Mitäs mieltä olette?
Olen huomannut, että suuri osa kauppatieteiden opiskelijoista on alalla siksi, että "siellä on niin hyvän näkösii chicsei/kundei" ja "kun siellä ei tartte matikkaa". Lisäksi tuntuu, että suurin osa kauppatieteilijäkundeista käyttää "meikkaamiseen" enemmän aikaa kuin monet naiset!
Olen huomannut, että suuri osa kauppatieteiden opiskelijoista on alalla siksi, että "siellä on niin hyvän näkösii chicsei/kundei" ja "kun siellä ei tartte matikkaa". Lisäksi tuntuu, että suurin osa kauppatieteilijäkundeista käyttää "meikkaamiseen" enemmän aikaa kuin monet naiset!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Alalla on monia bimboja, mutta kyllä he loppujen lopuksi ovat vain pieni joukko koko opiskelijamassasta. Kaikenlaisia ihmisiä on mukana vasemmalta oikealle ja boheemeista pintaliitäjiin. Kauppatieteiden maineen takia vaikuttaa varmasti myös se, että vanhemmat/sukulaiset patistavat opiskelemaan "hienoa" tutkintoa, vaikka aikaisempi koulukokemus liittyisikin lähinnä kynsien viilaamiseen.
Mutta niin, mikä on maisterin tutkinnon arvo nykysuomessa... laiha.
Mistäköhän on tullut käsitys siitä, että kauppatieteitä voi tulla opiskelemaan viitosen matikkapäällä. En tiedä säälittääkö vai naurattaako, kun aikanaan samaan aikaan aloittaneet yrittävät kymmenettä kertaa tilastotieteen tai analyysimenetelmien tentistä läpi, ja viidentenä vuonna jättävät koko opinnot sikseen, kun siitä ei tule mitään.
Tietysti on jokaisen oma asia jos valitsee pääsykokeisiin linjan "en avaa matematiikan kirjaa", mutta ei siitä kovin hauskaa tulevaisuutta seuraa.
Huomasin tämän bimbo-ilmiön ollessani Vaasan Yliopiston kauppatieteellisen pääsykokeissa Otaniemessä. Suuri osa hakijoista (varsinkin miehistä) oli todella bimbon oloisia (naureskelin itsekseni, kun ainakin kymmenellä kaverilla oli piqee-paita ja polven alle käärityt farkut). Olen varmaan ihan älyttömän ennakkoluuloinen, mutta tällaisen kuvan sain :P
Ihmisten ennakkoluulo matematiikkaa kohtaan on mielestäni suurehko ongelma Suomessa. Jos ihmiset jaksaisivat lukiossa painaa sen pitkän matikan läpi, olisivat he paljon avoimempia matematiikkaa kohtaan myöhemmin elämässään. Matemaattisen ajattelutavan hallitseminen helpottaa elämää, vaikka sitä trigonometristen funktioiden derivointia ei välttämättä tulisikaan tarvitsemaan. Juuri tämä asenne pitäisi saada istutettua nuoriin jo mahdollisimman aikaisessa vaiheessa.
Kaikki pitkän matikan lukijat eivät välttämättä päädy Polille, vaan heitä tarvitaan kaikilla aloilla, myös kauppatieteessä. Sieltä löytyy varmasti haastavia ongelmia monelle itseään kunnioittavalle matemaatikon alulle.
Meillekin pesiytyi muutama vuosi sitten ensimmäinen sukupolvi miehiä, joilla on geeliä tukassa, olkalaukku ja hopeanharmaat lökähousut :)) Kun ensimmäisen kerran törmäsin kyseiseen porukkaan yliopiston edessä, katsoin hieman pitkään - toivottavasti en sentään tuijottanut. Kai tämä nyt on sitä beckhamin edustamaa metroseksuaalisuuden aikaa... itse naisena suosin ihan tavallista miesten farkku- ja flanellipaitalinjaa :)
Ja siihen toiseen asiaan, useimmilla ihmisillä perusmatematiikan osaamattomuus on kai enemmän harjoituksen puutetta. En ole koskaan ollut mikään guru asiassa, mutta kyllä laajan matematiikan työtä tekemällä selvittää ja sen jälkeen ei taatusti pitäisi olla ongelmia ainakaan kauppatieteiden saralla.
Kadehdin "matemaattisesti suuntautuneita" tuttujani siitä, että heillä on tuo opinnoissa arvokas ongelmanratkaisun kyky; se antaa kokonaan toisenlaiset mahdollisuudet kehittyä vaikkapa tieteentekijänä. Käytännönkin hyötyä siitä on esimerkiksi tietokoneiden kanssa luoviessa, kone kun ei ajattele ihmisen tavoin. Toisaalta, netti on täynnä viisaampien tekemiä ohjelmia, josta saa vähemmälläkin ongelmanratkaisukyvyllä muokattua haluamansa :)
Kuten Seinfeld totesi eräässä jaksossa Elainen miesystävästä: "Hän on mies bimbo, hän on MIMBO!"
;)
Jep, itse opiskelen Vy:n humanistisesssa tiedekunnassa ja olen myös huomannut kummastelevani tuota uutta "lahjemuotia". Uusinta uuttahan on ilmeisesti nyt se, että farkkujen tms. housujen lahkeet ujutetaan sukkien alle ja lahkeesta tehdään ikään kuin eräänlainen pussi - pussihousut.
Tulevatkohan nämä "lahjetyypit" sitten pääosin sieltä etelästä päin? Hmm... No, muotinsa kullakin.
Matikasta jotain: Vy:llähän on laskentatoimen laitos ja matemaattisten tieteiden laitos, joiden yhteistuumin on ymmärtääkseni tutkittu mm. osakemarkkinoiden ennustamista, siihen liittyen kaaosteoriaa jne. Mutta näistä tietänevät paremmin matemaatikasta enemmän kiinnostuneet kauppatieteiden opiskelijat.
MIMBO...lollotiloo :P
Itse asiassa olen tulossa lukemaan rahoitusta juuri Vaasaan, koska siellä on tasokas laskentatoimen- ja rahoituksen laitos. En ole huomannut, että tämä lahjemuoti olisi kovinkaan yleistä "täällä etelässä" muiden kuin teinien keskuudessa. Pääsykoetilaisuudessa vain pisti silmään mimbojen suuri konsentraatio :D
No sitten vaan tervetuloa Vaasaan. Meillä on humanistisessa tiedekunnassa varsin yleistä sellainen ajattelu, että kauppatieteilijät koetaan kovin pinnallisina. Sinun kaltaisesi ihmiset, joilla siis on ilmeistä kiinnostusta myös akateemisuuteen eikä vain "pintakiiltoon", voivat sitten kenties muuttaa tuota stereotypiaa - olet oikein tervetullut keskuuteemme. :)
Uusinta uutta? pääsin kuule amiksesta vuonna 2000 ja siellä oli jo silloin osalla pojista tapana tunkea löysien farkkujen lahkeet sukkien sisään. Ette taida kuitenkaan olla ihan ajan tasalla siellä Vaasassa?
Enpä usko, että kukaan hirveästi menettää, jos ei tiedä, että stadissa teinit on tunkeneet farkun lahkeitansa tennissukkiinsa jo vuodesta 2000 :P LOL
Juu. Ei se tosiaan tunnu siltä, että olisi jotain todella oleellista jäänyt maailman menosta ymmärtämättä, kun en sattunut tämän "sukkapuntti" -muodin alkuajoista olemaan täysin tietoinen.
Joo etpä varmaan mistään oleellisesta liene paitsi jäänyt, kunhan kommentoin vaan. Itepähän tuota tästä pukeutumisesta aloitte jauhamaan, joten kai se teille jotain kuitenkin merkitsee?
vetäkää te humanistit taas sitä perinteistä älykkö linjaa.
Tervetuloa tänne vaan, vapun aikana bileissä monilla ihmisillä oli päällään eri värisiä pikeepaitoja, itselläni myös. En nyt ymmärrä tätä hössötystä vaatteista. Itseäni en ainakaan pidä miespuolisena bimbona, ja sehän on vain mukavaa kun naiset panostavat ulkonäköönsä enemmän. Ei ole nimittäin häävistä katsella mitään lihavia humanisteja resuisissa villapaidoissaan. Ehkäpä kannattaisi opiskella ko. oppilaitoksessa edes yksi lukuvuosi ennen kuin valitsee pääainettaan ja arvostelee opiskeluyhteisöä.
Terveisin: normaali äijä, laskentatoimen ja rahoituken laitos
Ei mullakaan mitään hyvää pukeutumista vastaan ole, mutta pointti olikin se, että samaan viiteryhmään (mieshakijat) kuuluvat henkilöt olivat pukeutuneet niin samalla tavalla. pikeepaitakin on mainio kesäpukine, mutta toi farkkujen lahkeiden kääntäminen oli musta huvittavaa. Mua ainakin alkaisi ahdistamaan, jos kovin moni pukeutuisi juuri samalla tavalla kuin minä.
Anteeksi vaan, jos loukkasin jotain kauppatieteilijää. Ei ollut tarkoitus :D
Tämän saman asianhan voi kääntää päälaelleen sanomalla, että kauppatieteilijät ovat itsevarmoja ja pitävät huolta itsestään.
Terveisiä vain sinne Vaasaan ja pääaineeni on kyllä jo minun puolestani valittu.
No ei niitä ihan aiheetta "kuppatieteilijöiksi" sanotakaan. Omat kokemukset kyltereistä ovat vähän kaksijakoisia, osa on todella asiallisia ja mukavia tyyppejä, osa taas juuri tuota pintaliitäjämetroseksuaaliporukkaa. Yhteistä kaikille tuntuisi kyllä olevan nihkeä suhtautuminen varsinaiseen perustieteen tekemiseen, sillä en tunne yhtäkään kylteriä, joka suunnittelisi jäävänsä valmistuttuaan tutkijaksi, mitä itse pidän vähän outona - niinkö keskeisessä asemassa ne omatkin tulot kyltereillä ovat? Itsekin olen kohtuullisesti palkatulle alalle valmistunut, mutta teen silti tutkimustyötä, vaikka tiedän sen alentavan ansioitani.
Täällä toinen tutkija. En kylläkään suunnitellut sitä opiskeluaikana - tilaisuus vain aukeni ja oli etuoikeus päästä mukaan mielenkiintoiseen hankkeeseen ja harjoittelemaan tieteen alkeita.
Palkka kelpaa mainiosti, en ole koskaan ajatellut, että tutkinnolla pitäisi päästä suoraan jonnekin esimiesasemaan (ja miksi sinne pitäisikään lähteä hankkimaan sydäninfarktia). Työympäristössä ei pingoteta ja ulkoisesti kaikki ovat ihan tavallisia immeisiä pukeutumista myöten, varsinkin kun kauppatieteilijät ovat vain pieni osa yliopiston porukkaa ;)