisella luokalla, mutta kaipaisin myös kommentteja tähän kysymykseen! Mielipiteeni vaihtelee viikon välein siitä, että kumpaan kannattaisi hakea. Ulkomaat houkuttelevat, mutta ei ehkä koko loppuelämäksi. Minulla ei ole tarpeeksi tietoa Kauppatieteellisestä ja sen jälkeisistä mahdollisuuksista. Oikeustieteellinen kiinnostaa suunnattomasti!

    • highlighter

      Muutamia suuntaviivoja kokemusteni perusteella (stadin oikiksessa ja kauppiksessa) :

      - kauppiksessa on hiukan enemmän vapautta valita aineita ja kursseja oman kiinnostuksen mukaan, ja ainakin stadissa perusopinnoista saa melko hyvän kuvan koko liiketaloustieteiden kentästä, onpa mukana vähän kansantaloustiedettäkin. Oikis on standardisoitu putkitutkinto täynnä tenttejä, ja sellaisenaan varma ja helppo valinta.

      - oikeustieteellinen koulutus on melko paljon sidoksissa tietyn maan oikeusjärjestykseen (vierasmaalaisella tutkinnolla pitää ainakin ottaa täydennysopintoja), joten kyllä kauppatieteillä on sinänsä helpompi lähteä ulkomaille duuniin. On kuitenkin muita kuin lakimiesammatteja, joissa OTM-tutkinnolla voi menestyä varmasti oikein hyvin. Ja EU on tietysti iso juristien työllistäjä.

      - oikeustieteen suurin vahvuus on siinä, että ala on eksklusiivinen: lakimiesammattiin kelpaa vain OTM, eikä siinä ole muilla nokan koputtamista. Palkkaus on hyvä ja koulutusmäärä rajallinen (kyltereitä on joka niemessä ja notkossa, kiitos maaseutuyliopistojen). KTM kilpailee joissain tehtävissä tradenomeja vastaan, etenkin uran alkuvaiheessa, mikä laskee hiukan tutkinnon arvoa (tämä on melko kiistelty kysymys).

      - kauppiksessa pääaineet ovat hyvin erilaisia, ja niistä uran alkuvaiheessa työllistytään myös hyvin erilaisiin paikkoihin (ja jonkin verran eroavalla menestyksellä)

      - jos jaksaa lukea, eikä tykkää numeroista, oikis on mielestäni yksi parhaista koulutusvaihtoehdoista

      - jos tykkää numeroista, kauppiksen rahoitus tai laskentatoimi ovat tunnettuja ja vankkoja valintoja työllistymisen ja palkkauksen kannalta... työmäärää on kyllä niissäkin. Myös tuotantotaloutta kannattaa harkita. Jos ekonomistiksi tahtoo, ei taloustieteen lukeminen ole hullumpi idea.

      Ei ole myöskään poissuljettua opiskella molempia aloja, esim. joustavan opinto-oikeuden kautta saadun sivuaineen myötä. Ja molempiakin tutkintoja (KTM OTM) voi tietysti puskea eteenpäin, se ei ole mitenkään harvinaista. Töille ei kyllä välttämättä jää paljoa aikaa, jos meinaa järkevässä ajassa valmistua eikä ole supertehokas oppija.

    • KTMOTMKM

      Ehdottomasti ensin KTM ja sen päälle OTM. Puhun kokemuksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3027
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2991
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2377
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1763
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      78
      1294
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1260
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe