olisi tarkoitus ostaa saksantuonti mb joko 124 korinen diesel farmari tai väyrys malli. mutta kumpi parempi tällä palstalla tullut sellainen kuva että 124-mallinen olisi luotettavampi hankinta onko noin? ajattelin 300tdt/300td farkkua 124-mallina ,hyvä ostosko kommentteja kokemuksia(asiallisia)
124 vai väyrynen
tuleva mb
51653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
124 tuotanto loppui ikuisuus sitten.
Haluatko halvan auton vai onko sinulla enemmän rahaa ?
Miksi ostaa vanha, jos on varaa uudempaankin ?
Kyllä se vanha 124-farmari on laadukas auto. Ei se uudempi Avensis tai Mondeo ole käyttöautona välttämättä yhtään parempi.
En ole vielä oikein käsittänyt mikä autuus se uuden auton omistaminen oikein on. Se ainakin on varmaa, että hinta alkaa laskea jyrkästi heti ostamisen jälkeen. Onhan se tietysti hauska laskea paljonko arvo tippuu vuotta kohti.
Vanhassa mersussa hinta on jo ihan siedettävällä tasolla. Ensimmäiset omistajat ovat ajaneet ne kalliit kilometrit.
Aika moni uudella autolla ajava on muuten autossaan vaan haltijana. Omistaja on sitten se rahoitusliike.
123 tässä vasta auto onkin 300td vaikka kuluttaakin naftaa enemmän ku 124 niin on vielä kestävämpi puoli milliä menee keveästi ja se on aivanku uusi, ku japsikopperoissa on jo toiset koneet keulilla.
no tiedän useammankin japsikotteron, jolla ajettu puoli miljoonaa ja enempikin..ja ei ole vasta kuin originaali moottori keulalla, eikä mitään ongelmia. Puoli miljoonaa on lastenleikkiä useallakin nykyautolla, jopa pösöllä.
On täysin mahdollista että jollain japsilla on päästy tuo 500tkm, sen uskon mutta asialla on toinenkin puoli: varmasti ko auton koria on pitänyt hitsata ja apulaitteita korjata! Tiedän kokemuksista että japsien korit ovat ruosteelle alttiita, ainakin vanhemmat mallit. Onko sitten järkevää pitää japsia niin kauan ja uhrata paljon rahaa sen korjauksiin? Muutenkin ajo-ominaisuudet ovat mitä ovat Mersuun verrattuna.
Pösö on ajo-ominaisuuksiltaan jo sitten toista luokkaa - ranskalaiset ovat aina satsanneet mukavuuteen ja onnistuneet siinä!