Ihan turhaan

heippa.

siellä suunnittelet tekeväsi lasta tai olet jo sitten tyhmyyksissäsi sen tehnyt teini hörhöt.Se opiskelu kun on niin paljon helpompaa ilman sitä nyyttiä! ja ensinnäkin ammatti ja työpaikka on paljon tärkeämpiä asioista elämässä ennen lasten hankintaa ja toisekseen vakituinen mies, josta sitten tulee aviopuoliso ennen lapsen syntymää vältyt turhalta paperisodalta.Järjen käyttö on sallittua! alle 18v ovat lapsia, jotka noudattavat kotiintuloaikoja, saavat taskurahaa, opiskelevat, usein asuvat vielä kotona...nyt lopettakaa se p erseen levittäminen ja kasvakaa aikuisiksi ja eläkää ensin omaakin elämää.Tämä palsta vaan yllyttää tekemään lapsen lapsena.Pitäisi laissa kieltää lapsen saaminen alaikäisenä tai oikeastaan K-25!

4

185

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkupojanäiti

      No itse olen poikani saanut joulukuun alusta ja olin silloin kyllä 18v. Mies 21v. En ole mitenkään hulttio ja koulunkäyntini on sujunut erittäin hyvin. nyt vain tuli pieni tauko ammattilukioni suhteen kun sain pikkunyytin

    • yksinuoriäiti

      Äidiksi tulin 17-vuotiaana. P*rsettäni en koskaan ole mielestäni levitellyt, avopuolisoni kanssa olen ollut yhdessä kolme vuotta, josta tulee pian neljä =). Avomieheni käy töissä ja tällä hetkellä lukee yo-kokeisiin. ka. hänellä 8,3 , itse opiskelin itsenäisesti lukiokursseja vanhempainvapaalla koulutyön kärsimättä, ja ka.:ni on 8,5. Suoritinpa avoimenyliopistonkin kursseja etänä... Lapseni on nyt vuoden ikäinen ja lapsen kanssa ei ole ollut ongelmia, hoidossakin ollut vain isän kirjoituksien ajan ja kerran, jolloin vietimme aikaa keskenämme. Toisin sanoen, opiskelu sujuu, rahaa on (säästöjäkin kertynyt ihan mukavasti, maksoimme isän ajokortin ja saimme vaariltani käytetyn auton), ja töitäkin on. Tottahan opiskeluihin pitää varata hieman enemmän aikaa ja vaivaa, mutta hyvin sujuu ja kouluissa oppii oikein mukavasti, nyt kun olen sinne palannut.

    • kolmenpojanäiti

      Kotiäitiysaika on oikeasti hyvää opiskeluaikaa, kannattaa käyttää hyväkseen! Itse olen ollut 3,5 vuotta kotona, vielä 2,5 vuotta edessä (vanhin poika 3,5-vuotias, jo päiväkodissa, mutta kaksi nuorempaa vielä kotona, heistä nuorempi vasta reilut puolivuotias). Opiskellut tähän mennessä ylioppilaaksi, maatalousyrittäjäksi, nyt haen lähihoitajakoulutukseen ja ratsastuksenohjaajaksi. Monimuoto-, etä- ja iltaopinnot on kuin tehtyjä kotiäideille, kannatan! :) Eipä monella ikäiselläni, eli 22-vuotiaalla, ole koulutusta näin kertynyt ;)

    • no heipä hei.

      Kiitos huolenpidostasi, mutta (mikäli asia nyt edes sinulle kuuluu) elän oikein hyvää ja tavallista nuoren naisen (vaikka ikääkin nykyään lähemmäs 30) elämää äitinäkin. Miten tuollainen säälittävä reppana, joka ilmeisesti ITSE ei kykene itsenäiseen päätöksentekoon ja normaaliin elämänhallintaan (syyttäen siitä nuorta ikää), kykenisi kieltämään kenenkään vanhemmuutta? Opettelisit hyvä ihminen vähän kunnioittamaan itseäsi niin ei tule tarvetta mennä nettiin haukkumaan kasvottomana tuntemattomia ihmisiä perseenlevittelijöiksi. Ulkoilulla on hyvä aloittaa, minäkin lähden nyt :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      62
      947
    2. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      17
      934
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      106
      821
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      806
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      596
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      591
    9. 42
      589
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      30
      569
    11. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      567
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      523
    13. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      498
    14. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      492
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      116
      489
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      476
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      464
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    19. 39
      433
    20. Miks oot niin helverin itsepäinen ja tyhmä, että et ymmärrä kuinka pidän susta

      Se satuttaa minua todella paljon.. - naiselle
      Ikävä
      41
      420
    Aihe