Historiaa

Kaikesta muusta luovutaan mutta ei kaksikielisyydestä..! Eipä ihme että suolla maataan. Joutaisi nuo "virkkuukerhot " Eli ruotsinkieliset varuskunnat ,ekana lopettaa. Eikö hallitus osaa historiaa, Munsalan soutajat on vain yksi esimerkki..?

Dragsvik ei ole lakkautettavien listalla:

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194721180307/artikkeli/iltalehti lahden keuruun ja joensuun varuskunnat lakkautetaan.html

Nykyinen hallitus on sitoutunut siihen, että kaksikielisyyden asemaa ei horjuteta milliäkään

Iltalehti: Lahden, Keuruun ja Joensuun varuskunnat lakkautetaan

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194721180307/artikkeli/iltalehti lahden keuruun ja joensuun varuskunnat lakkautetaan.html

Puolustusvoimien uudistuksessa lakkautetaan ainakin Hämeen Rykmentti Lahdessa, Pioneerirykmentti Keuruulla ja Pohjois-Karjalan Prikaati Joensuussa, arvioivat useat asiantuntijat Iltalehdelle.
Kaikkiaan esitetään kuuden joukko-osaston lakkauttamista.

Lehden mukaan todennäköisesti lakkautettavien listalle joutuvat myös varuskunnat Kauhavalla, Jämsässä ja Kotkassa. Jos niistä joku säästyy, tilalle voi joutua varuskuntia Riihimäeltä, Niinisalosta tai Rovaniemeltä.
Uudistusta käsitellään aamulla hallituksen ja presidentin ulko- ja turvallisuuspoliittisessa valiokunnassa.
Puolustusvoimilla on 16 000 työpaikkaa, mutta virkoja on jätetty säästöjen takia täyttämättä. Puolustusvoimien pa
14197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ruotsinkielisillä on muutenkin verinen historia menneisuudessä. En ymmärrä miksi demarit on kaksikielisyyden kannalla, sillä sisällisodan jälkeen , heidän aatetovereitaan lahdattiin oikein urakalla , ruotsinkielisten joukko-osastojen toimesta..? Siis lapset, vaimot , vanhukset ja köyhät. Alkaa tää nykyinen demarimeno muistuttaa , entistä ruotsinkielisten menoa. Suomi ei ole itsenäinen ennenkuin täällä on vapaus valita itse opiskeltavat kielensä.! Olemme ainoa maa jossa noin 5% vähemmistö , kyykyttää 95% enemistöä, kohtuutomilla vaatimuksilla.EU:ssa vähemistöksi luokitellaan vasta 20% osuus väestöstä.? Miksi ei Suomessa myös. Muuallahan on niin että vähemmistö opetelee enemistön kielen, ei muualla ole pakkokieltä. Myös pakkoruotsista ei ole mitään hyötyä kansainvälistyvässä maailmassa, pitäisi olla univeraaleja kieliä, esim:englainninkieltä, jolla pärjää ympäri maailmaa..!

Äänestä

Ja tästälähtien äänestän sitten Perussuomalaisia.

Äänestä
  • Pahimpia pakkoruotsittajia suomessa Paavo Lipponen,kaksikielisyys maksaa 2-3 miljardia vuodessa.

    Äänestä

  • tt kirjoitti:

    Pahimpia pakkoruotsittajia suomessa Paavo Lipponen,kaksikielisyys maksaa 2-3 miljardia vuodessa.

    Eikös Paavo kiittänyt ruotsinkielisiä tuestaan.! Siinä näette suomalaisen politiikon oikean aatesuunnan. Tärkeintä on vain Ruotsi ja sen edut, minne suomenkieliset jäivät Paavolta.? Tosi demarimeininkiä, köyhät kyykkyyn, sairaat jonotamaan, koululaiset pakkoruotsin ikeeseen, sekä koko kansa varsinkin se köyhin kansanosa, maksamaan muiden edesvastuuton rahankäyttö, omalla elintasollaan.Siinäpä on Eero Heinäluoman hyvä pönöttää taas tv:ssä , ja yrittää vaikuttaa nk.isälliseltä. Hän teki tänään Jutan lisäksi takinkäännön, vaatien rikkailta enemän veroja.;-) Kohta siellä on klubi täynnä takinkäääntäjiä, ettei maine mene. Odotamme innolla uutta syntistä joka huomaa takkinsa olevan väärinpäin..? Kuinka ilkuttiinkaan perussuomalaisia "takinkäännöstä" vaikka perussuomalaiset pitivät päänsä ja linjansa. Nyt nähdään sananlaskun voima. Pilkka sattuu , ennenpitkään omaan nilkkaan.? kannatais uskooo suomalaisen perinteeseen, eikä ruotsalaiseen.;-)

    Äänestä

  • Vanha massikka kirjoitti:

    Eikös Paavo kiittänyt ruotsinkielisiä tuestaan.! Siinä näette suomalaisen politiikon oikean aatesuunnan. Tärkeintä on vain Ruotsi ja sen edut, minne suomenkieliset jäivät Paavolta.? Tosi demarimeininkiä, köyhät kyykkyyn, sairaat jonotamaan, koululaiset pakkoruotsin ikeeseen, sekä koko kansa varsinkin se köyhin kansanosa, maksamaan muiden edesvastuuton rahankäyttö, omalla elintasollaan.Siinäpä on Eero Heinäluoman hyvä pönöttää taas tv:ssä , ja yrittää vaikuttaa nk.isälliseltä. Hän teki tänään Jutan lisäksi takinkäännön, vaatien rikkailta enemän veroja.;-) Kohta siellä on klubi täynnä takinkäääntäjiä, ettei maine mene. Odotamme innolla uutta syntistä joka huomaa takkinsa olevan väärinpäin..? Kuinka ilkuttiinkaan perussuomalaisia "takinkäännöstä" vaikka perussuomalaiset pitivät päänsä ja linjansa. Nyt nähdään sananlaskun voima. Pilkka sattuu , ennenpitkään omaan nilkkaan.? kannatais uskooo suomalaisen perinteeseen, eikä ruotsalaiseen.;-)

    Ennen viedään vaikka köyhältä leipäpala kuin luovutaan ruotsinkielisten eduista ja pakkoruotsista.Ruotsin aiempi pääministeri on sanonut ettei ruotsilla olisi varaa kaksikielisyyteen.

    Äänestä

Eikö olekin mielenkiintoinen keskustelu alla olevassa linkissä.? Näin meitä kusetetaan ja syrjäseudun oloja rappioidaan meille kuulumattoman kielen takia..!

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10443426

Äänestä

Aliupseeriliiton puheenjohtaja: Poliitikot kaatoivat Kontiorannan

Torstai 9.2.2012 klo 13.06

Aliupseeriliiton puheenjohtaja Petteri Leino arvioi, että Pohjois-Karjalan Prikaatin lakkauttaminen oli puhtaasti poliittinen päätös.
- Tuntuu omituiselta, että Kontioranta lopetetaan ja Uudenmaan Prikaati jää. En usko siihen, että Kontiorannan lakkauttaminen on ollut maavoimien tai pääesikunnan suunnittelussa.
Leino muistuttaa, että Pohjois-Karjalan Prikaati on ollut olennainen lenkki maavoimien uuden taistelutavan kehittämisessä.
- Uutta hajautettua taistelutapaa on kehitetty ja rakennettu kolme vuotta nimenomaan Kontiolahdella. Siellä on valmis konsepti.
Kontiorannan lakkauttaminen tuo hänen mielestään sotilaalliselta kannalta loven maavoimien uuteen taistelutapaan.
Maavoimat on siirtymässä pienempiin taisteluyksiköihin, mikä tarkoittaa vanhamuotoista sissitoimintaa. Oppia on haettu 2000-luvun sodista.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012020915183838_uu.shtml

Äänestä

Säilytettävien varuskuntien karttaa kun katsoo, niin näkee selvästi, että tarkoitus on tulevaisuudessa puolustaa vain pitsakolmiota ja eliitin mutkamäkiä pohjoisessa. Keski- ja Itä-Suomi saavat jäädä oman onnensa nojaan. Kannattaa palauttaa sotilaspassi ja nuorison hakeutua siviilipalvelukseen. Mitä tässä turhaa resuamaan.

Äänestä

Mitä tekee sanomalehti Karjalainen Nostaa etusivulle seuraavan asian.

http://www.karjalainen.fi/fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/3557-meriläinen-lakkauttaminen-oli-ennalta-varmistettu

Mutta ei totuutta , koko asiasta. Syylliset löytyy täältä, joita Kokoomus tukee..!

http://www.hs.fi/politiikka/Hbl Wallinia epäillään jääviydestä puolustusvoimien leikkauksissa/a1305555381382

Mitenkähän tuonkin asian kanssa käy. Vaietaanko se kuoliaaksi, niinkuin Karjalainen ja politiikkot tekevät.

Äänestä

Moniko lieksalainen uskaltaa nousta vastaan tuota lakkautusta vai räpelletäänkö tällä keskustelupalstalla taas entiseen tapaan?

Tämän kirjoitti savolaenen nainen, joka puolustaa varuskunnan säilyttämistä henkeen ja vereen!!!!!!!!!! Menen vaikka mielenosoitukseen, jos sellainen järjestetään!

Äänestä
  • Voi voi Savolainen nainen, ne nauraa mielenosoituksille, mutta jos kansa äänestää seuraavissa eri vaaleissa naureskelijat ulos, tahti muuttuu..;-) Ei näillä palstoilla voi kuin ilmaista mielipiteensä.? Räpeltäminen on aika huono sana , tälle palstalle, koska joka ainut kirjoitaja kirjoittaa oman mielipiteensä. Eikä ole hiljaa kuin suurin osa kansasta..! Tämä on mennyt ihan ruotsalaisen mallin mukaan. Kansa pidetään pimenossa päätettävistä asioista, toivoen että Kansa ajatelisi päätettty on ei mahda mitää.! Tämä on ollut taktiikana Kokoomuksella ja RKP Demareilla koko hallituksessa olon ajan..! Demokraiaan kuuluu avoimuus ja suomenvirkakoneitolla sitä ei ole.! Vai onko esimerkiksi varuskuntien lakkautaminen niin salainen asia, ettei siitä voi julkisesti keskustella= Sitä päättäjät pelkää, ei mitään muuta. Nimittäin sovittuja asioita voidaan kansanpainostuksesta vielä muuttaa. Tätä pelkää RKP ja Demarit..Ehkä myös Kokomus

    Äänestä

  • Mitäpä auttaa muksut kirjoitti:

    Voi voi Savolainen nainen, ne nauraa mielenosoituksille, mutta jos kansa äänestää seuraavissa eri vaaleissa naureskelijat ulos, tahti muuttuu..;-) Ei näillä palstoilla voi kuin ilmaista mielipiteensä.? Räpeltäminen on aika huono sana , tälle palstalle, koska joka ainut kirjoitaja kirjoittaa oman mielipiteensä. Eikä ole hiljaa kuin suurin osa kansasta..! Tämä on mennyt ihan ruotsalaisen mallin mukaan. Kansa pidetään pimenossa päätettävistä asioista, toivoen että Kansa ajatelisi päätettty on ei mahda mitää.! Tämä on ollut taktiikana Kokoomuksella ja RKP Demareilla koko hallituksessa olon ajan..! Demokraiaan kuuluu avoimuus ja suomenvirkakoneitolla sitä ei ole.! Vai onko esimerkiksi varuskuntien lakkautaminen niin salainen asia, ettei siitä voi julkisesti keskustella= Sitä päättäjät pelkää, ei mitään muuta. Nimittäin sovittuja asioita voidaan kansanpainostuksesta vielä muuttaa. Tätä pelkää RKP ja Demarit..Ehkä myös Kokomus

    Missäs on pakkoruotsi Paavo Lipponen kun hän on sanonut olevansa itäsuomen ystävä ja puolustaja,Puolustasi nyt ja olisi sanojensa mittainen.Todellisuudessa vain ruotsittaja ja ruotsalaisuuden ihannoija.

    Äänestä

Nythän on myöskin kysely oikeuskanslerilta onko ministeri esteellinen kun toimii kyseisen Ruotsinkielisen varuskunnan killassa tätä kysee nyt perussuomalaisten Oinonen joka taitaa olla Lieksalaislähtöinen myöskin sitenmin ministeri itse lainaus uutiset-

asia on hyvinkin mielenkiintoinen ja mistä muodostu tuo työryhmä jonka taakse sitten hallitus kätkeytyy.MK

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuus historiasta kirjoitti:

Kaikesta muusta luovutaan mutta ei kaksikielisyydestä..! Eipä ihme että suolla maataan. Joutaisi nuo "virkkuukerhot " Eli ruotsinkieliset varuskunnat ,ekana lopettaa. Eikö hallitus osaa historiaa, Munsalan soutajat on vain yksi esimerkki..?

Dragsvik ei ole lakkautettavien listalla:

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194721180307/artikkeli/iltalehti lahden keuruun ja joensuun varuskunnat lakkautetaan.html

Nykyinen hallitus on sitoutunut siihen, että kaksikielisyyden asemaa ei horjuteta milliäkään

Iltalehti: Lahden, Keuruun ja Joensuun varuskunnat lakkautetaan

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194721180307/artikkeli/iltalehti lahden keuruun ja joensuun varuskunnat lakkautetaan.html

Puolustusvoimien uudistuksessa lakkautetaan ainakin Hämeen Rykmentti Lahdessa, Pioneerirykmentti Keuruulla ja Pohjois-Karjalan Prikaati Joensuussa, arvioivat useat asiantuntijat Iltalehdelle.
Kaikkiaan esitetään kuuden joukko-osaston lakkauttamista.

Lehden mukaan todennäköisesti lakkautettavien listalle joutuvat myös varuskunnat Kauhavalla, Jämsässä ja Kotkassa. Jos niistä joku säästyy, tilalle voi joutua varuskuntia Riihimäeltä, Niinisalosta tai Rovaniemeltä.
Uudistusta käsitellään aamulla hallituksen ja presidentin ulko- ja turvallisuuspoliittisessa valiokunnassa.
Puolustusvoimilla on 16 000 työpaikkaa, mutta virkoja on jätetty säästöjen takia täyttämättä. Puolustusvoimien pa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu